Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym

czuszak 27 Lis 2012 11:59 1137 2
  • #1 27 Lis 2012 11:59
    czuszak
    Poziom 2  

Witam!

Nie wiem czy wybrałem dobry dział, ale poszukuję pomysłu na sterowanie silnikiem krokowym (np. takim z drukarki) przy pomocy enkodera optycznego. Chodzi mi o coś takiego, że np. przesuwam liniał przez enkoder o 10 cm i ruch ten przenosi się na przesunięcie obiektu napędzanego silniczkiem też o 10 cm (przy odpowiednim wyskalowaniu oczywiście). Marny jestem z zagadnień elektroniki więc tu pytam.
    A no i jeszcze jedno - połączenie z obiektem na razie miało by być przewodowe

pozdrawiam

0 2
  • #2 27 Lis 2012 16:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jeśli użyjesz enkodera z wyjściem kwadraturowym i silnika bipolarnego to elektronika będzie bardzo prosta, to potrzebny będzie tylko mostek H i dwa inwertery, kształt sygnałów będzie właściwy, pod warunkiem że zaakceptujesz przełożenie elektryczne 1:1, jakie będzie przełożenie mechaniczne będzie zależało od tego ile enkoder ma impulsów na obrót, a ile kroków na obrót ma silnik, potrzebna będzie zamiana ruchu obrotowego na liniowy, tam też można dopasować przełożenie całego układu.

0
  • #3 04 Gru 2012 19:15
    czuszak
    Poziom 2  

A czy mógłbym prosić o choćby prowizoryczny schemat połączenia tego wszystkiego?

0