Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator z UPS - czy posiada zabezpieczenie termiczne?

27 Lis 2012 22:18 3537 1
  • Poziom 22  
    Witam
    Posiadam transformator z odzysku ze spalonego UPS.
    Na tabliczce znamionowej było napisane, że moc UPSa to 720 VA (430W)
    Więc moc trafa już całkiem spora.

Kilka informacji.
    Do podłączenia do zasilania sieciowego jest kilka odczepów - zapewne ma to związek z ARV i regulacją napięcia wyjściowego w zależności od napięcia na akku.
    Gdy zasilanie połączam pod piny:
    1-3 - napięcie na uzwojeniu wtórnym 18V (2x9V) - prąd biegu jałowego około 0,3 A
    2-3 - napięcie na uzwojeniu wtórnym 15 (2x7,5V) - prąd biegu jałowego około 0,1 A
    1-4 - napięcie na uzwojeniu wtórnym 22V (2x11V) - prąd biegu jałowego około 1.5 A

Najbardziej korzystne jest zasilanie na 2-3 - małe straty na biegu jałowym lub małym obciążeniu.

Transformator chcę wykorzystać do zbudowania zasilacza stabilizowanego 13.8V/20A
    Moc na pewno wystarczy - 430W/15V AC = 28A
    Ale jest ciut za małe napięcie na uzwojeniu wtórnym - za mały zapas wejście-wyjście.
    Myślę, że dla obciążenia do 10A wystarczy.
    Do uzyskania większego prądu wyjściowego zrobić przełącznik przy zasilaniu sieciowym aby móc przełączyć się na piny 1-3 - wtedy na uzwojeniu wtórnym mam 18V (430W/18V=23.8 A)
    Podsumowując:
    Prąd wyjściowy 0-10 A - uzwojenia 2-3 - 15V na wtórnym
    Prąd wyjściowy 10-20A - uzwojenia 1-3 - 18V na wtórnym ale większe straty biegu jałowego

I pytanie główne:
    Do czego służą odczepy 5-6. ( nie jestem pewny)
    Czy to jest wbudowany jakiś termik od zabezpieczenia przed przegrzaniem?
    Miernik nic nie pokazuje - nie ma przejścia pomiędzy odczepami 5-6 ani pozostałymi.
    Czy po przekroczeniu określonej temperatury pomiędzy 5-6 robi się przejście (zwarcie) - jak to wykorzystać to zrobienia zabezpieczenia termicznego - ma przepalić bezpiecznik, załączyć przekaźnik odcinający czy jakiś bardziej skomplikowany układ automatyki?

Transformator z UPS - czy posiada zabezpieczenie termiczne? Transformator z UPS - czy posiada zabezpieczenie termiczne? Transformator z UPS - czy posiada zabezpieczenie termiczne? Transformator z UPS - czy posiada zabezpieczenie termiczne?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Poziom 30  
    Nie ma zabezpieczeń w trafie UPS, czujnik jeżeli jest to na radiatorze mostka MOSFET, odczepy 5-6 to jest prawdopodobnie zasilanie ładowania akumulatora, jeśli napięcie będzie tam w granicach 15-17V to jest to. Akumulator był 12V - na to wskazuje napięcie wtórne trafa. Panel wejść 1-4 to jest do przekaźników systemu regulacji AVR. Czyżby stary Fideltronik?