Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy czujnik temperatury

Corcho 26 Lis 2012 13:58 1371 3
  • #1 26 Lis 2012 13:58
    Corcho
    Poziom 10  

Witam

Proszę o podpowiedź - szukam cyfrowego czujnika temperatury od 0 do 150 stopni C najlepiej w niskiej cenie:)
    Chciałbym komunikować się po I2C lub 1-Wire - opcjonalnie - czujnik mógłby mieć możliwość definiowania alarmów po przekroczeniu temperatury na + i na -.
    Czujnik będzie zastosowany w samochodzie do pomiaru temperatury cieczy chłodzącej.
    1 P.S. Samochód terenowy - często się grzeje - nie wiem tylko czy te 150 to nie przesada. Jaką temperaturę może osiągnąć płyn chłodzący? (np. po przegrzaniu pęka przewód i reszta płynu gotuje się w silniku a na czujnik "bucha" para)
    2 P.S. Jeżeli czujnik mierzy do 150 stopni C to oznacza że powyżej nie mierzy lub mierzy niepoprawnie ale czy przetrwa i po przegrzaniu - np 180 stopni przez 5 minut będzie dalej działał ?

Pozdrawiam

0 3
  • #2 26 Lis 2012 14:34
    owocowy89
    Poziom 20  

Do 150stopni działa LM35. Nie wiem co potem,pewnie przestaje mierzyć. A jakby nawet, to na pewno nieprawidłowo.
    150stopni? To płyn się gotuje... Widzisz jakieś niepokojące objawy? Płyn nie wycieka? Poziom płynu ok? Może czujnik padł. Albo trzeba przepłukać blok silnika, węże, chłodnicę, by udrożnić wszystkie kanały.Sprawdzić pompę płynu chłodzącego?

0
  • #3 26 Lis 2012 15:17
    Corcho
    Poziom 10  

Dzięki za podpowiedź. Ale z tego co widzę to czujnik nie działa przez opisane interfejsy 1-Wire lub I2C ? czy się mylę?
    Pomińmy problem czy silnik prawidłowo pracuje bo nie oto chodzi.

0
  • #4 26 Lis 2012 19:01
    owocowy89
    Poziom 20  

Rzeczywiście analogowy... W takim razie nie znam dobrego układu na Twoje potrzeby. Na 1-wire jest DS18B20, ale on mierzy temperaturę do +125 stopni. Osobiście nie znam innych czujników.
    Ja jednak na Twoim miejscu zająłbym się naprawą układu chłodzenia, niż budową termometru.

0