Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY/TA-F210 - Coś nie tak po wymianie tranzystorów mocy

27 Lis 2012 16:49 1668 18
  • Poziom 17  
    Witam
    Jestem w trakcie naprawy wzmacniacza Sony TA-F210,
    Zdiagnozowałem przyczynę usterki. Było to przebicie kolektora tranzystora do radiatora.
    Wszystkie tranzystory zamieniłem nowymi BD249c i BD250c - czyli mocniejszymi.
    Oczywiście nowe podkładki silikonowe itp.
    Tranzystor przepalony był tak, że nie przewodził i pomyślałem że naprawa może być łatwa.
    Po głównym kondensatorze od tego ferelnego kanału widać że się nacierpiał i troszkę go wybrzuszyło lecz pojemność chyba trzyma. Mój miernik mierzy do 5000uF i pokazywał OL także myślę, że jest ok.
    Po uruchomieniu (oczywiście przez żarówkę) chciałem zmierzyć prąd spoczynkowy na konektorach TP1 i TP2.
    Niestety 0V.

Nie pali się również dioda przy przycisku power, lecz nie wiem czy to z tym ma coś wspólnego.
    Do tranzystorów docierają raczej nie poprawne napięcia:

kanał1

BD250
    e 0V
    c po włączeniu rośnie od 39V do 50V po jakiejś 1,5 minuty
    b 0,4V

bd249
    e 0V
    c po włączeniu 21,5V i spada z czasem w dół
    b 0,4V

kanał2
    bd250
    e 0V
    c tak samo rośnie od 39V do 51V (dalej wyłączam bo boję się o jakieś uszkodzenia)
    b 0,4V

bd249 ( na nim było zwarcie)
    e 0V
    c rośnie do 17V i spada w dół
    b rośnie do 120mV i spada potem w dół

Wszystko mierzone przy włączeniu wzmacniacza.
    Co mnie dziwi czasem po jakiś 10 minutach wyłączonego wzmacniacza i załączeniu go, załączy się przekaźnik opóźniający włączenie kolumn, lecz wyłącza się po jakiś 30s.

Co jeszcze muszę pomierzyć żeby uporać się z tym wzmacniaczem?
    Dodam, że żarówka przy włączonym wzmacniaczu lekko się żarzy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 29  
    Tranzystory raczej dobrze wymieniłeś, masz rację, że kondensator przez chwilę ma zwarcie a potem już nie to jest prawda i tak powinno być, musiało się coś jeszcze przepalić szukaj spalonych rezystorów i diod przy końcówce.
    Może jeszcze wymień elektrolity, napięcie z trafa jest OK, a czy diody w mostku też. ? :D
  • Poziom 17  
    Jednak chyba to kondensator filtrujący.
    Sprawdziłem mostek - ok
    sprawdziłem diody w jego okolicy i również nie są uszkodzone.
    Za to na kondensatorze jednym (tym co nie dostał po tym przebiciu) i jest na nim 45V za to na tym drugim rośnie do 26V i zaczyna spadać.
    Nic więcej nie odpowiadałoby za to co nie?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Na próbę podstawiłem 1000uF 63V i już się cieszyłem i napięcie na nim 45V i po krótkiej chwili zaczęło spadać w dół i przy 33V po prostu wyłączyłem wzmacniacz. To chyba nie wina kondensatora jednak.
  • Poziom 17  
    Sprawdzam po kolei całą linię zasilającą od tego kondensatora. Zauważyłem, że w żadną stronę nie przewodzi NPN 2SD1761. Czy mogę za niego włożyć BD243c? Jest tylko chyba mocniejszy?
  • Poziom 17  
    Teraz drugi raz sprawdziłem i działa. Widocznie musiało na mierniku coś nie łączyć. Przekopałem już mnóstwo rzeczy zaczynając od:C801, R803, C808, C809, R805, C812, C813, Q801, Q802, C810, C811, R805, C815, C816.
    Czy mogę prosić o pomoc w zdiagnozowaniu po schemacie co to może być?
    Objaw taki, że włączam teraz z uruchomionym miernikiem i napięcie na tym C801 na starcie 48V i z upływem czasu szybko leci w dół.
    Na C802 na starcie jest 15V i rośnie z upływem czasu w górę.
    Tak jakby "kradły sobie napięcie":?::?::D
    Dodam, że C801 jest podstawiony na 1000uF
  • Poziom 17  
    Jak coś to u mnie jest 1298v i na pierwszej nóżce zasilania pojawia się 44V i spada w dół. Ta sytuacja jest na obydwu układach, także reszty nóżek nie ma co mierzyć bo przyczyna tkwi wcześniej.
    Dla pewności wylutowałem dwa protektory uPC1298V i dzieje się to samo.

Dałem na razie (bo takie miałem) kondensatory filtrujące po 1000uF ale na tym etapie to chyba nie ma znaczenia.

Stabilizatory +15v i -15V po wylutowaniu nie mają zwarć także są sprawne.

Czy może coś zwiera i dlatego powoduje to spadek napięcia na tych kondensatorach i wgl. na całej linii?
    Potrafi mi ktoś doradzić co dalej mierzyć, gdyż mi już brakuje pomysłów?

Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 2  
    ziko234 napisał:
    Objaw taki, że włączam teraz z uruchomionym miernikiem i napięcie na tym C801 na starcie 48V i z upływem czasu szybko leci w dół.
    Na C802 na starcie jest 15V i rośnie z upływem czasu w górę.
    Tak jakby "kradły sobie napięcie":?::?::D

Wygląda na to że może masa gdzieś zginęła. Sprawdź wszystkie ścieżki w druku, i popraw luty.