Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube

Demmo 28 Lis 2012 17:24 3018 0
  • Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube

Zapotrzebowanie na footswitch'a pojawiło się wraz z zakupem pieca gitarowego Roland Cube. Wyposażony jest on w 2 kanały Clean (po prostu czysta 'el gitarra') i Lead (różne kostki efektów jak acoustic, distortiotn itp. symulowane przez procesor, swoją drogą dość udane) z dodatkową opcją Delay, Chorus itp. Wszystko można przełączać oczywiście na piecu, z tym że mając zajęte ręce podczas gry, staje się to mało wygodne.
    Początkowo szukałem w gotowych rozwiązaniach, ale trafiałem na same footswitche za grubo ponad 100zł co mnie lekko poraziło ;) No to nadszedł czas pomyśleć o samoróbce...
    Na elektrodzie znalazłem temat "Prosty Footswitch do wzmaka gitarowego", który o tyle mnie rozbawił, że okazało się, iż w środku są tylko dwa przełączniki (to skąd ta cena fabrycznych footswitchy?). Sprawdziłem info, czy nada się to do mojego pieca - eureka.

WAŻNE WTRĄCENIE:
    1. Wiem, że niektórzy się śmieją, że 3 rezystory polutowane na krzyż i ktoś już wrzuca temat do DIY, jednak skoro znalazłem w tym dziale prasę czy kompresor, gdzie elektryki czy elektroniki jest niewiele lub wcale, postanowiłem podzielić się swoją konstrukcją bardziej właśnie od strony mechanicznej.
    2. Proszę o wybaczenie nagminnego używania wyrazu 'footswitch', ale nie mogę znaleźć sensownego odpowiednika, aby nie brzmiał jakoś dziwnie. Proszę potraktować to jak np. 'driver' tranzystora, gdzie mało kto używa nawet poprawnej spolszczonej wersji 'drajwer', nie mówiąc o odpowiednikach.
    KONIEC WTRĄCENIA

Szykowałem się na podobną obudowę jak we wspomnianym temacie, czyli z metalowych płytek doklejanych do listów, ale problemem była część środkowa, bo nie chciałem używać kabla, tylko gniazda stereo jack, więc ścianka boczna nie mogła być gruba.

Tym samym nowe życie otrzymała lampka LEDowa (a przynajmniej jej część), która uszkodziła się na obiekcie (widać w jakich warunkach pracowała ;) ) i od dłuższego czasu leżała na magazynie czekając na kolejną zbiórkę elektrośmieci ;)
    Dużą zaletą wykorzystania takiej obudowy jest fakt, że już jest pomalowana proszkowo, a po doczyszczeniu okazało się, że farba jest w dobrym stanie.

Jak widać na zdjęciu, w środku filozofii żadnej nie ma. 2 przełączniki i gniazdo stereo jack 6,3mm. Piec Rolanda używa standardowo przełączników monostabilnych, ale jeśli ktoś ma tylko bistabilne, to da się go przełączyć w taki tryb, o czym nie każdy wie ;) Powierzchnia górna jest lekko zaokrąglona i na wewnętrznej powierzchni były jakieś wystające kółka odbijające wiertło mimo napunktowania, więc aby wykonać otwory pod przełączniki wierciłem kolejno wiertłami 2, 5, 10 i 12mm. Gniazdo stereo jack zamontowałem w otworze po dławiku, zmieniając fabryczną podkładkę gniazda na solidniejszą i większą.
    Połączenie końcówki (Tip) wtyku kabla stereo z obwódką/masą (Sleeve) powoduje przełączenie pomiędzy kanałami Clean i Lead, a pierścienia (Ring) wtyku z obwódką (Sleeve) przełączenie załączenie/wyłączenie efektu.

Mimo, że to na własny użytek, opisałem sobie przełączniki :) Wykorzystałem do tego drukarkę/etykieciarkę Brothera wypluwającą samoprzylepne zafoliowane opisy. Ponieważ footswitch będzie deptany, pasek opisowy pociągnąłem po całej szerokości - raz że efekt mi się podoba, a dwa że redukuje to płaszczyzny możliwe do zadarcia.
    Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube

Dolna powierzchnia obudowy lampki również okazała się przydatna, bo jak widać od razu miała coś a'la miejsce na stopki. Żeby footswitch się nie ślizgał wyciąłem i wkleiłem na dwustronną taśmę gumowe stopki. Nie wiem co to dokładnie za materiał - zguba/śmieć panów remontujących budynek obok ;) - ale trzyma się dobrze podłoża.
    Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube Footswitch do pieca gitarowego Roland Cube

Dodatkowo na pierwszym zdjęciu widać, że obudowa skręcona jest ładniejszymi śrubkami niż fabrycznie w lampce, dzięki czemu ogólnie lepiej się prezentuje. Wiązało się to z rozwierceniem istniejących otworów i nagwintowaniem podstawy do M4. Ponieważ rozwiercanie nie było na złożonej górze z podstawką otwory okazały się lekko niewspółosiowe, więc na otworach góry musiałem zrobić delikatne fasolki, żeby nie powodować naprężeń przy skręcaniu - bałem się, że któryś z rogów się złamie.

Koszt:
    gniazdo stereo jack - jakieś 1,5zł (radzę kupić lepsze, to jest dziadowskie i pewnie będę zmieniał za jakiś czas)
    przełączniki monostabilne - 2x 6zł
    obudowa - 0zł z odzysku po uszkodzonej lampce
    przewody - 0zł odpadki po montażu szaf sterowniczych
    stopki - 0zł wycięte ze znalezionego kawałka gumy
    śrubki - akurat miałem, ale to grosze

Radość z własnego footswitcha - bezcenna :D

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Demmo
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: dedykowane sterowniki, akpia
    Demmo napisał 244 postów o ocenie 13, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2004 roku.