Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy dekodery dvb-t i różny odbiór na jednej instalacji

frigo 26 Lis 2012 17:09 2031 6
 • #1 26 Lis 2012 17:09
  frigo
  Poziom 12  

  Mam taki problem. Moze na początek opiszę instalację antenową. Anteny to 2 anteny Dipol 19/21-69 (bez uhf). Kierunek anten Kołowo - Sławoborze.
  Obie połączone są do zwrotnicy. Nie pamietam co jest w puszkach - W tej na kołowo chyba przedwzmacniacz a w tej drugiej symetryzator raczej na pewno.
  Dalej jest zwrotnica i ze zwrotnicy idzie kabelek do wzmacniacza coś w stylu AWS-03 (jest tam jeszcze regulacja VHF i UHF). No i z tego urządzenia sygnał rozprowadzony jest na pokoje.
  Problem jest taki że mam 3 dekodery naziemne i tylko opticum T50 odbiera wszystkie kanały. Wbudowany w Samsunga eh5000 nie odbiera mux2 z kołowa a I-can którego ostatnio nabyłem to w zależnosci od regulacji zasilaczem przy wzmacniaczu- albo z piec kanałów, albo wcale albo ze 14 jakich znajdzie.
  Co dziwne to najlepiej odbiera mi mux 3 z Kołowa który nadawany jest z mocą 10kW. Mux1 i Mux2 to 100kW i o ile mux1 od czsu do czasu odbierze to mux2 sprawia największe problemy. Wygląda na to że problemem może być zakłócenie sygnału przez za duże wzmocnienie, ale jak skręcę zasilacz to mi nic nie odbiera.
  Co to może być skoro na Opticum wszystko mi praktycznie działa a na pozostałych dwóch nie? Zgłupiałem trochę. A poza tym sensowne jest włączenie wzmocnienia sygnału w dekoderze skoro jest już wzmacniacz przy antenie? Ja niczego nei właczałem bo się boję że coś sfajczę.
  Próbowałem ominac zwrotnicę i podłacyć tylko antenę z Kołowa ale niewiele to zmienia. Sławoborze nie ma mux3 więc ten kierunek mogę sobie darować.
  Jeszcze co mogę zrobić to pozbyć się tego wzmacniacza ale tu obawiam się że w ogóle będzie black out bo to 100km odległosci. Analogowy sygnał łapie bez problemu i elegencko.

  0 6
 • Sklep HeluKabel
 • #2 26 Lis 2012 17:24
  andrefff
  Poziom 36  

  Kłopot zapewne wynika z tego, że masz zsumowany sygnał wzmocniony i niewzmocniony. Rada jest jedna, obie anteny muszą być ze wzmacniaczem. Można jeszcze pomyśleć o zmianie przewodu antenowego na czarny, zewnętrzny o dobrym ekranowaniu >95dB.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 26 Lis 2012 17:38
  frigo
  Poziom 12  

  no ale ja próbowałem ominąc tą zwrotnicę i wysterować to tylko na antenę skierowaną na Kołowo i niewiele to dało. Dziwi mnie przede wsystkim to że odbiera mi mux3 - najsłabszy a kłopoty są z tymi mocniejszymi muxami. Gdy podkręcę zasilacz to odbiera mi tylko mux 3 właśnie. gdy zmniejszę zasilanie to nic mi nie łapie praktycznie. I co ciekawe ten opticum nie ma takich problemów. Nei próowałem jeszcze tej aneny ze slawoborza bez zwrotnicy, ale ona jest zbedna w sumie.
  A przy okazji. Pozdrowienia dla dawnego krajana. Ech... to były czasy. Z chęcią bym wrocił. Co wy tam teraz macie dromedary na starówce (twój avatar)?

  0
 • #4 26 Lis 2012 17:45
  andrefff
  Poziom 36  

  To baktrian :D. Na początek jak pisałem, wymiana przewodu. Jak nie pomoże, trzeba by pomyśleć nad wymianą anteny. Ja używam Televes DAT HD i ze 80 km odbieram bez problemu Rachocin k/Płocka.

  0
 • #5 26 Lis 2012 20:07
  _cheetah_
  Poziom 37  

   
  Różne odbiorniki mają różne czułości i odporności na zakłócenia, stąd, przy marnych sygnałach jedne mogą akurat odbierać, a inne - nie.

  100km to daleko, trzeba mieć zwykle bardzo dobrze "dopieszczoną" instalację i przede wszystkim bardzo dobrą antenę i ewentualnie wzmacniacz.

  To, że odbierasz słaby mux-3 , a nie ma pozostałych to rzeczywiście wskazuje na kiepską pracę wzmacniacza.

  • Gdzie mieszkasz?
  • Jak wygląda podział sygnału po wzmacniaczu - jaki rozgałęźnik (zdjęcie lub typ) i ile kabla antenowego (około) od rozgałęźnika jest do odbiorników?
  • Jakiej średnicy (~5mmm czy ~7mm) masz kable antenowe - wszystkie?

  0
 • #6 27 Lis 2012 06:37
  frigo
  Poziom 12  

  A to musiałbym po dachu trochę poskakać. Kable grube , ale od samej anteny do zwrotnicy już nie wiem.
  Rozgałęźnik jakiś zwykły. Mniej więcej taki http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_czterodrozny_r-4_signal_R60104.htm.. Od niego biegną kable na pokoje. dwa na pierwsze piętro i jeden na parter. To ile tego może być? Na piętro 2.40m w ścianie i ze 3m po strychu. Ten na parter niewiele wiecej bo to idealnie w pionie praktycznie.
  U mnie zawsze były jakies problemy. Ludzie odbierają wszystko na zwykłej siatce a u mnie albo jedynka nie działa labo wszystko w się sypie. Kiedyś miałem siatkę ale nie dało się oglądać więc zmieniłem na te 2 anteny dipola i o ile analogowy odbiera perfekcyjnie to z cyfrowym widac jest jakiś problem

  0
 • #7 17 Mar 2013 20:17
  Film_Polski
  Poziom 9  

  W odróżnieniu od, jak się zdaje, większości rodaków, organicznie nie cierpię sposobu opracowywania filmów obcojęzycznych dominującego w telewizjach polskojęzycznych (voice-over czyli polský jednohlasový dabing).

  Mam w domu dwa dekodery naziemnej telewizji cyfrowej (Wiwa oraz Ariva). Obydwa podłączone do tej samej anteny dachowej. Na jednym z nich (Wiwa) nigdy, powtarzam: nigdy nie udaje mi się tak ustawić wersji językowych, by uciszyć tak zwanego szeptacza (polskiego lektora). Wiwa jest do tego niezdolna. Nawet w przypadku stacji, które czasami dają widzowi wybór wersji. Z łatwością potrafię wywołać polskie napisy, lecz lektor będzie i tak.

  Na drugim dekoderze (Ariva) owszem, jestem w stanie odbierać filmy w niezagłuszonej wersji oryginalnej i z napisami. Lecz kiedy próbuję dokonać nagrania na tak zwanego pena, to - nawet na tym "lepszym" dekoderze - napisy na czas nagrania znikają i nagrywa się lektor.

  PYTanie:
  Czy na polskim rynku są oferowane jakiekolwiek dekodery, które dawałyby pełną możliwość wyboru wersji językowej, zarówno tej oglądanej jak i tej nagrywanej na pamięć typu flash? Czy ktoś się już tym przede mną zainteresował?


  Regulamin pkt 3.1.19. [SP5ANJ]

  0