Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o zestaw z ARN226-03/8, ARP150-00/8, GDWK 10/80/6-8

wierzba00 27 Lis 2012 14:29 738 3
  • #1 27 Lis 2012 14:29
    wierzba00
    Poziom 9  

Witam

Dawno dawno temu budowaliśmy z kolegą zestaw, który chciałbym wykorzystać.

zestaw składa się z:

niski ton - ARN226-03/8
    średni - ARP150-00/8 - czy ktoś się orientuje gdzie można kupić dedykowaną obudowę, gdyż wtedy w sprzedaży były "odkryte"
    wysoki - GDWK 10/80/6-8ohm

umieszczone w obudowie zamkniętej o pojemności ~80dm3
    częstotliwość rezonansowa 42,6Hz

zwrotnica kupiona na szybkości (gdyż poprzednie uległy uszkodzeniu) a zestaw musiał zadziałać
    P - 150W
    12dB/8ohm
    Fp - 800/4,1kHz

pewnie 10 lat temu w czasach technikum nie ustrzegliśmy się błędów, jednak chciałbym prosić o poradę odnośnie zwrotnicy (najlepiej gdyby ktoś polecił miejsce gdzie mogą mi wykonać płytki oraz zakupić komponenty, montaż we własnym zakresie - chyba, że w tych czasach to już się nie kalkuluje ;) i lepiej kupić na gotowo ? ) oraz wzmacniacz do tego zestawu - jako źródło audio chciałbym wykorzystać taki o to gadżet - http://www.cocktailaudio.pl/

z góry dzięki za pomoc

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0 3
  • Pomocny post
    #2 29 Lis 2012 11:36
    Arkadyo
    Poziom 29  

Z Twojego postu wynika, że w kolumnie jest jeden arn 226 w 80 litrach. Jeżeli się nie pomyliłeś to jest to pojemność nawet dla dwóch zbyt wielka.
    Niskotonowy jak dasz do za dużej obudowy to straci całkiem dynamikę i zejście Ci tego nie zrekompensuje. Wg mnie wielkość obudowy to zawsze powinien być kompromis pomiędzy zejściem a dynamiką. Z tego co pamiętam arn 226 to lepiej grywał ja stawiało się troszkę na dynamikę niż zejście bo nie jest to przetwornik stworzony do mruczenia. Na Twoim miejscu zacząłbym od zmniejszenia obudowy dla jednego i testował przedzał od 25l do 40. Niestety ja nie pamiętam już dokładnie w jakiej grał najlepiej. Kolejna sprawa to arp 150. Straszny "rozdarciuch" posiadający wielkiego himalaja na charakterystyce około 3,6khz - najpewniej odpowiadający za to "darcie". Kiedyś forumowicze pisali, że ten himalaj to wynik ciasnej puszki w jakiej ten arp bywał zamknięty ale wydaje mi się, że ta puszka to tylko częściowo winna jest tej górce. Dlatego jak chcesz tego arpa oddzielić od niskotonowego to zamknij go np doniczką z tworzywa sztucznego tylko większą niż oryginalna puszka i tyle. Natomiast arp powinien być przez tą górkę stosunkowo nisko cięty a kopułka tonsila tak średnio na to pozwala. Może zastosowanie ostrzejszych filtrów by pomogło - niestety to stwierdzisz tylko za pomocą pomiarów. Bez nich nikt Ci nie pomoże w budowie optymalnej zwrotki.
    Pamiętam, że kiedyś na czeskich stronach były zwrotnice do takiego zestawu tylko wysokotonowy był również od tesli chyba jakieś arv ale nie wiem czy to były zwrotnice z kalkulatora czy coś poważniejszego. Trudno tu coś doradzić z bezpośredniej przeróbki, bo żeby to zrobić dobrze to tylko pomiary i testy.
    I nie kupuj gotowych uniwersalnych typu janbo czy stx bo szkoda kasy. I odpowiadając na Twoje ostanie pytanie to gotowa zwrotnica zawsze będzie droższa od takiej składanej samemu z części tylko żeby wiedzieć jakie tam będą części nie jest prosto i tanio :P

0
  • #4 30 Lis 2012 08:06
    Arkadyo
    Poziom 29  

No tak ale to jest objętość ekwiwalentna powietrza a nie sugerowana objetość obudowy.
    Wierzba dla przetwornika 20cm objetość 35 litrów no może dla niektórych 40 to max.
    Potestuj tego arna w closed około 30 litrów.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo