Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu

roberator 27 Nov 2012 20:08 16359 78
 • #1
  roberator
  Level 10  
  Witam. Mam następujący problem. Niedawno chciałem na moim laptopie (Lenovo G770, Windows Home Premium 64-bit) przywrócić system do pewnego punktu, ale po paru minutach został ten proces przerwany i pojawił się następujący komunikat na pulpicie:  Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu

  Próbowałem jeszcze raz przywrócić do innego punktu i wynik ten sam. Podobnie zakończyła się próba z przywracaniem w trybie awaryjnym.
  Podejrzewam, że jest to wynikiem zmniejszenia przeze mnie partycji systemowej C parę dni wcześniej. Najpierw zmniejszyłem ją narzędziem systemowym i utworzyłem wolny obszar dyskowy. Chciałem przyłączyć ten obszar do partycji log. D, ale nie dało się narzędziem systemowym (funkcja "Rozszerz" w menu kont. była nieaktywna) i wykorzystałem do tego program Aomei Pro. Nie wiem, w którym momencie coś się mogło uszkodzić? Czy można to jakoś naprawić? Jeśli nie, to chciałbym przywrócić system z partycji Recovery do stanu fabrycznego, ale nie wiem czy ta awaria mi na to pozwoli. Bardzo proszę o opinie i pomoc.
 • #2
  pawel-jwe
  Level 30  
  roberator wrote:
  Windows Home Premium 64-bit

  Windows 7? Windows Vista?
  Większość programów do przywracania systemu działa niestety tylko przy tej samej(!) partycji, wprowadzanie jakichkolwiek zmian w partycji powoduje uniemożliwienie przywrócenia systemu z obrazu. Nie wiem jak jest z tymi systemowymi narzędziami do przywracania systemu, ale raczej będzie tak samo, więc moim zdaniem, zmieniając partycję uniemożliwiłeś sobie przywrócenie systemu.
  Natomiast przeinstalowanie systemu z wykorzystaniem partycji Recovery powinno zadziałać gdyż jest na niej obraz dysku instalacyjnego systemu operacyjnego (no chyba że świadomie lub nieświadomie zmieniłeś coś w tej partycji, wtedy niestety pozostaje format i reinstalacja z płyty).
 • #3
  roberator
  Level 10  
  Windows 7. Jedyne działania na partycjach, to te które wymieniłem. Czy można jakoś odzyskać układ starych partycji za pomocą jakichś programów. Czytałem o takim programie jak Test Disk (odzyskiwanie partycji/tablicy partycji). Nie mam pojęcia czy to by coś pomogło?
 • #4
  pawel-jwe
  Level 30  
  Miałem kiedyś podobny przypadek tylko używałem jakiegoś tam programu (a nie tych narzędzi systemowych) do robienia obrazu systemu i przywracania go. Podobnie jak Ty, zmieniłem rozmiary partycji i niestety wszystko przestało działać, przywracanie partycji do poprzednich rozmiarów niestety nie pomogło bo zmieniły się parametry partycji (bodajże chodziło o sektory partycji) i przywracanie już nie działało.
  Trudno powiedzieć czy systemowe narzędzia w Win7 są odporne na takie problemy, ale podejrzewam, że z obrazu systemu już nie przywrócisz. Na Twoim miejscu nei tracił bym czasu na przywracanie systemu tylko wszystko przeinstalował na nowo z partycji Recovery i stworzył nowy obraz systemu.
 • #5
  linuks
  IT specialist
  Da się przywrócić oryginalny system ręcznie. Na początek podaj SMART dysku. Od stanu dysku zaczniemy. NIC nie rób z partycjami bo tylko pogorszysz sprawę.Podaj też fotkę z zarządzania dyskami z układem partycji. DVD recovery zrobiłeś po zakupie ?
  Pozdrawiam
  SMART odczytać można w ten sposób jeżeli system się nie uruchamia.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10522846#10522846
 • #6
  roberator
  Level 10  
  Wypaliłem płytkę, uruchomiłem i przeskanowałem i widzę te wyniki, ale nie chcą mi się zapisać, bym mógł je tu pokazać. Klikam na "save as" i wybieram np. folder z dokumentami. Plik ma tyle a tyle kB, klikam zapisz, a po sprawdzeniu na kompie nie ma nigdzie tych wyników. Co robię źle?
 • #7
  linuks
  IT specialist
  Pewnie zapisujesz nie do tego folderu. Prawdopodobnie zapisujesz do RAM a nie na dysk. Daj fotkę z telefonu.
 • #8
  roberator
  Level 10  
  Trochę to trwało, ale jak wszystko nawala to wszystko-włącznie z telefonem. Mam nadzieję, że się nie pomyliłem przy przepisywaniu.

  Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu

  Partycje obecnie wyglądają tak:

  Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu

  Płyty recovery dopiero miesiąc temu nagrałem (pół roku po kupnie lapka).
 • #9
  linuks
  IT specialist
  SMART jest ok. To można przystąpić do przywracania oryginalnego systemu. Skopiuj ważne dane na inny nośnik. Możesz kopiować z tego live programem mc .
  Z partedmagic powinieneś mieć dostęp do netu jeżeli używasz rutera. Przepisywanie to żmudna rzecz i można się pomylić.
  DVD recovery nie zrobiłeś po zakupie ? System się uruchamia ?
 • #10
  roberator
  Level 10  
  Dodałem jeszcze obraz partycji. Czyli mogę przywrócić system z partycji recovery z pozycji Windowsa? Mam taką funkcję w Lenovo "OneKey Recovery"
  Jest jakaś różnica w zrobieniu recovery od razu i po pewnym czasie?
  System działa OK.
 • Helpful post
  #11
  linuks
  IT specialist
  Najpierw spróbuj zrobić DVD recovery.Może się da zrobić po zmianie partycji. Nie ma znaczenia kiedy DVD recovery zrobione. Zawsze zawierają oryginalny system jak zaraz po zakupie. Nie wiadomo co namieszałeś w partycjach. Na wszelki wypadek zrób obraz partycji recovery na zewnętrzny nośnik.
 • #12
  roberator
  Level 10  
  Mam 2 płyty z recovery nagrane. Spróbuję najpierw z poziomu działającego Windowsa, a jakby nie poszło, to z płytami zadziałam. Prawdę mówiąc, to przygotowałem się nawet na najgorsze i na czarną godzinę ściągnąłem z Technetu czysty obraz Windowsa po ang.
 • #13
  linuks
  IT specialist
  Można i tak. Zawsze lepiej przywrócić oryginalny system z recovery. Kopię partycji recovery zrób jednak. Jak z DVD nic nie wyjdzie to zostaniesz z niczym. Podaj fotkę z zarządzania dyskami. Zobaczymy co jest namieszane w partycjach. Na czarną godzinę to lepiej zrobić obraz działającego systemu przy pomocy zewnętrznego programu.
 • #14
  roberator
  Level 10  
  Powyżej dałem obrazek z Systemu z partycjami, a tu jest fotka z programu Aomei. Widać na niej dobrze ukrytą partycję z zajętym miejscem na recovery.

  Lenovo G770 - Windows 7 HP 64-bit: nieudane przywracanie systemu
 • #15
  linuks
  IT specialist
  Dużo nie jest namieszane. Dołożyłeś tylko jeden dysk logiczny. Zrób kopię partycji recovery. Możesz to zrobić z partedmagic programem partimage lub fsarchiver. Partimage łatwiejszy w obsłudze. Masz dużego pena lub dysk USB ,żeby było gdzie skopiować obraz ?
 • #16
  roberator
  Level 10  
  Mam pena 16 GB, ale porobiłem na nim backupy folderów. Chyba, że foldery przerzucę na DVD i zrobię format pena i tam umieszcze....
 • #17
  linuks
  IT specialist
  To jak uważasz. Partycja recovery jest zbyt ważna (są na niej wszystkie informacje) żeby bez jej kopi grzebać w partycjach na dysku. Można zrobić obraz partycji recovery w kawałkach i zgrać na DVD. Twój wybór. Dwie DVD wystarczą. Decyduj co robimy czy na pena czy na DVD recovery zgrywamy.
 • #18
  roberator
  Level 10  
  No ale ja mam na 2 płytach nagrane recovery. Myślałem, że obraz na penie to dodatkowe zabezpieczenie.
 • #19
  linuks
  IT specialist
  Dobrze myślałeś ,że dodatkowe zabezpieczenie bo systemowe narzędzia są zawodne. Jest dużo postów "DVD recovery nie działa -ratunku" lub podobnych. Można taką kopię zrobić na pena lub na DVD zewnętrznym narzędziem. Czas robienia kopi jest podobny. Tylko są inne procedury. Żeby napisać co i jak to muszę wiedzieć czy na pena robimy czy na DVD.
 • #20
  roberator
  Level 10  
  Wolałbym na DVD, bo na penie mam te kopie z dysku C i byłby trochę kłopot.
 • #21
  linuks
  IT specialist
  Startujesz komputer z Live partedmagic. Potem uruchamiasz gparted. Montujesz partycję na którą chcesz zapisać kopię (np sda2 systemową) . Uruchamiasz partimage wpisując w terminal partimage. Wybierasz partycję sda4 (recovery) przechodzisz klawiszem TAB do następnej sekcji. Wpisujesz ścieżkę do zapisania pliku obrazu /media/sda2/kopiarecovery/recovery i dalej wszystkie opcje domyślne F5 lub OK do końca.Nawigacja w partimage strzałkami kursora. Po udanym zrobieniu kopi (potrwa ok 20-30 minut) będzie komunikat. W folderze hddrecovery będzie kilka plików recovery po 2GB to je zgraj na DVD albo z windowsa albo z partedmagic programem xfburn.
  Przykładowy filmik poniżej.

  Jak zrobisz kopię to zamontuj partycję sda4 i poszukaj pliku MBR.okr i też go skopiuj do katalogu kopiarecovery i na DVD zgraj.
 • #22
  roberator
  Level 10  
  Kurcze,utknąłem na na Partition description (you can enter a description of the saved). Tam jest na dole OK, a jeszcze niżej: initializing the operation.[* to cancel,ctrl to pause,ctrlQ to resume] F5 wciskam i nic. Enter to samo. Piszę z telefonu.
 • #23
  linuks
  IT specialist
  Strzałką kursora w dół aż się podświetli OK i ENTER. Jak będzie podawał parametry partycji to strzałka w dół aż się przewinie cały komunikat i potem w prawo aż się podświetli Ok i ENTER.
 • #24
  roberator
  Level 10  
  Aha,ale potem jest Error. Cannot create temp file [sda2/kopiarecovery/pi46a06cb2.tmpl] Please, check there is space enough and you have access rights. na dole Cancel Robiłem wszystko jak w opisie. Nie wiem co teraz.
 • #25
  linuks
  IT specialist
  Partycję sda2 zamontowałeś ? Prawdopodobnie żle wpisałeś ścieżkę i zamiast zapisywać na dysk próbował zapisać do RAM i zbrakło RAMu.. Może brak ukośnika.Ukośniki są odwrotnie niż na windowsie /media/sda2/jakiskatalog/nazwapliku . Polskich liter nie używaj w nazwach ani spacji.
  Poniżej filmik z napisami co i jak robić. Zacznij jeszcze raz od początku.Najlepiej ponownie uruchom partedmagic.

  Pamiętaj o pliku MBR.okr żeby go też umieścić w katalogu z kopią i nagrać na DVD.
 • #26
  roberator
  Level 10  
  Spróbuję za chwilę znowu-uparty jestem,heh. Aaaa już wiem, gdzie zawaliłem. Uparty może i jestem, ale chaotyczny jeszcze bardziej. Przepraszam za zamieszanie. Lecę powtarzać.
 • Helpful post
  #27
  linuks
  IT specialist
  Pierwszy raz program widzisz to się zdarza. Polecam partimage do robienia kopi systemu. Jest niezawodny i w razie potrzeby (wirus, uszkodzenie systemu, itp ) w kilkanaście minut przywraca system do stanu z dnia robienia kopi. Narzędzia systemowe windowsa masę miejsca zajmują na dyskui w przypadku poważniejszej awarii są bezużyteczne. Pierwsze co robię po zainstalowaniu windowsa to wyrzucam punkty przywracania i robię kopię partimage lub fsarchiver i kopię MBR gdyby była potrzeba przywracać z kopii na nowy dysk.
 • #28
  roberator
  Level 10  
  Nagrało się (10 min.),proces zakończony sukcesem. Są w tym folderze 4 pliki od 00 do 03. Jedno co mnie zastanawia to to, że jak najeżdżam kursorem na ten folder to pokazuje objętość 6,94 GB, a powinien mieć ok. 8,80. Jakaś kompresja? Tyle było do skopiowania, bo obserwowałem cały proces. Można to normalnie skopiować z prawokliku na DVD, Czy trzeba wykorzystać narzędzie systemowe do kopii zapasowych?
  Resztę, tzn. plik MBR jutro spróbuję skopiować.
  Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc i cierpliwość.
 • #29
  linuks
  IT specialist
  Jest kompresja. Nagrywa się na DVD jak normalne pliki. Zmieszczą się dwa na jedną DVD i plik MBR.okr.
 • #30
  roberator
  Level 10  
  linuks mam jeszcze pytanie dotyczące tego:
  linuks wrote:

  Jak zrobisz kopię to zamontuj partycję sda4 i poszukaj pliku MBR.okr i też go skopiuj do katalogu kopiarecovery i na DVD zgraj.

  Jak to znaleźć i na pewno muszę zamontować właśnie partycje sda4?