Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste sprawdzanie MOSFETa

grzeskk 04 Feb 2005 08:25 17675 2
    grzeskk
    Level 34  
    MOSFETa można prosto sprawdzić prawie każdym uniwersalnym multimetrem wyposażonym w tester diod. Po pierwsze należy określić elektrody i typ (N czy P) najprościej z noty - przeważnie jest to 1-G 2-D 3-S. Sprawny po przyłożeniu sond do G i D lub G i S w obu kierunkach pokazuje przepełnienie, pomiędzy D i S w jednym kierunku przepełnienie a w drugim dioda- około 500mV w zależności od typu.
    Do sedna: w przypadku typu N przykładamy minus do S a plus do D i mamy przepełnienie, trzymając minus na S przekładamy plus na G i ładujemy G około 3sekund i wracamy na D- powinien być częściowo otwarty około 100-1000mV. Teraz minus z S przekładamy na G trzymając plus na D- rozładowujemy G(miernik odrobinkę piśnie) i wracamy minusem na S- powinno być przepełnienie czyli zamknięty. Dla typu P zamienić elektrody multimetru. Muszę to jeszcze sprawdzić dokładniej, ale wydaje mi się że jest to też metoda na dobieranie tranzystorów do pracy równoległej we wzmacniaczach- jak mają podobne (różnica około 20mV) napięcie przewodzenia D-S w stanie otwarcia można łączyć je równolegle.

Mam nadzieję że opis ten nie jest zbyt zawiły.

Pozdrawiam Grześ
    reksiomaly
    Level 19  
    Po części masz racje też mi się to kiedyś udało zrobić.
    grzeskk
    Level 34  
    czy ktoś testował ten sposób sprawdzania/dobierania tranzystorów? ja przetestowałem w ten sposób około 50 szt. i wyszło że nie ma znaczenia czy dobieram je w sposób opisany powyżej czy sprawdzając spadek napięcia na D-S przy połykaniu prądu kilkuset mA. wg mnie oba sposoby są jednakowo dobre. czy ktoś ma podobne doświadczenia?
    Pozdrawiam