Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena automatyczna "podtrzymanie" przy zapłonie

26 Lis 2012 12:51 903 5
 • Poziom 10  
  Witam,
  mam nadzieję, że w dobrym miejscu umieszczam temat. Mam auto z anteną automatyczną. Antena zasilana jest poprzez bezpiecznik "na stałe" natomiast sterowanie dociera do anteny z radia. Podczas uruchamiania zapłonu, radio się wyłącza (gdy kluczyk jest w pozycji zapłon w stacyjce, zasilanie z części obwodów jest odłączane, w pozycji praca zasilanie na tych obwodach jest) a antena opada. Gdy rozrusznik kończy pracę, antena się podnosi.

  Chciałbym ułatwić żywot antenie, nie chcę jednak znacząco ingerować w instalację auta (chciałbym aby radio było podłączone tak jak jest). Wykombinowałem zatem, że można by zamontować małą baterię kondensatorów pomiędzy sygnałem z radia a anteną. Ten obwód mam i tak już delikatnie zmodyfikowany poprzez dodatkowy wyłącznik umożliwiający pracę radia bez podnoszenia anteny (myjnia, czy słuchanie mp3).

  Tu jednak pojawia się problem. Nie wiem jakie kondensatory dobrać. Wydumałem sobie 16v 10000uF połączone równolegle 4szt. Pytanie ile ich jest dokładnie potrzebnych? Zakładam, że sygnał sterujący nie zasila silnika więc prąd pobierany w układzie sterującym anteną nie jest wielki. Jednak zupełnie nie wiem jaki.

  Czy ktoś z forumowiczów, może zatem pomóc w doborze kondensatorów? Ile i o jakich parametrach?

  pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 34  
  Nie prościej sprawdzić organoleptycznie czy to co już masz wystarczy?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  Nie posiadam jakichkolwiek kondensatorów. Pomiędzy mam a wydumałem jest różnica. Napisałem, że sobie wydumałem aby zaznaczyć, że nie są to jakiekolwiek wyliczone wartości a jedynie "czysta myśl" :)
 • Poziom 34  
  Miernikiem zmierzyć pobór i dalej już tylko wyliczenia.
 • Poziom 10  
  To mi się już trochę mniej uśmiecha... Zostaje przekaźnik zwłoczny (czy jak to tam się nazywa) aby było bezpiecznie i dodatkowy przewód.