Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tonsil Zg15C11 + Zodiak DS 401

charonio 26 Lis 2012 19:23 1710 4
  • #1 26 Lis 2012 19:23
    charonio
    Poziom 2  

Witam,

ostatnio podczas porządków znalazłem zestaw głośnikowy Unitra Tonsil Zg15C11 (dwie kolumny 15W, 8ohm jak w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic731398.html) oraz radio, a właściwie amplituner Zodiak DS 401. Wygląda to fajnie i co tu dużo mówić chciałbym postawić to cudo w pokoju.
    Poczytałem trochę na forum oraz w Internecie i plan mam taki, by zrobić/kupić kabelek jack 3,5mm - DIN5 i podłączyć zestaw przez jack'a do kompa, kabel do amplitunera z głośnikami. Myślałem, by głośniki przerobić na jacka, ale przeczytałem, że bez wzmacniacza w amplitunerze nie ma co, to i bawić się nie będę.
    Radio nie jest przestrojone, znalazłem kilka instrukcji jak to zrobić, spróbuje sam, chociaż luciarz ze mnie raczej kiepski, ale wyzwań się nie boję ;).
    Mam wobec tego kilka pytań. Pierwsze co chce zrobić to podłączyć zestaw, głośniki sprawdzałem podłączając, nie spaliły się, ale odbieram tylko szum w eterze. Problem w tym, że trochę przeleżały (data produkcji 1981) no i się lekko sypią, tu dwa zdjęcia:
    Unitra Tonsil Zg15C11 + Zodiak DS 401 Unitra Tonsil Zg15C11 + Zodiak DS 401
    Chciałem poszukać coś o regeneracji/renowacji tych kolumn, ale nie bardzo znam słownictwo, a to co wyczytałem bardziej zbiło mnie z tropu, gdyż w większości problemów głośniki nie grały i ludzie wymieniali cały głośnik w kolumnie. Gąbka przy membranie na pierwszym zdjęciu po prostu nie istnieje, wyczyściłem ją, zresztą sama wyleciała podczas pracy głośnika, co widać na drugim zdjęciu. Gąbka za głośnikiem jest sparciała, czy jak piszą na forum zpolimeryzowała się, a dla mnie się po prostu sypie.
    Moje pytanie brzmi co z tym zrobić, czy bez gąbki przy membranie głośniki mogą pracować z akceptowalna jakością (nie jestem jakimś estetą, chce mieć jedynie fajne głośniki), czy mogę ją gdzieś kupić (o co pytać?) lub zastąpić materiałem (wyciąć pierścień, i na jakiś superglue, jeśli tak, to jakim materiałem najlepiej).
    Co zrobić z gąbką w środku głośnika, myślę, że mogłaby jeszcze trochę wytrzymać, zwłaszcza, że czytałem iż nie zawsze ją do kolumn wkładano, a tu jest włożona na wymiar. Gąbkę mogę kupić, przyciąć i włożyć, jednak, czy ma to duże znaczenie?
    Jak te usterki spowodowane zębem czasu wpłyną na jakość dźwięku, czy może zmiana nie jest dostrzegalna dla przeciętnego melomana?
    Nie chcę też za bardzo inwestować w ten sprzęt, nowych głośników raczej nie kupię, traktuje to raczej jako zabawę, jak się uda to fajnie, nie - to trudno.
    No i jeszcze małe pytanie, jakbym zrobił błąd podczas przestrajania Zodiaka i radio w wyniku moich działań przestałoby działać (i tak nie działa, bo nie przestrojone..), to obwód wzmacniacza będzie działał, prawda?

Z góry dziękuję za odpowiedź, a także przepraszam za nietrzymanie się terminologii głośnik-kolumna i kiepska jakość zdjęć, mam nadzieję, że zostałem zrozumiany.

Edyt:
    Ok, sam sobie odpowiem na jedno pytanie, to przy membranie to górne zawieszenie głośnika, rozumiem, że wymienić muszę ;). Informacji na forum i w necie pełno. Wobec tego pytam, czy wystarczy kupić i wkleić górne zawieszenie?

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 26 Lis 2012 21:48
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Tak,kup i wklej informacji o regeneracji na elektrodzie jest sporo.Nawet jak źle przestroisz radio to wzmacniacz będzie działał nadal.Powodzenia :D

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 26 Lis 2012 22:09
    charonio
    Poziom 2  

Dobra dzięki ;) kupię na umifonie, czy gdzie indziej i się zrobi ;). Bo rozumiem, że papierowych membran wymieniać nie muszę, skoro są w dobrym stanie.
    Tylko czy tą gąbkę w środku też wymieniać, tzn. tą za głośnikiem? Mocowanie górne to sprawa oczywista, ale czy ta gąbka ma duże znaczenie? Po co ona w ogóle jest?
    Boję się, że jak się do niej dotknę, to się tak pokruszy, że gdzieś wleci w głośnik, czy inne podzespoły.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lis 2012 22:24
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

charonio napisał:
    Bo rozumiem, że papierowych membran wymieniać nie muszę, skoro są w dobrym stanie.
    Dobrze rozumiesz. Im mniej wymienisz tym lepiej.
    charonio napisał:
    Tylko czy tą gąbkę w środku też wymieniać, tzn. tą za głośnikiem
    Oczywiście. Jest już pewnie utlenione i nie spełnia swojej funkcji.
    charonio napisał:
    Po co ona w ogóle jest?
    Jest to wytłumienie obudowy. Poczytaj o tym.
    charonio napisał:
    Boję się, że jak się do niej dotknę, to się tak pokrusz
    Jasne że się skruszy. Wywal ją i włóż nową.
    charonio napisał:
    No i jeszcze małe pytanie, jakbym zrobił błąd podczas przestrajania Zodiaka i radio w wyniku moich działań przestałoby działać (i tak nie działa, bo nie przestrojone..), to obwód wzmacniacza będzie działał, prawda?
    Jeśli go nie ruszysz, to będzie działać. Przestrajasz głowicę, zatem najwyżej nie będzie odbierać radia, ale wzmacniacz powinien działać.

0
  • #5 26 Lis 2012 22:36
    charonio
    Poziom 2  

Dobra, dzięki ;) to już wiem wszystko, co potrzebowałem ;). Temat do zamknięcia.

0