Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik świateł sterowany przez port LPT

Popak 04 Lut 2005 12:01 48817 61
  • Witam.

Chce wam zaprezentować mój sterownik świateł sterowany komputerem przez port LPT. Nie miałem trochę czasu i pieniędzy ale wreszcie skączyłem :)

Pomysł powstania

Kiedyś na elektrodzie natknołem się na elektrodzie na DISCOLITEZ i spodobało mi się, i postanowiłem zrobić takie cacko :). Trochę dla odmiany zamiast tych zwykłych świateł kolorofonów itd.
    Sterownik ten zrobiłem na domowe imprezki ale z łatwością można go rozbudować na więcej żarówek dzięki dodatkowemu wyjściu porty LPT.

Konstrukcja

Obudowa jest zrobiona przez zemnie z drewna a właściwie że sklejki wszystkie nierówności i łączenia są szpachlowane i przetarte papierem ściernym i opklejone czarną okleina jak widać na fotkach. W środku są trzy płytki z elektroniką:

1) to płytka z diodami led i wyświetlaczem
    2) to płytka z zasilaczem i układem ULN2803 (znana kostka :) )
    3) to płytka z optotriakami i triakami.

Koszta

Całość powinna się zmieścić w granicach 150zł ale ja miałem już kilka części. (zawsze elektronik ma jakieś :) )

Jak na moje oko podoba mi się ten sterownik :)

A jakie jest wasze zdanie? :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Popak napisał 2762 postów o ocenie 246, pomógł 97 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • PCBwayPCBway
    toadi
    Spec od akustyki
    Witam wykonanie mi sie bardzo podoba za wykonczenie daje 5/5 ale jako ze jestem upierdliwy to sie doczenie tych gniazd wyjsciowych 220V :D trzeba bylo pomyslec nad czyms porzadniejszym z wlasnego doswiadczenia wiem ze one sie szyblo rozsypuja poza tym takie podlaczanie moze byc niebezpieczne dla zycia :D:D ale to tlko tak sie czepiam bo lubie sie czepiac
    filip.s
    Poziom 23  
    jescze do tego by sie przydał jakiś dimmer:P najlepsze gniazda do takich zastosowań to gniazda komputerowe, w starych zasilaczach wyjście zasilania na monitor.

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)interia.pl
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Hahaha :) tak myslałem że ktos sie doczepi :)
    Po to jest tam napis UWAGA Napięcie niebezpieczne dla życia!!! A jak sie rozwali któreś wyjście to wymieni sie. :)

Pozdrawiam
    elektryk
    Poziom 42  
    popak20 napisał:
    Hahaha :) tak myslałem że ktos się doczepi :)
    Po to jest tam napis UWAGA Napięcie niebezpieczne dla życia!!! A jak się rozwali któreś wyjście to wymieni się. :)
    Gorzej jak się wysunie jakiś przewód i ktoś złapie go przypadkiem gołą ręką ;) to jest bardzo niebezpieczne rozwiązanie, dużo lepiej byłoby założyć z tyłu obudowy taką kostke przyłączeniową. Oczywiście wariant z gniazdkami typowo elektrycznymi byłby najlepszy.
    PS a co się pokazuje na wyświetlaczu LED?
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Nie chciałęm kostkę elektryczną bo trzeba przykręcać śrubki a one jak wiedimo łepki po pewnym czasie sie wyrabiają. A co do gniazdek elektrycznych to 8 grazdek troche miejsca zajnuje.
    a co do wysunięcia się kabla nie wysunie się bo kabel ma na koncu zrobiony taki grzybek i nawet przeprowadziłem prubu i sie nie wysówają.

Wyswietlacz wysweitla w tej wersji sterownika (zamerzam zrobic więcej) wyswietla ON czyli włączony.

Pozdrawiam
    delma
    Poziom 18  
    no bardzo ladnie ale jedno mi sie nie podoba albo jestem slepy gdyz wydaje mi sie ze diody sa troszke krzywo :D a tak poza tym mogBbys spakowac i zamiesic w formacie brd bo to chyba w eaglu bylo projektowane. bo tak z jpg to nie bardzo........ale ogólnie 5/5
    pozdrówka......
  • PCBwayPCBway
    Popak
    Moderator na urlopie...
    hehehe Masz racje troche krzywo sa LEDY :) tak yo jest jak sie wierci po browarkach :) To jest mój pierwszy taki sterownik więc nie wiedziałem co sie spodziewać ale wyszło mi. napewno następne będą leprze i będą miały więcej funkcji :)

Płytke narysował mi kumpel jak będzie miał jeszcze na kompie to na forum wzuce.

Pozdarwiam
    elektronik8
    Poziom 19  
    dj_stopa napisał:
    najlepsze gniazda do takich zastosowań to gniazda komputerowe, w starych zasilaczach wyjście zasilania na monitor.

Zgadzam sie ale są drogie np tu : www.cyfronika.com.pl
    Ja osobiście to zapodaje do swojego "modułu mocy" gniazda XLR bo umnie chodzą po 3zł , i też są dobre (jeszcze mają blokade że wtyczka nie wypadnie)
    Pozdro
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    fajny sterownik świateł:) tylko mam pytanie:
    czym i po co jest pomazane na biało tam pod płytkami i trafem??
    Płytk z układem mogła być dużo mniejsza i byś zmniejszył rozmiary urządzenia.
    Jako wyjścia na żarówki można było użyć takich gniazd jak są we zwmacniaczach z tyłu, tyle ze chyba tylko po 3 gniazda, ale dostępne są tez w handlu zwykłe przedłużacze na wąskie wtyczki i po 8 na pewno też. Tylko porządnie przykręcić z tyłu obudowy i nikt sie nie przyczepi o bezpieczeństwo :D. I jak możesz to wrzuć fotke płytki z diodami:)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Jak już pisała nie wiedziałem co mi ztego wyjdzie i nie pakowałem w to tak bardzo. to ma mys do domu. ale następne będą bardziej dopracowane. :)

A to białe to farba biała :) stara blacha i sie poniewierała to ja wykorzysatałem do podstawy :)

Pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Mishot Dzięki że uwage poprawie bo gupio to wyglłda :)

Pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Ja (pomijając niebezpieczne gniazda wyjściowe) przyczepię się jeszcze jednej rzeczy, mianowicie optotriaków. W takim zastosowaniu należy stosować optotriaki z detekcją przejścia przez zero, czyli zamiast MOC3020 należy użyć np. MOC3040. W ten sposób unikniemy uciążliwych zakłóceń radioelektrycznych występujących w chwili załączenia triaka.

Dużo lepszy efekt daje wersja 32-kanałowa, 8 kanałów to dla mnie trochę za mało. Przy zakupie części na giełdzie elektronicznej koszt wersji 32-kanałowej nie będzie duży. Przy mocach żarówek do 100W na kanał nie ma potrzeby stosowania radiatorów na triaki.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    lechoo Jak juz pisałem że ten sterownik jest do gomu a nie na imprezy planerowe ;) jak bede chciał na 32 żarówki to mam wyście LPT :) Juz pisałem.

A co do opto triaków napisałeś że moga cyć zakucenia. Powiem ci ze nic takiego nie ma!!! i pięknie działa :) Jka ktos chce zamontować na MOC3040 to niech montuje ale jak juz pisałem że nie ma żadnych zakuceć.

Pisałeś że można kupic na giełdzi części można ale trzeba tam dojechać :P bo u mnie nie ma takiej giełdy a te 8 kanałów wystarcza mi!!!

Pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Zobacz sobie czy podczas pracy Twojego sterownika np. w sąsiednim pomieszczeniu odbiornik AM odbiera bez zakłóceń. Gwarantuję, że będzie słychać trzaski w odbiorniku w chwili każdego załączenia triaka. To że nie słyszysz zakłoceń w głośnikach podłączonych do wzmacniacza, albo nie widzisz ich na ekranie monitora lub telewizora, to wcale nie oznacza, że urządzenie nie generuje zakłóceń. Poczytaj sobie o kompatybilności elektromagnetycznej - sam zobaczysz jak rygorystyczne są normy. Pomyśl co by się działo jakby każdy sobie zrobił takie urządzenie i siał zakłóceniami gdzie popadnie bo mu tak wygodnie? Myślisz, że amatorów te normy nie obowiązują? Mylisz się kolego. Trochę wyrozumiałości, a nie tylko upieranie się, że pięknie działa...
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Ha :) sprawdzałem w radio i nie mam!!!! :) zakuceń !!! Nawt u kumpla byłem i on też nie ma:)

I jak to wyjaśnisz? :)
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    Witam
    Trochę mnie rozbawił ten projekt:)
    Zwłaszcza to co widać na wyświetlaczu i wygląd płytek w porównaniu z projektami PCB :)
    Ale skoro działa:)
    Tylko ja bym zastosował zintegrowane końcówki mocy i jakiś dekoder , wtedy można by sterować tym płynniej i w większej ilości bitów, np 4x8 :)
    ale to już sprawa do rozpatrzenia i przemyślenia:)
    Pozdrawiam za pomysł i gratuluje wytrwałości :)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    unitral napisał:
    Witam
    Troche mnie rozbawil ten projekt:)
    Zwlaszcza to co widac na wyswietlaczu i wyglad plytek w porownaniu z projektami PCB :)
    Ale skoro dziala:)
    Tylko ja bym zastosowal zintegrowane koncowki mocy i jakis dekoder , wtedy mozna by sterowac tym plynniej i w wiekszej ilosci bitow, np 4x8 :)
    ale to juz sprawa do rozpatrzenia i przemyslenia:)
    Pozdrawiam za pomysl i gratuluje wytrwalosci :)

Hahaha a po co dekodery? :) jak to jest sterowane PC! Ustawiam w programie tak jak chce aby żarówwi migały i tak migają! :) A jak chce zwiększyć bity (więcej żarówek to podłaśczam drugi taki sterownik i nastepny i tak dalej :) Oj chyba nie czytałęś wszystkiego w tym poscie :)

Pozdrawiam
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    oj czytalem :P
    a dekoder po to, bo masz tylko jeden LPT w kompie:P
    i jeden LPT potrafi sterowac 8+3+5 bitow
    wiec jesli troche uwazniej poczytasz i zastosujesz tam multiplekser i zatrzask to bedziesz mogl sterowac praktycznie dowolna iloscia bitow:P
    Polecam 74hct573 jako zatrzask i 74hct139 jako multiplekser:P
    bedziesz mial po zlozeniu czterech 573 i jednej 139 na wyjsciu juz nie 8 tylko 4x8 bitow.
    i po to Ci to napisalem, bo budowa urzadzenia ktore zaproponowales w obecnej formie nie ma zbyt wiele sensu, jest po prostu zbyt banalna i nie trzeba do tega za takich utrudnien ktore wprowadziles:P
    papa
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Haha
    Jak mam jedno LPT ale w sterowniku mam wejście i wyjście i moge jeszcze podłąńczac ile sie zachce np. tak jak w DISCOLITAZ do 32kanałów. ale poco mi większy do domu a włąściewie do pokoju 2.5 na 5metrów :P
    Moge w karzdej chwili rozbudować i niewiem poco robisz z igły widły :)

Pozdrawiam
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    buahahahahahahahahahahahhaa

Jestem ciekaw jak tam podłączysz jeszcze jedno takie "coś" to jak zamierzasz tym sterować żeby nie było na jego wyjściu identycznych sygnałów jak na pierwszym i każdym kolejnym:P

Nie rozumiesz chyba co to znaczy podłączyć coś równolegle, a poza tym uważaj an obciążalność portu LPT, bo z tego co mi wiadomo nie należy do niego podłączać więcej niż około 10 okładów równolegle:P

I nie robię żadnych wideł, tylko jeśli już projektujesz jakieś tam urządzenie, które chcesz "dać" innym, to zrób to porządnie i czytaj uważnie to co do Ciebie piszą.
    Bo z tego co piszesz na moje posty to wynika tylko ze ich kompletnie nie rozumiesz...
    Poza tym jeśli zbudowałeś to tylko po to żeby podłączyć to do DISCOLITAZa to masz trochę słabo w głowie :)
    Bez urazy, ale port LPT ma po to rożne tryby i do tego aż 8+5+3 piny danych w podstawowej wersji, żeby zbudować do niego coś więcej niż tylko mrugające lampki...
    Ja właśnie kończę prace inż. sterowana portem LPT i po zaprzęgnięciu do tego jeszcze kilku układów mam całkiem zgrabne urządzenie do "badan ścieralności metoda Pin-on-disc", które nie tylko coś tam wysyła, ale:
    - odczytuje stan czujnika tensometrycznego
    - komunikuje się z dwoma mikrokomputerami rodziny PIC
    - steruje praca falownika do zasilania silnika trójfazowego

A to wszystko jeszcze jest mało w porównaniu z możliwościami tego cudownego złącza o nazwie LPT :P

A jeśli umiesz szybko liczyć, to zauważ ze przy pomocy 8 bitów portu LPT można bez najmniejszego problemu sterować 255 bitami na wyjściu odpowiedniego okładu(ów) scalonego...

Pozdrawiam i kończę śledzić ten temat, bo widzę ze już tu nic nie wniosę, skoro się tak oparłeś i nie czytasz dokładnie tego co ktoś pisze...
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Kurcze co za koleś :)
    Doskonale cie rozumiem :)

Tak bym to połaczył!!! jak w załaczniku.
    Ale poco jak mi 8 wystarcza :) :P
    Jak chcesz to sam sobie zrób tak :P Ja tylko zaprezentowałem moje działe i nie ma to na celu uczać czy tak tam sobie myślisz :P

Więc skończ tą gatke ok :P

Pozdrawiam
    domkom
    Poziom 10  
    Jakie diody zamontowałeś (ilu vatt) możesz jakieś polecić na allegro???
    Popak
    Moderator na urlopie...
    domkom napisał:
    Jakie diody zamontowałeś (ilu vatt) możesz jakieś polecić na allegro???

Witam

Diody dowolne bo układ ULN ma obciążenie jednego kanału 500mA
    Aha :) w diodach określa się pobór prądu w mA, a nie watach :)

Pozdrawiam
    domkom
    Poziom 10  
    Nie ma innych triak-ów w sklepie:(
    Mogą być
    BT136-600E
    8A 600V
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Mogą być :)
    knights
    Poziom 12  
    Mam pytanie jak wstawić led równolegle z rezystorem przed MOC3041 by sygnalizowała prace portu tak by nie trzeba było z układu wylutowywać tego rezystora, bo chciałem zrobić wyjście równoległe z PC do np. stroboskopu który też jest sterowany LPT. Może wstawić jakiś rezystor szeregowo z tą diodą? O ile pamiętam to rezystor przed MOC3041 mam 470ohm. Diodę jaką chce wstawić to czerwona lub żółta.