Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NN 554W - Nie kręci talerzem, nie podświetla komory

Afordos 28 Lis 2012 12:23 2352 5
  • #1 28 Lis 2012 12:23
    Afordos
    Poziom 2  

Witam. Jestem nowy, więc proszę o wyrozumiałość, staram się stosować do regulaminu.

Mam taki problem. Podczas podgrzewania na grillu w kuchence, doszło do jakiejś awari, która wybiła mi korki w domu. Po wsadzeniu korka na miejsce, okazało się, że w mikrofali jest ciemno i nie obraca się talerz. Kuchenkę rozkręciłem, wyjąłem żarówkę - spalona, czarna i w środku włókna latały w bańce. Zamówiłem więc identyczną żarówkę. Po wpięciu jej do kostki, nic sie nie zmienia. Żarówka się nie zaświeca, talerz nie kręci.

Sprawdziłem, że żarówka jest dobra, spiąłem na krótko i zaświeciła. Podobnie ma się sprawa z silnikiem do tacki, również działa. Reszta mikrofali także działa, panel kontrolny świeci i można wybierać opcje grzania, mocy, wybór mikrofali czy konwekcji itp. Potrawę można podgrzać, więc mikrofale działają, podobnie jak grill.

Sprawdziłem oba bezpieczniki na płytce zasilającej (jeden taki nieprzezroczysty, drugi szklany z drutem - oba dobre). Proszę o pomoc, bo to mój jedyny piekarnik, kuchenka w domu :(

Edit 1:
    Udało mi się dotrzeć do płytki przy panelu kontrolnym. Nie posiadam niestety lepszego aparatu, mój nie ma autofocus i zdjęcia z bliższej odległości są nie ostre, próbowałem na różne sposoby i nie mogę uzyskać lepszej jakości. Ewidentnie widać, że tam się spaliło, bo jest osmalony plastik, jedna ścieżka przerwana, druga jakby prawie przerwana. Dołączam jeszcze instrukcję serwisową, może ktoś ogarnie temat.
    Panasonic NN 554W - Nie kręci talerzem, nie podświetla komory Panasonic NN 554W - Nie kręci talerzem, nie podświetla komory nna574b...pdf Download (2.74 MB)

0 5
  • #2 30 Lis 2012 00:28
    peter falk
    Specjalista AGD

Silnik talerza oraz żarówka załączana jest przez przekaźnik RY2 . Sprawdź go. Możliwe, że styki przekaźnika "przeżyły" impuls prądowy, lecz jak się domyślam, patrząc na zdjęcia, do otworzenia są ścieżki idące do jego styków roboczych. Schemat sobie wydrukuj ( strony 6 i 32 ) kolba w rękę i do roboty!

0
  • #3 30 Lis 2012 13:44
    Afordos
    Poziom 2  

Jak zaznaczyłem, jestem początkującym, jednak udało mi się sprawę doprowadzić do szczęśliwego finału.

Faktycznie, problemem okazły się przerwane dwie ścieżki ( jedna całkowicie , druga się tylko odkleiła ). Naprawa tych ścieżek rozwiązała problem.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na żarówkę T170 która się spaliła. W momencie zakupu nie jest określony kształt pinów z żarówki. Oryginalnie w tej kuchence piny powinny być kątowe a moja żarówka, oznaczona tym samym symbolem posiadała piny proste, uniemożliwiając ( bez przeróbek ) podłączenie kostki ( nie mieści się pod obudową i zachodzi za pasek od wentylatora wyciągu ).

Na koniec, śledzących temat proszę o opinię na ten tamat:

Dlaczego, jak to się stało, że spalenie żarówki, może powodować tak duże następstwa dla elektroniki urządzenia? Czy to był przypadek jeden na kilka tysięcy, że wraz ze spaleniem żarówki, przepaliło ścieżki, czy standardowo jak w tych kuchenkach będzie się palić żarówka, będzie upalało te ścieżki? Płytka sterująca z panelu, nie ma żadnego bezpiecznika, kable idące do żarówki i z żarówki również nie posiadają zabezpieczenia? Jak to z tym jest?

0
  • #4 30 Lis 2012 23:45
    movzx
    Poziom 39  

Afordos napisał:
    Płytka sterująca z panelu, nie ma żadnego bezpiecznika, kable idące do żarówki i z żarówki również nie posiadają zabezpieczenia? Jak to z tym jest?
    To się nazywa oszczędność. Gwarancję przeżyło, a potem kogo to obchodzi. Na pewno nie producenta - ważne, że jest taniej w wyprodukowaniu.

0
  • #5 01 Gru 2012 00:11
    peter falk
    Specjalista AGD

Afordos napisał:
    Czy to był przypadek jeden na kilka tysięcy, że wraz ze spaleniem żarówki, przepaliło ścieżki, czy standardowo jak w tych kuchenkach będzie się palić żarówka, będzie upalało te ścieżki?

Był to przypadek jeden na kilkadziesiąt tysięcy. Łuk powstający podczas przepalania się włókna żarówki "pobiera" nawet 100A - zapraszam do lektury: np. lamapa łukowa. Sam, w swojej "karierze" miałem kilkadziesiąt "interwencji" typu: <załącz bezpiecznik> w skrzynce rozdzielczej w moim domu, gdy przepaliła się żarówka.
    Afordos napisał:
    Płytka sterująca z panelu, nie ma żadnego bezpiecznika, kable idące do żarówki i z żarówki również nie posiadają zabezpieczenia?

A po co? Kilkadziesiąt tysięcy bezpieczników wraz z oprawką trochę kosztuje.
    Warto też, Szanowny Autorze tematu, kliknąć taki przycisk :arrow: Panasonic NN 554W - Nie kręci talerzem, nie podświetla komory

0
  • #6 25 Sie 2018 09:13
    rszulgo
    Poziom 2  

Dzięki za podzielenie się wiedzą.

0