Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik zmierzchowy LED pod USB w TV

Robert907 26 Lis 2012 21:28 2238 7
  • #1 26 Lis 2012 21:28
    Robert907
    Poziom 2  

Witam. Wymyśliłem sobie zrobienie oświetlenia za tv. Jestem początkującym :)

Chciałem, aby oświetlenie włączało się przy włączaniu tv, ale tylko jeśli będzie ciemno. tzn chcę uniknąć sytuacji, że albo mam cały czas światło zapalone jak mam ciemno w pokoju, albo pali mi się światło cały czas przy włączonym tv, nawet jak jest jasno.

Do kupna znalazłem tylko wyłączniki na 12V.

Przewertowałem trochę tych tematów już i nigdzie nie znalazłem wyłącznika zmierzchowego pod USB, który miałby włączać i wyłączać 20-25 Diod.

Chciałbym aby układ był możliwe jak najmniej skomplikowany.
    Czy w ogóle jest możliwe wykonanie czegoś takiego?
    Czy może w jakiś inny sposób to rozwiązać?

Ogólnie nie mam bladego pojęcia co jak podłączyć. Oglądałem schematy, próbowałem trochę to zrozumieć, ale nie wiem nawet jak musiałbym zmienić dane aby to śmigało ;)

0 7
  • Relpol
  • #2 26 Lis 2012 21:42
    fuutro
    Poziom 43  

Możesz z USB zasilić przekaźnik, który będzie załączał taki wyłącznik jak chcesz. Lampkę sobie zbuduj jak Ci się podoba i zasilaj z jakiegoś zasilacza.

0
  • #3 27 Lis 2012 17:24
    Robert907
    Poziom 2  

No i to byłoby dobre rozwiązanie, ale nie wiem czy dobrze rozumiem wikipedie;).
    Przekaźnik działa w ten sposób, że jeśli zostanie zasilony przez te 5V z portu USB, to zamknie obwód do lampek. tzn.

Mam zasilacz 12V, Wpinam w instalację przekaźnik. tj. do jednej żyły wpinam kolejno przekaźnik, do którego łączę port USB, za przekaźnikiem wyłącznik zmierzchowy na 12v a na końcu taśma LED. Czyli włączając TV przekaźnik zamyka obwód i prąd przepływa do wyłącznika zmierzchowego, który teraz będzie już zapalał lampki jeśli będzie ciemno w pokoju. Dobrze to rozumiem, czy zupełnie nie tak? ;p
    przekaźnik 5V?

0
  • Relpol
  • #4 27 Lis 2012 18:01
    BILGO
    Poziom 38  

Witam Kolegę Robert907,
    Jeśli chodzi o przekaźnik to z cewką 5VDC, można to rozwiązać na cztery sposoby... wybór należy do Ciebie :)
    Wyłącznik zmierzchowy LED pod USB w TV

0
  • #5 27 Lis 2012 18:37
    Robert907
    Poziom 2  

O, idealnie. Dziękuję. Właśnie chciałem zrobić to na sposób 1 lub 4 :)
    Tylko pominąłbym element D1...

Podłączając przekaźnik jeśli zrobię to źle to coś może się stać? spalę telewizor, diody cokolwiek. Czy mogę go sobie po prostu podłączać metodą prób i błędów? :)

Czym mogę sobie zastąpić ten element D1, bo nie mogę znaleźć nigdzie na allegro.

przekaźnik może być
    S3-5
    JQC-3FF
    G5LA-14
    NT73?

wyłącznik AVT1460

Jakoś to zadziała?:)

0
  • #6 27 Lis 2012 18:48
    BILGO
    Poziom 38  

Robert907 napisał:
    Czym mogę sobie zastąpić ten element D1, bo nie mogę znaleźć nigdzie na allegro.

To jest dioda prostownicza... zabezpieczająca wejście USB... możesz dać 1N4007 (jest na allegro)
    Robert907 napisał:
    Podłączając przekaźnik jeśli zrobię to źle to coś może się stać? spalę telewizor, diody cokolwiek. Czy mogę go sobie po prostu podłączać metodą prób i błędów? :)

Żeby tylko nie metodą prób i błędów! :D Posiadasz np MULTIMETR ?? Albo kabel USB, żaróweczkę i bateryjkę ? Jak posiadasz jakiś kabel USB to zapewne będą w nim przewody koloru CZERWONEGO I CZARNEGO... (specjalnie oznaczyłem na rysunku kolorami przewody)
    Robert907 napisał:
    przekaźnik może być
    S3-5
    JQC-3FF
    G5LA-14
    NT73?

Tak, może być :) cewkę ma na 5V więc jest OK :D

0
  • #7 27 Lis 2012 18:57
    Robert907
    Poziom 2  

multimetr jakiś się znajdzie, bateryjkę, żaróweczkę i kabel USB też się znajdzie :) żaden problem. kabel z USB zielony i biały po prostu izoluję?
    To jak sobie z tym przekaźnikiem poradzić?:)

0
  • #8 27 Lis 2012 19:21
    BILGO
    Poziom 38  

Robert907 napisał:
    multimetr jakiś się znajdzie, bateryjkę, żaróweczkę i kabel USB też się znajdzie :)

Jeśli posiadasz MULTIMETR to żaróweczka i bateryjka nie potrzebna... :D
    Robert907 napisał:
    kabel z USB zielony i biały po prostu izoluję?

Tak, każdy osobno (tylko nie razem), zaizolować końcówki żeby się przypadkiem z czymś nie zetknęły :)
    Robert907 napisał:
    To jak sobie z tym przekaźnikiem poradzić?:)

Na rysunku jest, napisane jak podłączyć... Jak kupisz przekaźnik to mogę napisać jak podłączyć..

Najpierw skompletuj wszystkie potrzebne rzeczy... :D (przekaźnik, dioda prostownicza, kabel USB, zasilacz 12V itp. :D )

0