Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka amica zza 615 - Notorycznie spala przekaźnik napięciowy od grzałki.

Stachu0204 26 Lis 2012 12:13 2325 7
  • #1 26 Lis 2012 12:13
    Stachu0204
    Poziom 15  

Witam!

Przepraszam, że nie podałem modelu zmywarki, ale gdzieś mi się zapodziała ta informacja. Dzisiaj przyjdzie mi przy niej grzebać więc zaktualizuje.
    Sprawa wygląda tak, że zmywarka miała upalony przekaźnik napięciowy (wypalona dziura w jego obudowie) i styki zgrzały się w pozycji "załącz", czyli gotowała wodę i chyba grzała nawet na sucho Przekaźnik został wymieniony, następny też się upalił ale już nie zwierał.
    Wymieniłem go jeszcze raz i zmywarka znowu po dwóch dniach przestała grzać.

Przekaźnik 12VDC, 10A 240VAC. Po wymianie przekaźnika po raz drugi mierzyłem jakim napięciem jest sterowany - ok 6-7V.

Grzałka przepływowa - sprawdzałem ją pod kątem przebicia do uziemienia i czy jest przejście między stykami zasilania. Wszystko w porządku.

Czujnik temperatury - mierzony w obie strony pokazuje tę samą rezystancje, która (chyba) malała pod wpływem temperatury, więc założyłem, że jest w porządku.

Dzisiaj pojadę tam po raz kolejny. Zastanawiam się jednak, jeżeli został znów upalony przekaźnik to gdzie doszukiwać się przyczyny? Czy grzałka przez to, że pewnie oberwała grzejąc na sucho, może mieć większą moc (większy pobór prądu)? Czy może powoduje jakieś przerwy w obwodzie, minimalne zapalanie się łuku gdzieś w środku i to "szarpanie prądem" jest przyczyną spalenia przekaźnika?
    Naciągane chyba trochę teorie, ale pomysłu już nie mam.

Pozdrawiam

0 7
  • #2 26 Lis 2012 20:42
    kryststgpom
    Poziom 25  

Sprawdziłeś czy grzałka pobiera prąd znamionowy?

0
  • Pomocny post
    #3 27 Lis 2012 00:02
    movzx
    Poziom 39  

Stachu0204 napisał:
    mierzyłem jakim napięciem jest sterowany - ok 6-7V.
    Jeśli przekaźnik ma połowę napięcia sterowania, to nie dziw się że zwora nie jest prawidłowo przyciągana i palą się styki. Szukaj problemu w sterowaniu przekaźnika lub zasilaniu.

0
  • #4 27 Lis 2012 00:31
    Stachu0204
    Poziom 15  

Nie sprawdzałem poboru prądu przez grzałkę.
    Ale jak możliwe jest by się zwiększył? Jakieś wewnętrzne przebicie?

A co do sterowania - napięcie sterowania jest 12V ale przekaźnik zamyka się przy ok 5-6V.
    (Działa jak nakrętka z FRUGO, troszkę docisnąć i samo przeskoczy, a później wystarczy lżej przytrzymać). Dlatego przekaźnik przełącza się z powrotem gdy napięcie spadnie do ok 1V. Histereza, która ma zapobiec właśnie "kłapaniu przekaźnika". Kilkakrotnie spotkałem się już z podobnym odchyłem napięcia sterowania do tego co jest napisane na przekaźniku i zawsze było ok. A te 12V to jest chyba maksymalne napięcie pracy tej cewki. Przynajmniej tak to rozumiem. Mylę się?

0
  • Pomocny post
    #5 27 Lis 2012 13:28
    egon42
    Poziom 37  

Stachu0204 napisał:
    Przynajmniej tak to rozumiem. Mylę się
    Mylisz się przekaźnik ma być zasilany napięciem 12V. Jak miał by być zasilany 6V to był by przekaźnik na 6V.

0
  • #6 27 Lis 2012 18:41
    Stachu0204
    Poziom 15  

Hmm.. no dobrze.
    Ciekawi mnie w takim razie, dlaczego w dotychczas spotkanych sprzętach zdarzało się, że to napięcie było niższe? Ze 4 razy miałem taki przypadek w modułach od zmywarek i ze 3 w modułach płyt ceramicznych. Dlaczego tak się dzieje? Pytałem Pana w sklepie z częściami to mi powiedział że "czasem tak jest" i koniec.
    W temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1458650.html
    wyczytałem co nie co.
    Nie mam miernika pojemności, ale można się spodziewać, że to ten kondensator MKP?

P.S. Zaktualizowałem nazwę modelu zmywarki w tytule.

0
  • #7 27 Lis 2012 19:32
    skryn
    Admin grupy AGD

Kombinujesz, jak chłop pod górę, ale za to dobrze idziesz.
    Masz wołami napisane:

movzx napisał:
    Jeśli przekaźnik ma połowę napięcia sterowania, to nie dziw się że zwora nie jest prawidłowo przyciągana i palą się styki. Szukaj problemu w sterowaniu przekaźnika lub zasilaniu.

0
  • #8 12 Gru 2012 23:01
    Stachu0204
    Poziom 15  

Wymieniony kondensator MKP 1uF X2 i po sprawie.

0