Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie schematu.

28 Lis 2012 16:06 1767 17
  • Poziom 8  
    Witam,
    postanowiłem zrobić sobie regulator obrotów wentylatorów PC. Zrobiłem schemat w EAGLu. Proszę o sprawdzenie tego schematu, ponieważ nie wiem czy jest do końca dobrze narysowany, czy zastosowałem odpowiednie kondensatory, oraz czy złącza wentylatorów to te same 3-pinowe złącza jakie stosuje się w wentylatorach komputerowych.
    Mój schemat:
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Jeśli stabilizatory są blisko siebie, nie potrzeba oddzielnych kondensatorów na wejściu, ten układ ma jedną wadę minimalny spadek napięcia na LM317, prawdopodobnie na wyjściu nie wyciągniesz więcej niż 10V.
  • Poziom 8  
    A więc nie potrzebuje kondensatorów 1uF tylko te 100uF. O spadku napiecia na stabilizatorach wiem. Pozostaje jeszcze pytanie gdzie w EAGLEu znajde odpowiednie zlacza wentylatorów.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    To nie jest tak, że nie potrzebujesz, bo potrzebujesz, tylko jeżeli są blisko siebie to wystarczy jeden na wszystkie stabilizatory, poza tym 1u to mało daj więcej, coś rzędu 100u. No i jeszcze na każdy stabilizator na wejściu i wyjściu po 100nF ceramiczne.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    ok. Dzieki za pomoc. Jutro wrzuce poprawiony schemat.
  • Poziom 8  
    Ok. Mam już poprawiony schemat:

Z tego co zrozumiałem tak to powinno wyglądać. Co o tym myślicie??
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Tak lepiej. Dodaj jeszcze po 100uF na wyjściach i możesz robić. Powiedz tylko jakimi prądami zamierzasz obciążać te 317-stki ?, bo jest możliwość, że się będą grzały.
  • Poziom 8  
    Po szybkiej przeróbce schemat wygląda tak:

Wentylatory komputerowe pobierają prąd rzędu 0,15 - 0,2A więc takie będzie obciążenie. W skrajnym przypadku do jednego LM317 będzie podłączone dwa wentylatory. Myślałem nad jakimiś radiatorami ale nie wiem jakie będą najlepsze. Możesz mi coś polecić?

Dodano po 6 [minuty]:

Nie wiem czy dobrze cie zrozumiałem: to ma być 100uF na wyjściu przy każdym LM317? Jeśli tak to ten poprzedni schemat jest zły.

Dodano po 10 [minuty]:

Ok. Myślę, że to jest już dobra wersja tego schematu (a przynajmniej mam taką nadzieję :?: )
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Właśnie przed chwilą przeczytałem ten temat. I myślę, że ten mój ostatni projekt będzie odpowiedni. Chyba, że jest coś nie tak to poprawie.
  • Poziom 14  
    Na wyjściu każdego z układów powinno być zawsze 100nF i zawsze jakiś elektrolit, np 100uF.
  • Poziom 8  
    Dobra, bo już zgłupiałem. Co jest do poprawienia w tym schemacie. Wydaje mi się, że jest OK.

• Pomocny post
    Poziom 14  
    Do kondensatorów 100uF na wyjściach stabilizatorów należy dołączyć równolegle kondensatory 100nF ceramiczne.
  • Poziom 8  
    Dobra, z tego co mówisz to teraz powinno być OK:

A właściwie dlaczego muszą być te ceramiczne, bo w temacie, który wczesniej podał Christophorus ani nigdzie indziej nie było czegoś takiego :?: Może to głupie pytanie ale to mój pierwszy taki projekt i chce wiedzieć dokładnie o co chodzi i zrobić to dobrze. :D
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dzieki, mój błąd. Już to poprawiłem, a poza tym wszystko jest OK?
  • Poziom 14  
    Kondensatory elektrolityczne mają dużą pojemność i bardzo dobrze nadają się do gromadzenia energii i wygładzania tętnień, niestety kosztem dużej indukcyjności, co czyni je bezużytecznymi przy dużych częstotliwościach, dlatego przy stabilizatorach (oraz na liniach zasilających praktycznie wszystkich układów scalonych) zawsze spotyka się kondensatory ceramiczne, nie koniecznie 100nF ale dla tych właśnie stabilizatorów zalecane jest 100nF. Kondensatory ceramiczne mają bardzo dobre parametry, niską rezystancję i indukcyjność dzięki czemu bardzo dobrze odsprzegają linie zasilające od szkodliwych zakłóceń.
  • Poziom 8  
    Dzięki za wyjaśnienie. Więc wszystko już jest w porządku. Jak skończe projekt PCB to go jeszcze wrzucę żeby się upewnić, że wszystko jest OK.