Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie jakości PE w domku jednorodzinym

_sebs_ 26 Lis 2012 18:52 1398 6
  • #1 26 Lis 2012 18:52
    _sebs_
    Poziom 10  

Witam,

Chciałbym sprawdzić jakość połączeń przewodu PE w instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym, tj. od RCD do gniazdka elektrycznego (nie chodzi mi o przycisk "Test" w RCD). Mogę oczywiście sprawdzić to multimetrem (przy wyłączonym napięciu sieciowym), ale wolałbym zrobić to w miejscu podłączania potencjalnego odbiornika. Przychodzi mi taki prosty przyrząd do głowy: wtyczka z uziemieniem + żarówka podłączona do L1 i PE. Na koniec sprawdzenie czy RCD zadziała w danym gniazdku.

Czy macie jakieś lepsze sposoby na taki test? Z góry dziękuję.

ps.
    Uprzedzając pytania - tak, budynek był już odebrany przez uprawnionego elektryka, tyle tylko, że już kilka lat temu.

0 6
  • Szkolenia SEP
  • #2 26 Lis 2012 18:55
    djlukas
    Poziom 27  

Tak, miernik do mierzenia ciągłości uziemienia

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 26 Lis 2012 19:05
    kkas12
    Poziom 42  

Należy wykonać pomiar SWZ i badanie wyłącznika RCD.
    I tylko te czynności są wiarygodne.
    To co proponujesz to tylko sprawdzenie mogące nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości.
    Również wskazane jest sprawdzenie rezystancji izolacji.

0
  • #4 26 Lis 2012 19:21
    _sebs_
    Poziom 10  

Dzięki za szybką odpowiedź.

Sprawdziłem kilka modeli na znanym portalu aukcyjnym i najniższe ceny oscylowały gdzieś na poziomie około 400-500zl (trochę dużo).

Rozumiem, że są to "kombajny" do wielu rodzajów pomiarów (sprawdzenie uziemienia, izolacji itp). Jesteście w stanie polecić jakieś konkretne (nie za drogie) urządzenie tak do 200-300zl?

Założenia:
    - to przede wszystkim pomiar ciągłości/rezystancji uziemienia
    - pomiar rezystancji izolacji (opcja)

0
  • #5 26 Lis 2012 19:25
    kkas12
    Poziom 42  

Kolego na pewno bezpieczniej i taniej będzie gdy pomiary zlecisz kompetentnej i odpowiedniej osobie.
    Dzięki temu protokoły z przeprowadzonych badań staną się wiarygodne i nabiorą mocy prawnej.

Tobie bez stosownego świadectwa kwalifikacyjnego nie wolno tego robić.

0
  • #6 26 Lis 2012 20:00
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 26 Lis 2012 20:33
    _sebs_
    Poziom 10  

Tak jak napisałem, budynek został pomyślnie odebrany jakiś czas temu. Chciałem po prostu upewnić się i spać spokojniej (mam trochę pojęcia o elektryce). Doczytam o pomiarach o których wspominał kolega kkas12 i podejmę wtedy decyzję.

Tak czy inaczej, dziękuję za wszystkie odpowiedzi - temat zamykam.

0