Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP NX7400 - Brak podświetlania matrycy. Uszk. świetlówka? - dodatkowe pytanie

nes421 26 Nov 2012 17:19 1740 5
 • #1
  nes421
  Level 14  
  Witam

  Mam od kilku dni dokładnie te same objawy, które zostały opisane w wątku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2390208.html
  z tym, że po restarcie komputera ekran na nowo przez kilkanaście sekund działa, z zabarwieniem różowym, potem mruga, potem zanika podświetlenie. Inwerter sprawny (podmieniany z innym egzemplarzem - efekty dokładnie te same)

  W tamtym wątku zostało napisane, że świetlówki nie są drogie i można je kupić jako osobny element - moje pytanie brzmi:

  Gdzie można kupić taką świetlówkę i czy faktycznie da się wymienić samą świetlówkę przy tej matrycy?
  Nie udało mi się póki co znaleźć, uzyskałem natomiast opinie że to jest nie wymienialne i nie do dostania bez całej matrycy.

  Pytam w nowym wątku, ponieważ tamten został zamknięty.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  lord232!
  Level 27  
  Świetlówkę kupisz na znanym portalu aukcyjnym a.....o i jest wymienna. Szukaj uszkodzonej matrycy 15,4 ze sprawną świetlówką.
 • Helpful post
  #3
  boro1234567
  IT specialist
  nes421 wrote:

  Gdzie można kupić taką świetlówkę i czy faktycznie da się wymienić samą świetlówkę przy tej matrycy?
  Nie udało mi się póki co znaleźć, uzyskałem natomiast opinie że to jest nie wymienialne i nie do dostania bez całej matrycy.

  Świetlówkę kupisz na znanym portalu.
  Jeśli chodzi o wymianę to jeśli masz pojęcie, narzędzia to bez problemu wymienisz.
  Jeśli nie to pozostaje skorzystanie z usług serwisu.
 • #4
  nes421
  Level 14  
  Czyli jak, można kupić samą nową lub używaną świetlówkę, czy tylko z np z. matrycy z uszkodzeniami typu paski ?

  Pojęcia trochę i narzędzi mam, tzn. laptopa całego rozkręcę i poskładam - matrycę sobie już wymontowałem. Nie wiem czy dużo więcej wiedzy potrzeba do wymiany świetlówki, bo na razie matrycy nie rozkładam, dopóki nie mam nowej świetlówki - jest oklejona folią/ekranem ochronnym i różnymi taśmami, myślę że ze względu na klej rozklejenie tego i zostawienie do czasu nabycia świetlówki nie było by dobrym pomysłem ;) Lepiej było by to zrobić za jednym zamachem.

  EDIT: znalazłem same świetlówki.

  Pytanie dodatkowe: czy wiecie może jakie rozmiary ma ta do matrycy z nx7400 ?
 • #5
  lord232!
  Level 27  
  Musisz kupić świetlówki do matrycy 15,4. Ja bym na twoim miejscu kupił uszkodzona matrycę ze sprawną świetlówką i pierw spróbował z niej wymontować świetlówkę (będziesz wiedział jak jest to poskładane, aby nie uszkodzić własnej matrycy), a jak się uda to wtedy bym się zabrał za twoją matryce.
 • #6
  nes421
  Level 14  
  Kupiłem samą świetlówkę uniwersalną i wymieniłem. Było z tym trochę zabawy. Efekt nie najlepszy, ale jak na pierwszy raz to cieszę się że działa ;) W przyszłości może jeszcze raz rozłożę tą matrycę i doczyszczę, bo taki główny błąd popełniłem (kilka ziaren kurzu pod wyświetlaczem + zabrudzenie brzegu plastiku rozprowadzającego światło świetlówki, przez co podświetlenie jest na środku ekranu delikatnie ciemniejsze)

  Dla potomnych, najważniejsze punkty odnośnie matrycy nx7400:

  1) ciężko się ją rozmontowuje
  - zatrzaski są wzdłuż przewodu zasilającego świetlówkę, trzeba je delikatnie odpinać
  - wąskie aluminiowe i izolacyjne taśmy najlepiej po prostu zerwać i wymienić na nowe
  - świetlówkę się źle wyjmuje głównie z powodu tego, że plastik rozprowadzający z niej światło pod ekran jest bardzo solidnie przyklejony po przeciwnej stronie niż świetlówka. pozostaje go więc odkleić, albo zdemontować świetlówkę umieszczoną w metalowej rynience odpowiednio ten plastik naginając (ciężki temat, ale ja właśnie tak zrobiłem - bałem się połamać plastiku rozprowadzającego światło przy odrywaniu go od kleju na którym jest przymocowany przeciwnego brzegu plastikowej ramki)

  2) co potrzeba dodatkowo:
  - izolację termokurczliwą, najlepiej 2.4mm

  3) możliwe błędy:
  - zakupiona świetlówka przychodzi bez przewodów, więc trzeba je przelutować ze starej. żeby to zrobić trzeba usunąć izolację termokurczliwą z lutów
  - warto przy okazji zapamiętać, na ile ta izolacja może wystawać, bo 1mm więcej może uniemożliwić zmontowanie wyświetlacza. izolację zgrzewa się zgiętą pod kątem 90 stopni, co też nie jest wesołe ;)
  - lutując przewody i zakładając izolację termokurczliwą trzeba zwrócić szczególną uwagę, żeby odchodziły od świetlówki DOKŁADNIE w tą samą stronę - nawet niewielkie przesunięcie może uniemożliwić montaż świetlówki.
  - mimo starań, na elementach rozłożonej matrycy w czasie pracy zbierają się niestety ziarnka kurzu, których ciężko się pozbyć a jeden pyłek może popsuć efekt końcowy, dlatego przed rozpoczęciem lepiej zadbać o czyste warunki pracy

  Świetlówka uniwersalna do nx7400 (matryca oryginalna jest Samsunga) może mieć 334 lub 336mm długości - obojętne, obie pasują. Szerokość = 2mm.

  Jeszcze raz dzięki Wam za informacje :) :) :)

  Pozdawiam