Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upływność 8mA po PE silnika trój-fazowego zasilanego przez falownik

sunlux 26 Lis 2012 23:05 3420 15
  • #1 26 Lis 2012 23:05
    sunlux

Poziom 20  

Witam,
    proszę o poradę dlaczego występuje tak duży prąd upływu 8mA po przewodzie PE i jak to wyeliminować lub znacząco zmniejszyć ten prąd ?

Po podłączeniu 4 takich układów (falownik + silnik) prąd przekracza 30mA (około 4x8mA) i wyrzuca bezpiecznik różnicowo-prądowy.
    W grę nie może wchodzić wymiana różnicówki na większy prąd - urządzenia muszą działać na tradycyjnych różnicówkach 30mA. W grę też nie wchodzi odłączenie przewodu PE od silnika ze względu na bezpieczeństwo.

Taki prąd występuje za falownikiem na przewodzie PE z silnika trójfazowego (podłączony w układzie trójkąta) nawet kiedy silnik nie działa, nie kręci się a falownik jest w stanie STOP. Po włączeniu silnika ten prąd wzrasta o 1-2mA. Po odłączeniu przewodu PE od silnika po przewodzie PE do falownika płynie prąd mniejszy niż 1mA (w parametrach falownika jest nawet napisane, że maksymalny prąd upływu do ziemi to 2mA).

Układ wygląda następująco:
    - falownik 0,25KW zasilany jest tradycyjnie jedną fazą 230V i zerem + oczywiście podłączony przewód PE,
    - falownik zasila silnik trójfazowy (około 0,35KW - muszę to sprawdzić) pracujący w układzie trójkąta podłączony 4 przewodami (U V W oraz PE).

Najdziwniejsze jest to, że ten prąd 8mA występuje nawet jeśli silnik nie działa a falownik jest w stanie STOPu, po włączeniu silnika prąd wzrasta o około 1-2mA.

Taka sytuacja jest na każdym silniku oraz falowniku.

Czy można ten prąd znacząco zmniejszyć ? Gdzie szukać przyczyny, w falowniku czy silniku a może sposobie podłączenia ?

0 15
  • Testo
  • Pomocny post
    #2 26 Lis 2012 23:57
    jekab
    Poziom 23  

Zrób pomiar prądu na PE przy wyłączanym zasilaniu falownika.
    Te 5-6 mA może być prądem wyrównawczym i może nie pochodzić z falownika.
    Jeżeli oczywiście silnik zamocowany jest do jakiejś metalowej konstrukcji.

0
  • Pomocny post
    #3 27 Lis 2012 07:10
    czesiu
    Poziom 33  

jekab napisał:

Jeżeli byłby to prąd wyrównawczy, to nie powodowałby pobudzania różnicówki.
    Jezeli juz ktoś ma chęć stosowania do falownika różnicówki, to niech będzie do każdego z falownika osobna RCD i nie "tradycyjna" tylko właściwego typu.
    Prąd różnicowy bierze się z pojemności filtrów przeciwzakłóceniowych falowników i jest nie do uniknięcia w klasycznym falowniku (przeznaczonym do pracy w sieci TN).

0
  • #4 27 Lis 2012 08:56
    sunlux

Poziom 20  

jekab napisał:

Ten prąd 8mA po PE płynie tylko wtedy gdy jest włączone zasilanie falownika. Same urządzenie jest małe i stoi na gumowych nóżkach na ilozowanej podłodze (zazwyczaj panele). Natomiast silnik nie ma bezpośredniego połączenia z ramą przez montaż śrubami ponieważ jest zamontowany do ramy za pomocą gumowych amortyzatorów a napęd przenosi przez gumowy pasek klinowy. Obudowa silnika jest połączona z ramą za pomocą przewodu. Także silnik nie styka się z żadną inną konstrukcją niż swoja własną ramą gdzie do zasilania dochodzą 3 przewody L, N i PE

czesiu napisał:
    jekab napisał:

Jezeli juz ktoś ma chęć stosowania do falownika różnicówki, to niech będzie do każdego z falownika osobna RCD i nie "tradycyjna" tylko właściwego typu.
    Prąd różnicowy bierze się z pojemności filtrów przeciwzakłóceniowych falowników i jest nie do uniknięcia w klasycznym falowniku (przeznaczonym do pracy w sieci TN).

Czy oznacza to tyle, że w przypadku zastosowania falowników zawsze będzie występował taki duży prąd 8mA upływu po PE ? I nie ma sposobu aby sobie z tym poradzić (zmniejszyć ten prąd) ?

0
  • Testo
  • Pomocny post
    #5 27 Lis 2012 10:10
    vorlog
    Poziom 33  

W instalacjach zasilania przemienników częstotliwości nie zaleca się stosowania RCD. Jeżeli jednak z jakichś względów taka konieczność zaistnieje należy stosować RCD o czułości 100mA lub odłączenie w przemienniku filtra EMC (bo to on jest odpowiedzialny za prąd upływu), co jednak spowoduje zwiększenie zakłóceń.
    V.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lis 2012 10:12
    jekab
    Poziom 23  

czesiu napisał:
    jekab napisał:

Masz racje . Nie doczytałem uważnie że wyrzuca różnicówkę.

Cytat:

Większy raczej występuje na wyjściu ze względu na częstotliwość kluczowania.

Dla mnie dziwne jest to że problem występuje przy takich małych mocach.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Lis 2012 06:54
    artis666
    Poziom 26  

Za znaczny prąd upływu w obwodzie z falownikiem odpowiada filtr EMC falownika, nawet w instrukcjach przemienników są informacje na ten temat. Jeżeli budowa przemiennika na to pozwala, należy filtr odłączyć.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Lis 2012 09:53
    atlantel
    Specjalista Automatyk

artis666 napisał:
    Jeżeli budowa przemiennika na to pozwala, należy filtr odłączyć.

Nie wolno tego robić! Wykonuje się tylko dla sieci IT.

Dodano po 3 [minuty]:

Do autora postu poczytaj tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2257153&highlight=

0
  • Pomocny post
    #9 28 Lis 2012 10:46
    vorlog
    Poziom 33  

atlantel napisał:
    artis666 napisał:
    Jeżeli budowa przemiennika na to pozwala, należy filtr odłączyć.

Nie wolno tego robić! Wykonuje się tylko dla sieci IT.

Tia...
    Fragment instrukcji obsługi przemiennika SK500 produkcji NORD, str.22
    Cytat:
    2.8.7 Zworka ’B’ wyboru sieci zasilania silnika
    Zworka umożliwia dopasowanie falownika do pracy w sieci IT zasilającej silnik oraz ograniczenie prądu upływności przemiennika częstotliwości poprzez przewód PE. Nastawa taka może okazać się konieczna w sytuacji gdy kilka przemienników pracuje jednocześnie w sieci zabezpieczonej jednym wyłącznikiem różnicowo-
    prądowym. Należy pamiętać, że zmiana niesie ze sobą zmianę poziomu emisji elektromagnetycznej. Szczegóły w rozdziale 8.3.

W praktyce zdarza się, że problemy z różnicówką 30mA występują już przy jednym przemienniku...
    V.

0
  • Pomocny post
    #10 28 Lis 2012 13:52
    atlantel
    Specjalista Automatyk

vorlog napisał:
    W praktyce zdarza się, że problemy z różnicówką 30mA występują już przy jednym przemienniku...
    V.

To tylko potwierdza niezasadność montowania RCD w obwodach zasilających przemienniki częstotliwości.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lis 2012 14:03
    vorlog
    Poziom 33  

atlantel napisał:

To tylko potwierdza niezasadność montowania RCD w obwodach zasilających przemienniki częstotliwości.

Dokładnie tak, ale niektórzy projektanci traktują RCD jako remedium na wszelkie bolączki :)
    Inna sprawa- czasem wykonuje się urządzenia z przemiennikiem na pokładzie, które docelowo mają/mogą pracować gdzieś w chałupie prywatnej, a tam z reguły wszelkie obwody gniazdkowe są zasilane z RCD.
    Osobiście miałem kłopoty swego czasu, gdy zaprojektowane przeze mnie urządzenie, teoretycznie przemysłowe, zostało użyte podczas prac remontowo-budowlanych w domu prywatnym- dobrze, że przemiennik miał zworkę do przełączenia filtra EMC :P
    V.

0
  • Pomocny post
    #12 28 Lis 2012 19:57
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Witam miałem ten sam problem w kotowni -wezeł cieplny falowniki na pompach te nakładane na silnik oryginalnie doczytałem w instrukcji , że mogą mieć upływność 7mA a tez wyrzucał mi RCD teraz go nie ma ale wazne by było skuteczne zero na obudowe bo nie zawsze z rur mozna sądzić , że jest pompa metalicznie połaczona po drodze moga być wstawki plastikowe i trzeba by robić obejscia - opaski - nie odłączałem żadnego filtra dziękuję

0
  • #13 28 Lis 2012 23:01
    sunlux

Poziom 20  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi,

odpowiedź od naszego dostawcy falowników brzmi równie jednoznacznie jak wypowiedzi w tym wątku, że w większości przypadków bezpieczniki różnicowo-prądowe nie współpracują dobrze z falownikami.

Dlatego w moim przypadku sprawa jest prosta - zalecenie aby na jedno takie urządzenie z falownikiem był jeden bezpiecznik różnicowo-prądowy. W praktyce będziemy podłączać maksymalnie 2-3 urządzeń ponieważ do tej ilości urządzeń nie występują jeszcze żadne problemy.

Dziękuje za pomoc, wypowiedzi i zamykam temat za kilka dni.

0
  • #14 17 Kwi 2016 15:17
    sunlux

Poziom 20  

Minęło kilka lat od mojej ostatniej wypowiedzi, pojawiła się u mnie większa wiedza w tym zakresie ale co najważniejsze lepsze przyrządy pomiarowe jak np. Kyoritsu KEW2433R, który ostatnio zakupiłem.

Tym miernikiem dość dokładnie wykonałem pomiary prądu różnicowego oraz prądu upływu do PE. Początkowo okazało się, że wynosi on jak wtedy 8-9mA w całym paśmie WIDE (40-1000Hz) w zależności od tego czy pracuje silnik 0,25kW zasilany ze wspomnianego falownika Lenze 0,25kW (9mA) czy silnik jest zatrzymany (8mA).

I tu wykonałem zwykłą prostą rzecz - zamieniłem miejscami przewody L i N.
    Okazało się, że prąd spadł do zakresu 0,3-0,6mA (pomiar w paśmie WIDE).

Początkowy błąd pomiaru związany był z użyciem niewłaściwego przedłużacza gdzie miejscami była zamieniona faza L mimo, że zawsze stosowałem zasadę fazy po lewej w gniazdu kiedy bolec ochronny jest na górze.

Jak widać prawidłowa praca filtrów EMC w falowniku jest uzależniona od prawidłowego dostarczenia fazy L do jego zacisków.

Sytuacja ta udowodniła mi to, że umiejscowienie fazy w gniazdu ma znaczenie przynajmniej w przypadku falowników.

Sugeruję innym kolegom, u których występuje zwiększony prąd różnicowy i upływu do PE na wykonanie takiego prostego eksperymentu.

Zostawiam jeszcze kilka dni temat otwarty jeśli ktoś chce zabrać głos w tym temacie, później go zamykam.

0
  • #15 18 Kwi 2016 20:06
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Dzieki kolego ciekawe spostrzeżenie czyli na pewno sprawdziłeś że tam gdzie oznaczenia tam faza i zero ??i problem znikł???

0
  • #16 18 Kwi 2016 20:36
    sunlux

Poziom 20  

Tuning Marek napisał:
    Dzieki kolego ciekawe spostrzeżenie czyli na pewno sprawdziłeś że tam gdzie oznaczenia tam faza i zero ??i problem znikł???

Na tym falowniku Lenze są dwa zaciski do podłączenia zasilania: L1 oraz L2/N oraz oczywiście PE.
    Upływność 8mA po PE silnika trój-fazowego zasilanego przez falownik
    Zawsze podłączałem przewód brązowy (fazowy L) do zacisku L1 a przewód niebieski (neutralny N) do zacisku L2/N - w takiej konfiguracji wbudowane filtry EMC w falownik działają prawidłowo i upływność do PE jest na poziomie 0,3-0,6mA. Jeśli zamienię miejscami L i N wtedy upływność do PE wynosi 8mA.

0