Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zamiana biegunów na masie

tomek11 04 Feb 2005 12:58 5646 9
 • #1
  tomek11
  Level 11  
  Konkretnie biega o taką rzecz. pojazd posiada na masie + biegun akumulatora a - idzie np. do rozrusznika. Chciałem zamienić prądnicę 180w na alternator lecz jak wiadomo alternator (fiat, lub inny) posiada na masie -. Jeden znajomy elektryk powiedział że trzeba tylko zamienić przewody na masie i na rozruszniku i wszystko będzie ok.
  Generalnie chodzi mi o to czy po zamianie nbiegunów rozrusznik nie będzie kręcił w drugą stronę 9 ten elektryk twierdzi że nie) czy to prawda
  Proszę o pomoc i dzięki za chęci
 • Helpful post
  #2
  john_t
  Level 29  
  Prawda, jeśli rozrusznik posiada zarówno stojan jak i wirnik uzwojony.
  A o ile mi wiadomo we fiatach i większości samochodów tak jest.
 • Helpful post
  #3
  jozgaw
  Level 15  
  Witam!
  Zamiast prądnicy założyć alternator najlepiej z wewnętrznym regulatorem napięcia. Co się tyczy rozrusznika to moim zdaniem elektryk nie ma racji, bo to jest silnik prądu stałego, w którym chcąc zmienić kierunek obrotów zamieniamy bieguny zasilania. W twoim wypadku trzeba by może dobrać z jakiegoś innego ( z "-" na masie) samochodu. Chodzi oto że w rozruszniku jeden biegun jest podłączony do masy trzeba by przerobić stojan rozrusznika (obudowa z cewkami) poprostu poprzekładać końcówki uzwojeń. Poza tym możesz spróbować rozrusznik podłączając do akumulatora grubymi przewodami tylko trzeba uważać żeby śię nie poparzyć bo bardzo szybko się nagrzewają raz minus na obudowę a drugi raz plus na obudowę i zaobserwować kierunek obrotów.
  Pozdrowienia
 • Helpful post
  #4
  Jka
  Level 16  
  To prawda co twój znajomy elektryk mówi.Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #5
  john_t
  Level 29  
  jozgaw wrote:
  Witam!
  Zamiast prądnicy założyć alternator najlepiej z wewnętrznym regulatorem napięcia. Co się tyczy rozrusznika to moim zdaniem elektryk nie ma racji, bo to jest silnik prądu stałego, w którym chcąc zmienić kierunek obrotów zamieniamy bieguny zasilania. W twoim wypadku trzeba by może dobrać z jakiegoś innego ( z "-" na masie) samochodu. Chodzi oto że w rozruszniku jeden biegun jest podłączony do masy trzeba by przerobić stojan rozrusznika (obudowa z cewkami) po prostu poprzekładać końcówki uzwojeń. Poza tym możesz spróbować rozrusznik podłączając do akumulatora grubymi przewodami tylko trzeba uważać żeby śię nie poparzyć bo bardzo szybko się nagrzewają raz minus na obudowę a drugi raz plus na obudowę i zaobserwować kierunek obrotów.
  Pozdrowienia


  Dla silnika z magnesem trwałym na stojanie Twój wywód jest prawdziwy.
  ale
  Jeśli silnik ma uzwojony wirnik i stojan, to zmiana biegunowości zasilania spowoduje odwrócenie biegunowości pola magnetycznego zarówno w stojanie jak i wirniku nie powodując zmiany kierunku obrotów.
 • Helpful post
  #6
  Gerri
  Mercedes specialist
  Lata temu ojciec zmieniał biegunowość w Moskwiczu. dla zwykłego kaprysu że taki układ jest lepszy. Obroty rozrusznika pozostały te same (obróceniu uległo pole zaróno stojana jak i wirnika czyli suma zmian=0.
  Resztkowe pole magnetyczne prądnicy się przebiegunowało samo- po mocniejszym dodaniu gazu pojawiło się wzbudzenie o odwrotnej polaryzacji pola magnetycznego. Ingerencji wymagał silniczek dmuchawy, gdyż stojan miał stałe magnesy, wycieraczka miała napęd linką od silnika 8-), to nie wymagało zmian. W drugą stronę pokazywał jeszcze amperomierz w obwodzie ładowania akumulatora.
  To wszystko.
  Uwaga!: Niektóre nowoczesne szybkoobrotowe rozruszniki z przekładnią redukcyjną mają magnesy stałe- tutaj obroty będą przeciwne
 • Helpful post
  #7
  john_t
  Level 29  
  Gerri ma rację, sam mam samochód z rozrusznikiem ze stojanem na magnesy stałe. Jest dużo mniejszy niż tradycyjny.
 • Helpful post
  #8
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #9
  zodiak318
  Level 34  
  Kiedyś brat montował alternator z Fiata do Syreny (mającej wcześniej + na masie) po modernizacji (był już "-" na masie) rozrusznik działał normalnie - nic nie trzeba było kombinować.
 • #10
  tomek11
  Level 11  
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA ODPOWIEDZI
  faktycznie sprawdziłem i rozrusznik bez względu na bieguny kręcił się w swoją stronę (czyli bez zmian)
  dzięki i pozdrawiam