Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu

Aimeiz 27 Lis 2012 08:16 27312 15
  • #1 27 Lis 2012 08:16
    Aimeiz
    Poziom 15  

Witam.

Coraz więcej Laptopów i wiele popularnych smartfonów posiada jedno czterostykowe gniazdo jack, wspólne dla słuchawek stereo i mikrofonu. W smartfonach np. Samsung GalaxyII obsługuje ono również przycisk sterujący telefonem.
    Chciałbym móc podłączać do tych urządzeń takie tradycyjne zestawy słuchawki - mikrofon, z dwoma wtyczkami jack 3,5mm trzystykowymi, gdzie oddzielna jest wtyczka do słuchawek i mikrofonu. Również praktycznym było by móc podłączyć taki komputerowy zestaw głośnikowy i zewnętrzny mikrofon.

Potrzebna jest do tego odpowiednia przejściówka.

Sprawdziłem że zestaw słuchawkowy od telefonu Samsun Galaxy II działa prawidłowo z laptopem - słuchawki stereo i mikrofon.

Wtykałem do laptopa i telefonu samą wtyczkę słuchawkową, to słuchawki takie tradycyjne działają, stereo, ale oczywiście nie działa mikrofon.

Kupiłem na Allegro przejściówkę - rozdzielacz - jedyną jaką spotkałem na Allegro z wtyczką 4 stykową, ale jest to niestety tyllko rozgałęźnik gdzie jedna wtyczka rozdzielona jest równolegle na dwa gniazda, zresztą 4 stykowe. Próbowałem przerobić i podłączyłem do 1 i 2 styku licząc od końca wtyczki, gniazdko do słuchawek, a do 3 styku mikrofon. 4 styk masa.
    No i niestety słuchawki działają a mikrofon nie.

Czy komuś udało się zrobić działającą przejściówkę i podzieli się doświadczeniem?

0 15
  • #2 27 Lis 2012 11:12
    conan02

Poziom 29  

Jeżeli wtyczka jest dłuższa niz normalna stereo to mikrofon jest na samym końcu wtyczki, czyli licząc od kabla: 1. masa, 2. prawa słuchawka, 3. lewa słuchawka, 4. mikrofon. Tak miałem w Toshibie G900
    Jeżeli wtyczka jest tej samej długości, ale ma podzielony na pół styk masy to wtedy jest tak jak zrobiłeś (mikrofon na drugiej połowie styku masy).

-1
  • #3 27 Lis 2012 18:14
    1707082
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 27 Lis 2012 20:22
    soulreaver1
    Poziom 21  

Standard w większości obecnie produkowanych smartfonów/tabletów Apple/Samsung:

Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu

4
  • #5 27 Lis 2012 21:24
    1707082
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 27 Lis 2012 23:26
    Aimeiz
    Poziom 15  

Dzięki koledzy.
    No niestety nie wpadłem na to, że mikrofon może być na ostatnim styku a masa pierścień wcześniej. Poprawię przejściówkę i dam znać na forum czy się udało.
    Z tym zasilaniem mikrofonu, to bardzo prawdopodobne, ponieważ mikrofon podłączony do oscyloskopu nie daje żadnego sygnału, a włączony do komputera działa. Jeśli podłączyłem masę na ostatni pierścień a mikrofon na przedostatni, to dostał odwrotnie zasilanie i działać nie mógł. Jak będzie chwilka czasu, to zejdę do warsztatu i przelutuję kabelki, żeby było tak jak na schemaciku od soulreaver1.

0
  • #7 28 Lis 2012 09:26
    soulreaver1
    Poziom 21  

Wczoraj zrobiłem reverse engineering na słuchawkach komputerowych, do których jakiś czas temu dolutowałem kabelek z 4-stykowym mini-jackem i które działają z Samsungiem Galaxy S2 (mikrofon też). Dziś wrzucę schemacik przejściówki działającej z Apple/Samsung.

edit:

Jest dokładnie tak jak na schemacie który zamieściłem we wcześniejszym poście. Wykonałem taką przejściówkę i działa z słuchawkami komputerowymi Plantronics gamecom 380.

Uwaga: Przejściówka, którą wcześniej kupiłem miała zwarty styk 1 (czub) z stykiem 3 (GND), przejście jest wykonane w samym mini jacku tak więc przejściówki takiej nie da się przerobić tak aby była zgodna ze złączem Apple/Samsung.

Zdjęcia przejściówki, która nie działa i której nie da się przerobić tak aby działała:
    Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu

Gdyby ktoś miał problemy z dostaniem 4-stykowego 3,5mm złącza jack, ja znalazłem tutaj: http://telmal.com/wtyk-jack-3-5mm-4-polowy-00409-a199.html (ten sam wtyk można znaleźć również na najbardziej znanym w Polsce portalu aukcyjnym. Jest sprzedawany przez użytkownika "temal_store").

0
  • #8 28 Lis 2012 19:55
    1707082
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 29 Lis 2012 11:03
    1707082
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 07 Gru 2012 15:32
    soulreaver1
    Poziom 21  

Raczej nie bardzo. Najlepiej samemu zlutować przy użyciu zwykłej cyny zwykłego kabelka 2 x żyła + ekran.

0
  • #13 26 Sty 2013 08:06
    MESSIAH :)
    Poziom 14  

soulreaver1 napisał:
    Wczoraj zrobiłem reverse engineering na słuchawkach komputerowych, do których jakiś czas temu dolutowałem kabelek z 4-stykowym mini-jackem i które działają z Samsungiem Galaxy S2 (mikrofon też). Dziś wrzucę schemacik przejściówki działającej z Apple/Samsung.

edit:

Jest dokładnie tak jak na schemacie który zamieściłem we wcześniejszym poście. Wykonałem taką przejściówkę i działa z słuchawkami komputerowymi Plantronics gamecom 380.

Uwaga: Przejściówka, którą wcześniej kupiłem miała zwarty styk 1 (czub) z stykiem 3 (GND), przejście jest wykonane w samym mini jacku tak więc przejściówki takiej nie da się przerobić tak aby była zgodna ze złączem Apple/Samsung.

Zdjęcia przejściówki, która nie działa i której nie da się przerobić tak aby działała:
    Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu Laptop, Smartfon, wspólne gniazdo 3,5mm do słuchawek i mikrofonu

Gdyby ktoś miał problemy z dostaniem 4-stykowego 3,5mm złącza jack, ja znalazłem tutaj: http://telmal.com/wtyk-jack-3-5mm-4-polowy-00409-a199.html (ten sam wtyk można znaleźć również na najbardziej znanym w Polsce portalu aukcyjnym. Jest sprzedawany przez użytkownika "temal_store").

Czy ten adapter działa w Nokii?

0
  • #14 23 Kwi 2013 08:29
    progor
    Poziom 10  

pozwoliłem sobie zreanimować temat...

aby móc używać standardowych słuchawek z mikrofonem z laptopem dell kupiłem kabelek z jednej strony zakończony 4pinowym 3.5mm Jackiem a z drugiej kabelkami Biały (PIN1 - Tip), Czerwony (PIN2 - Ring), Wspólny (PIN3 - Ring) i Żółty (PIN4 - Sleeve)

wypróbowałem wszystkie możliwe kombinacje podłączenia kolorowych kabelków do 3pinowego Jacka mikrofonu i jedyne co mi się udało uzyskać to trzaski w lewej bądź prawej słuchawce.

moglibyście rozwikłać problem jak podpiąć mikrofon do rozkabelkowanego 4pinowego Jacka? (choć nie wiem czy się da to zrobić lepiej niż na schematach przesłanych kilka postów wyżej)

0
  • #16 23 Kwi 2013 10:18
    progor
    Poziom 10  

dziękuję za pomoc :D
    gra i buczy (choć czasem przerywa ale jak będę miał gniazda 3polowe to to porządnie przylutuje)

1
  Szukaj w 5mln produktów