Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja stanu czuwania

none12 26 Lis 2012 21:55 1665 9
  • #1 26 Lis 2012 21:55
    none12
    Poziom 20  

Witam szanownych użytkowników mam rzuconą wizję przez inwestora, aby wykonać mu sygnalizację uzbrojenia centrali alarmowej na zewnątrz. Chodzi dokładniej o to, że podjeżdża pod bramę i widzi lampkę, małą diodę (widoczną w słoneczny dzień). Czy ktoś może wykonywał taki wynalazek. Co wykorzystać do tego aby dobrze to wyglądało i nie rzucało się za bardzo w oczy. Uprzedzę odpowiedzi na temat modułu GSM aby wysyłał sms "nie wchodzi to w rachubę"

Dziękuję za odpowiedzi

0 9
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 26 Lis 2012 23:23
    Misiekfu
    Poziom 12  

Ja kiedyś takie coś zrobiłem z wykorzystaniem paska LEDowego. Światło daje to dosyć intensywne( wewnątrz było to bardzo dobrze widoczne) ale nie wiem jak będzie to wyglądać na zewnątrz. Nie jest to drogie, można spróbować a jeszcze jak wsadzisz ten pasek w specjalną listwę to i jakoś to wyglądać będzie.

0
  • #4 27 Lis 2012 11:06
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Osobiście przestrzegam przed takimi rozwiązaniami. To nic innego jak informacja dla złodzieja, czy system czuwa czy nie. Proponuję uświadomić inwestora o tym, że jest to niebezpieczne rozwiązanie - tak na wszelki wypadek.

0
  • #5 27 Lis 2012 12:21
    serg17
    Poziom 13  

Zgodnie z normą CLC/TS 50131-3 wygaszenie sygnalizacji czuwania powinno nastąpić nie później niż po 180 sekundach od załączenia. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest więc zamontowanie takiego rozwiązania jak lampka led, pasek etc. podpiętego pod przekaźnik radiolinii. Klient może wtedy pilotem zapalić sobie wskaźnik na jakiś określony czas, np. 10 sekund. Sugeruję wykorzystanie nietypowego wskaźnika /np. element oświetlenia zewnętrznego/ albo dobre ukrycie.

Innym, dużo droższym rozwiązaniem w przypadku użycia INTEGRY jest pilot ABAX z potwierdzaniem stanu wyjść wirtualnych, które można ustawić jako wskaźnik czuwania. To byłoby najbezpieczniejsze.

0
  • #6 27 Lis 2012 15:48
    irkor
    Poziom 27  

serg17 napisał:
    Zgodnie z normą CLC/TS 50131-3 wygaszenie sygnalizacji czuwania powinno nastąpić nie później niż po 180 sekundach od załączenia......

No to jak wobec tego ma się np. Jablotron. Syrena JA-63A spełnia wymagania EN 50131 dla klasy 2, a w opcjach ustawień (#2 pozycja ON) jest możliwość wyboru regularnego migania co 10 sek., gdy system jest uzbrojony.

0
  • #7 27 Lis 2012 16:01
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Osobiście nie znam dobrze konfiguracji Jablotrona, ale to, że urządzenie spełnia jakąś normę to tylko pod pewnymi warunkami (odpowiednie warunki pracy / konfiguracja /...)

Podobnie jest z centralą Versa od Satela. To, że jest tam Grade 2 to nie znaczy, że będzie cały czas niezależnie od ustawień. Jeśli centralę skonfigurujesz "po swojemu" a nie zgodnie z wytycznymi w normach, to taki system jako całość nie będzie zgodny z normą Grade 2.

0
  • #8 27 Lis 2012 18:01
    none12
    Poziom 20  

Dziękuję za interesujące odpowiedzi. Z ciekawości przejrzę nową normę.
    Widzę albo pozostaje kwestia linijki led albo migania sygnalizatorem. Co do centrali zazwyczaj używam satela nie będę ukrywał moja ulubiona firma.

0
  • #9 02 Gru 2012 16:46
    humek
    Poziom 32  

Możesz to wykonać w następujący sposób. Montujesz centralkę np. Integrę i do niej przypisujesz odbiornik pilota (pilot może być wielokanałowy i służyć jeszcze innym celom). Jeden z kanałów przypisujesz jako "test uzbrojenia" i to wejście ma sterować wyjściem które poprzez sumę logiczna ma sterować jakimś sygnalizatorem (dioda ,flasch -Twoja inicjatywa ). drugie wyjście (potrzebne do sterowania przy "sumie logicznej" opisujesz jako "wskaźnik czuwania" . Rezultat: centrala czuwa- wyjście " wskaźnik czuwania" działa , podchodzisz pod obiekt naciskasz pilota -naruszasz wejście - uaktywniasz wyjście przypisane do niego - suma tych wyjść uaktywnia wyjście "suma logiczna" co jest poprzez nie sygnalizowane na wskaźniku (diodzie, reflektorze ,sygnalizatorze akustycznym dowolnym urządzeniu do tego zastosowanym. Masz tu spełnione 2 warunki : brak ciągłego wskazywania o czuwaniu , pokazywanie stanu na "życzenie" . Co potrzebne ? kanał w "pilocie" , jedno wejście .jedno wyjscie rzeczywiste i dwa "wirtualne" to wszystko.

0
  • #10 05 Gru 2012 10:32
    humek
    Poziom 32  

Jak "userka" opuszcza obiekt to załącza system -czuwanie z klawiatury natomiast jak wraca do obiektu to ma informacje o czuwaniu na dowolnym "wskaźniku" o którym pisałem powyżej.Zaleta taka ze nie musi mieć czasu na wejście a naruszenie nawet czujnika przy klawiaturze powoduje alarm natychmiastowy gdy się nie przyciśnie pilota .Uzbrajanie a zwłaszcza rozbrajanie systemu !!! samym pilotem nie jest wskazane gdyż użytkownik ("userka") może zostać napadnięta ,pilot jej zabrany -zrabowany i użyty potem do rozbrojenia obiektu.W wypadku gdy najpierw naciskamy pilota -blokujemy na czas określony czujnik przy klawiaturze a potem rozbrajamy kodem system rabunek- kradzież pilota nic nie da po jeszcze trzeba znać kod dostępu by system rozbroić.

0