Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu

roberator 07 Gru 2012 20:23 15378 78
    linuks
    Spec od komputerów
    To jak działa to tymczasowo skopjujemy pliki z partycji sda5 na sda2 poza plikami kopi sda2 robionej wczoraj bo jest już nie potrzebna. Po skopiowaniu plików z sda5 na sda2 odmontuj partycję sda5 i ją usuń (tak będzie szybciej niż zmiana rozmiaru) Potem zmień rozmiar partycji sda3. Po zmianie rozmiaru utwórz na niej partycję logiczną. Potem sprawdz na wszelki wypadek czy windows działa.

Skopiuj pliki z powrotem na partycję sda5 pod windowsem lub linuksem. Usuń je z sda2. Potem zrób kopię partycji sda2 (już docelową) na sda5. Proponuję ścieżkę /media/sda5/kopiepartycji/sda2
    Po zrobieniu kopi zrób kopię MBR
    dd if=/dev/sda of=/media/sda5/kopiepartycji/mbr
    Możesz też skopiować plik MBR.okr z partycji recovery
    Przechodzenie między oknami menadzera mc klawiszem TAB

Kopię systemu można zostawić na dysku i na DVD skopiować wraz z plikiem MBR.
    Przywracanie systemu odbywa się w ten sam sposób tylko trzeba w partimage wybrać restore partition.
    Pozdrawiam
    roberator
    Poziom 10  
    Powolutku będę to wykonywał. Jakbym gdzieś utknął, to jutro się odezwę. Również pozdrawiam.
    linuks
    Spec od komputerów
    Oczywiście można zrobić w ten sposób kopię partycji recovery i zgrać na DVD razem z plikiem mbr.okr na wypadek gdyby DVD recovery zawiodło.
    roberator
    Poziom 10  
    linuks napisał:

Po zrobieniu kopi zrób kopię MBR
    Możesz też skopiować plik MBR.okr z partycji recovery

linuks jak to dokładnie przeprowadzić? Cała resztę mam już zrobioną (oczywiście poza zgraniem tego na płyty). Aha, jeszcze pytanko o przywracanie partycji C z tych nagranych płyt, jakby coś się stało z kopią na D. Tzn. chodzi mi o to, jak po uruchomieniu najpierw płyty Parted Magic, później wykorzystać płyty z kopią C? Jak przywrócić partycję z dysku D chyba wiem, natomiast tu nie. Pozdrawiam.
    linuks
    Spec od komputerów
    Po zamontowaniu partycji sda4 i sda5 kopiujesz plik mbr.okr do katalogu z kopiami.
    Przywracanie systemu np na nowy czysty dysk.
    1 Kopiujesz mbr z kopi poleceniem
    dd if=/media/ścieśka-do-pliku-mbr/mbr of=/dev/sda bs=512 count=1
    2 Formatujesz partycje
    3 Kopiujesz pliki obrazu partcji sda1, sda2 i sda4 z DVD do jednego katalogu na sda5
    4 Przywracasz partycje.

Jeżeli chcesz przywrócić fabryczny system ( gdyby płyty DVD recovery zawiodły ) to użyj pliku mbr.okr do wgrania i przywróć partycję sda4 a potem przywróć system z okr.
    Pozdrawiam
    roberator
    Poziom 10  
    Plik mbr.okr wiedziałem już jak skopiować do kopii zapasowej., ale chodziło mi o to polecenie:
    Konkretnie jeśli chodzi o narzędzie dd, to tak jak w tym przykładzie -->

zamiast jak wpisywałem z wiersza polecenia gparted, wpisać to polecenie:
    dd if=/dev/sda of=/media/sda5/kopiepartycji/mbr i Enter, by skopiować MBR do kopii zapasowej na sda5?
    Trudno mi się przestawić z "okienek" i dlatego drążę temat. Miłej niedzieli.
    linuks
    Spec od komputerów
    Tak. Na wszelki wypadek sprawadż czy plik mbr jest w tym katalogu który wskazałaś.
    Można dać polecenie
    dd if=/dev/sda of=mbr bs=512 count=1
    wtedy plik mbr utworzy się w katalogu /root
    Potem go można skopiować gdzie potrzeba.
    Pozdrawiam
    W poleceniu na fotce nie dałeś parametrów bs=512 i count=1 dlatego skopiował Ci kila GB zamiast 512 bajtów.
    roberator
    Poziom 10  
    Czyli, kopiuję do kopii zapasowej na sda5 dwie rzeczy:
    1) kopię MBR (przez polecenie dd if=/dev/sda of=/media/sda5/kopiepartycji/mbr) oraz
    2) plik mbr.okr
    Tak?
    linuks
    Spec od komputerów
    Tak tylko w poleceniu dd daj parametr bs=512 count=1
    Jak nie dasz tych parametrów to będzie chciał skopiować CAłY dysk sda a nie tylko pierwsze 512 bajtów gdzie jest MBR.
    dd if=/dev/sda of=/media/sda5/kopiepartycji/mbr bs=512 count=1
    roberator
    Poziom 10  
    Aha. Jeszcze pytanko o hibernację. Mam ją wyłączoną. Tak ma zostać?
    linuks
    Spec od komputerów
    Jak sobie życzysz. Hibernacja była wyłączona tylko na czas robienia kopi.
    DVD możesz z windowsa wypalać lub z paredmagic. Jest to obojętne z jakiego systemu wypalisz.
    roberator
    Poziom 10  
    linuks pw

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Najpierw wpisałem sprawdzenie mbr, a potem kopiowanie mbr:

Co dalej, bo chyba cos nie tak?
    Następnie przyglądnąłem się plikom na sda4 szukając tego mbr.okr.Nie widzę go -->

• Pomocny post
    linuks
    Spec od komputerów
    Partycja była zamontowana ? MBR.okr jest w katalogu /OKRBackup/Factory/
    roberator
    Poziom 10  
    Wszystko już gra. Oczywiście zrobiłem 2 razy ten sam błąd i nie zamontowałem partycji. Wielkie dzięki linuks za Twoją pomoc. Równy gość z Ciebie i z ogromną wiedzą.
    roberator
    Poziom 10  
    Linuks jeśli gdzieś jesteś proszę Cię o radę dotyczącą przywracania partycji za pomocą PartImage. Chyba zdecyduję się użyć wczesnej kopii zrobionej zaraz po przywracaniu z recovery własnie PartImage. Ostatnio przywracałem partycję systemową za pomocą Paragona, bo miałem świeżą kopię, ale z powodu jakichś problemów nie mogę zainstalować niektórych programów np.Sandboxie. Coś jest nie tak. Parę dni temu mogłem, a teraz gdy jadę na kopii Paragona sprzed paru dni nie udaje się. Poza tym system działa OK. Do rzeczy. Poniżej zrzut z zawartości tej kopii:

Chodzi mi MBR i mbr.okr. Czy one są niezbędne, a zwłaszcza mbr.okr? Jak to przeprowadzić, tzn. nie sam proces przywracania, bo tu się chyba orientuję, ale z tymi pliczkami MBR i mbr.okr. Czy całośc tej kopii razem z tymi 2 plikami po prostu skopiować za pomocą PartImage? Czy trzeba najpierw sformatowaś C, czy będzie to automatyczne? Pozdrawiam.
    linuks
    Spec od komputerów
    Przywracanie z kopi masz w tym wątku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11662779#11662779
    Partycjii C nie trzeba formatować. Uruchamiasz partimage. Wybierasz partycję. Przechodzisz do następnej sekcji wpisujesz ścieżkę do pliku kopi (nie zapomnij o rozszerzeniu .000 w tym przypadku to będzie sda2.000 ) i wybierasz opcję restore partition. Zatwierdzasz wybór spacją. Dalej analogicznie jak przy robieniu kopi.
    Partycja którą przywracamy musi być odmontowana. Partycja z plikami kopi musi być zamontowana.
    Pozdrawiam
    Pliki MBR są potrzebne w przypadku gdybyś chciał przywracać z kopi na nowy dysk. Przy zwykłym przywracaniu na ten sam dysk nie są potrzebne. MBR.okr to jest oryginalny plik mbr. Plik mbr to jest plik bieżącego partycjonowania.
    roberator
    Poziom 10  
    Dzięki linuks za odpowiedź. Czyli mogę te dwa pliki skasować przed przywracaniem? Oby się wszystko udało, bo ta kopia była zrobiona w odpowiednim momencie. Pozdrawiam.
    linuks
    Spec od komputerów
    Mogą zostać. W niczym nie przeszkadzają. Partimage używam od lat i nigdy nie zawiodło. Kila minut i masz system jak z dnia robienia kopi. Oczywiście możesz sobie takie kopie robić na różnych etapach konfiguracji windowsa i w razie potrzeby przywracać z odpowiedniej kopi.
    roberator
    Poziom 10  
    Ostatnio przywracałem tę partycję za pomocą Paragona (z płytki linuksowej), bo chodziło o kopię parodniową. Też dobry program, ale problemy są widocznie starsze (jakieś sterowniki sieciowe bez mojego pozwolenia się zainstalowały i porobiły szkody w systemie. Tamta kopia z Partimage była zrobiona zaraz po przywracaniu z recovery i już z nowym układem partycji, więc dlatego jest tak cenna. Jeszcze raz dzięki i pozdro.