Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel HD 4000 i Radeon 7670m - Jak sprawdzić, która karta jest obecnie używana?

27 Nov 2012 16:44 24999 16
  • Level 10  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Tak jak w temacie chciałbym się dowiedzieć, która karta graficzna aktualnie jest w użyciu.
    Niedawno kupiłem Samsunga 350v5c-5s. Zainstalowałem czystego windowsa, sterowniki od producenta, zaktualizowałem bios. Jednym Słowem wszystko powinno być na blaszkę, a nie jest. Problem dotyczy hybrydowego układu graficznego opartego na zintegrowanym Intelu HD 4000 oraz czydedykowanemu ATI Radeon 7670m. Jak wiadomo karty te powinny automatycznie przełączać się między sobą pod wpływem zapotrzebowania na lepszą grafikę. Sęk w tym, że nie zawsze tak się dzieje, czasem nawet gry lepiej mi chodzą jak ustawie w catalyscie oszczędzanie energii zamiast wysokiej wydajności. Tak więc chciałbym się dowiedzieć jak sprawdzić, która karta aktualnie jest w użyciu, a może ktoś ma patent jak sprawić, żeby spisywało się to wszystko jak należy? Dodam, że w biosie nie mam opcji na wymuszenie pracy karty, a sam bios ogólnie jest bardzo biedny. Próbowałem odpalić GPU-Z, ale program nie rusza.
    Podaje parametry kompika:
    i7 3610QM
    8gb ram
    karty jak w temacie HD 4000 i Radek 7670m
    sterowniki do kart ver 8,951,9,3000 (ze strony samsunga)
    windows 7 64bit
  • OptexOptex
  • Level 33  
    Niektóre gry mają dwa pliki wykonywalne. Pierwszy uruchamia użytkownik, a drugi jest uruchamiany przez pierwszy. To on odpowiada za całą grę, więc przypisanie wydajnego GPU do tego pierwszego niewiele da.

Pobierz sobie Process Explorer. Po uruchomieniu gry naciśnij Alt+Tab i zobacz jak to wygląda.
  • Level 10  
    Gra o której mowa ma jeden proces (HoMM VI swoją drogą). Druga rzecz to taka, że w sytuacji o której piszesz przypisanie wysokiej wydajności do pierwszego procesu też raczej powinno uruchomić kartę dedykowaną (koniec końców ten proces też jest uruchomiony). Pytałem jednak o to jak sprawdzić która karta aktualnie jest w użyciu, ale dzięki chociaż za odpowiedź. Ma ktoś jakiś pomysł?
  • OptexOptex
  • Level 10  
    To nie to, inne sterowniki. Ale pokombinuje ze sterami bo widzę w temacie kilka możliwości i dam znać jak mi poszło.

Dalej nic nie udało mi się wskórać. Naprawdę nikt nie wie jak sprawdzić która karta jest aktywna?

Mam podejrzenie, że sterownik odwrotnie przypisuje kartę to profilu wydajnośc/ oszczędzanie energii. Jak ustawię tryb oszcz. to gry działają i nie ma problemu, a jak wysoką wydajność to wszystko się knoci.
  • Level 10  
    Widzę, że próżno szukać pomocy... szkoda bo z tematem boryka się wiele posiadaczy laptopów. Nie szukałbym pomocy gdyby chodziło o pieca bo w tym temacie ogarniam całkowicie. Notebooki mają inną zasadę działania i wykracza ona delikatnie mówiąc poza logikę. Ma ktoś choćby pomysł na to jak zainstalować najnowsze sterowniki do karty graficznej? (ze strony producenta karty nie laptopa) Dodam, że mobility modder nie obsługuje mojej karty graficznej.
  • Level 17  
    Ściągnij program HWmonitor i podczas grania odpal ten program. Jeśli pokaże się tam Radek 7670m to gra korzysta właśnie z tej grafiki, jeśli nic sie nie pojawi to gra korzysta ze zintegrowanej grafiki. Dodam jeszcze, że przed włączeniem jakiejś gry możesz kliknąć na nią ppm i zaznaczyć z jakiej grafiki ma ta gra korzystać.
  • Level 10  
    Wyświetla mi Intel HD Graphics 4000. Więc gdzie podziewa się mój radek? Napisałeś, że jak nie pojawi się nic to integra, a jak wyświetli radka to radek, a co jak wyświetlka integre?
  • Level 10  
    Nie ma żadnej takiej opcji po kliknięciu prawym. Wszystko jest ustawione w sterownikach tak, że powinna działać na dedykowanej. Nie mam już pojęcia co jest grane, może napisać do samsunga niech się tłumaczą?
  • Level 17  
    Masz win 7 to musi byc taka opcja. PPM ( na ikone gry) i 'uruchom w procesie graficznym...' i ustawiasz na jakiej karcie ma ci dzialac jednorazowo, bo jesli chcesz, zeby na radku caly czas ci chodzila, to musisz PPM na ikone i we wlasciwosciach po grzebac. Jutro postaram sie wejsc na laptopa i napisze ci dokladniej jak to zrobic.
  • Level 10  
    No nie ma. Przy okazji pokazałem ustawienia i screen z hwmonitora. Dodam, że ta gra nie jest wyjątkiem, każda tak działa.

Intel HD 4000 i Radeon 7670m - Jak sprawdzić, która karta jest obecnie używana? Intel HD 4000 i Radeon 7670m - Jak sprawdzić, która karta jest obecnie używana?]

Może spytam inaczej. Czy ktoś ma takiego lapka i nie ma problemu takiego jak ja? Bo jeśli tak to może muszę oddać go na gwarancję.
  • Level 10  
    Przeniesienie na pulpit nic nie daje. Windows 7 home najzwyklejszy. Bios jest tak ubogi, że nic nie da się tam się twórczo zmodyfikować. Kartę mi widzi bo w menadżerze urządzeń widnieje bardzo ładnie.
  • Level 26  
    A weź ustaw w opcjach sterownika Intel HD (soft od grafiki hd4000) jak ma ona się zachowywać. Moja siostra też kupiła samsunga ostatnio i miała problem z grafiką ona nie gra, ale szukając dla niej rozwiązania przeczytałem ów wątek i sam przy zakupie muszę to wziąć pod uwagę a przy okazji sam pójdę do siostry i sprawdzę czy gry chodzą prawidłowo. Jej problem nie polegał na grach ale na wyświetlaniu filmów poprzez silverlight, wszystko było zrobione na tip top ale nie działało i wtedy przez przypadek odkryłem że karty w menedżerze urządzeń są dziwnie oznaczone a mianowicie radeon nie wiadomo dlaczego był ciągle wyłączony z powodu... kod 10 ;) i tak było od nowości. W ustawieniach intel hd4000 dałem aby była maxymalna wydajność przy zasilaniu z sieci.
  • Level 10  
    Mam tak ustawione jak i Ty. Max wydajność, spróbuje ustawić zintegrowaną na oszcz. energii i zobaczę jak się będzie zachowywać, może niski priorytet tej karty zostanie wyparty przez wysoki na karcie dedykowanej, napisze Wam co mi z tego wyszło.
  • Level 10  
    Rozwiązałem swój problem i wcale nie przez zmianę ustawień karty zintegrowanej. Udało mi się nawet Zaktualizować sterowniki radeona do wersji beta. Napisze co i jak mam nadzieję, że komuś się to przyda.
    Użyłem programu HWiNFO64. Włączyłem grę, zminimalizowałem i włączyłem program, następnie zmaksymalizowałem grę, poczekałem chwilę, kombinacją alt+tab przeszedłem do HWiNFO i tam właśnie w sekcji GPU przełączyłem na GPU#1, no i proszę
    Coś mi się tu pojawiło, bez gry nie mogę wybrać między różnymi GPU, co samo w sobie jest sygnałem, że gra korzysta z tej grafiki. Dla pewności czy na pewno zmaksymalizowałem grę na chwilę, i później znowu alt+tab na HWiNFO
    efekt jest widoczny w taktowaniu pamięci i rdzeniu, czyli grafika jest używana.
    Jak zaktualizować sterowniki, nie ze strony producenta laptopa to już materiał na inny temat, nie chcę robić offtopu.
    Dziękuję wszystkim za próby pomocy, temat do zamknięcia.