Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATmega8][Bascom] - AVT5341 sterownik bramy - 2 skrzydła

haz000 04 Mar 2014 01:06 16803 53
 • #31
  leos66
  Poziom 11  
  Wracając do tych 1200ms dodanych na końcu procedury Res1, można je zastąpić w części konfiguracyjnej, tam gdzie ustawiamy piny jako wej/wyj, stosując polecenie:

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  lub też zrobić wykrywanie zbocza i do startu zam. i otw. stosować impuls.
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • #32
  sw224
  Poziom 11  
  Witam po dodaniu w/w polecenia działa wyłączanie przeciwnym klawiszem jak dodałem w Res1 polecenie Waitms 1200 zaczęło mi zawieszać program i na nic nie reagowało jeszcze tego dokładnie nie przetestowałem ale powinno być teraz ok . Niestety z przeciążeniami nadal problem zmiany w programie niewiele dają ciągle to samo jeden silnik się rozkręca i koniec chyba że nie tam zmieniam a zmieniam tu
  Code:
  If Lc_l <= 3 Then
  
  If Lc_p <= 3 Then
  Będę jeszcze próbował coś powalczyć jak znajdę trochę czasu .
  Pozdrawiam
 • #33
  leos66
  Poziom 11  
  Witam!

  Na chwilę obecną zmieniłem logikę znieczulania zabezpieczenia prądowego na czas rozruchu i wprowadziłem kilka innych, raczej kosmetycznych poprawek. Przetestowałem na siłownikach z silnikami od wycieraczek malucha i rezultaty są pozytywne. Spadek napięcia na oporniku w granicach 260mV. Oczywiście testy nie zostały jeszcze w 100% zakończone i zapraszam chętnych do współpracy.
  Takie wartości jak ilość pętli znieczulenia u mnie teraz 30, opóźnienie między skrzydłami, czy parametr debounce (2000) proponuję dobrać indywidualnie.

  Koledze sw224 mogę poradzić aby puścił na układzie silniki z wyłączonym zabezpieczeniem, pomierzył wartości spadków napięć na opornikach, ustawił nieco większe wartości napięć na potencjometrach i ponownie załączył kontrole prądu.
  Utrudnienie w diagnostyce polega na tym, że nie wiemy, który siłownik wywołał przeciążenie a muszą stanąć oba ze względu na bezpieczeństwo. Dla testów można też wyłączać w programie kontrolę prądu na każdej ze stron osobno aż znajdziemy problem.
  Mam plan aby w chwili wolnego czasu na tych pinach od programowania (J2) zrobić prostą diagnostykę na LED. Jeśli moja wersja demo Bascoma jeszcze da radę skompilować większy program.
 • #34
  sw224
  Poziom 11  
  Witam oczywiście przetestuje i popróbuję na chwilę obecną udało mi się ustawić silnik zasilany z przystawki i działa jeszcze przez chwilę po włączeniu drugiego silnika zasilanego z płyty z atmegą , moje silniki są od wkrętarek i może za bardzo przeciążają układ. Popróbuje jeszcze z tymi zmianami i zobaczymy. Ciekawy pomysł z tymi diodami.
  Pozdrawiam
 • #35
  sw224
  Poziom 11  
  Witam no wreszcie się uporałem po pomiarach i lekkim znieczuleniu wszystko chodzi jak trzeba . Bardzo dziękuje koledze leos66 za pomoc w uruchomieniu .
  Pozdrawiam
 • #36
  Bokasz1
  Poziom 9  
  zacząłem montaż sterownika i pojawiło się dla mnie utrudnienie - mam pilota z 1 kanałem (firmy GORKE - Pszczyna) jak gdzieś wcześniej przeczytałem, można zmodyfikować program, żeby przycisk pilota pracował naprzemiennie. Czy ktoś zetknął się z tą sprawą
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • #37
  leos66
  Poziom 11  
  Witam!

  Wspominałem już wcześniej, że rzecz jest do zrobienia, pojawia się mały problem na granicy zasięgu pilota. Tak do końca nigdy nie wiadomo w jakim trybie (kroku) jest sterownik i czy to, że drzwi nie jadą, to problem zasięgu, czy sekwencji roskazów.
  Ale do rzeczy, jeśli kolega trochę programuje to sobie poradzi. Trzeba wstawić procedurę liczącą ilość impulsów z pilota. Następnie ustalić sekwencję roskazów (czy ma być możliwe zatrzymanie z pilota w trakcie ruchu np:otwierania?, co po zatrzymaniu? - zawsze dokończenie cyklu?, czy cykl przeciwny?, lub też zawsze otwieranie itd. No i na koniec przypisać rozkazy do numerków. Jesli są krańcówki na siłownikach to najprościej będzie zrobić złączenie stanu z krańcówek i nr impulsu: jak otwarte i 1 impuls - zamykaj itd.
 • #39
  leos66
  Poziom 11  
  Napisz kolego co znaczy "nie uzyskuję napięcia 5V" jest za niskie, za wysokie, brak napięcia? Podaj poziom napięcia na złączu J4. Sprawdź poprawność wlutowania US2.
  Najlepiej zacznij od początku, mierz napięcie zasilania trafo (bardzo ostrożnie napięcie niebezpieczne), potem strona niska trafo - oba przemienne, dalej za mostkiem. Pisz co zmierzyłeś to postaram się pomóc.
 • #40
  Bokasz1
  Poziom 9  
  nie uzyskuję - znaczy nie osiągam, jest niższe od tego jakie powinno być.

  zamiast 5V uzyskuję około 1V na trafo jest te 5V (po zdemontowaniu trafo), natomiast na US2 już spada jw.

  jak wcześniej pisałem lm7805 wymieniłem na nowy, co i tak nic nie zmieniło, podejrzewam przebicie na kondensatorze lub podobne

  głupio pisać ale jest jeszcze wariant z zimnym lutem, jest prośba opierając się na waszym doświadczeniu - jak najprościej wykryć ten zimny lut

  - właśnie w tym momencie brakuje mi sugestii i z tym zwracam się do was
 • #41
  sw224
  Poziom 11  
  Witam według mnie na transformatorze powinno być 12 V dopiero lm 7805 stabilizuje napięcie na 5 V .Co do zimnego lutu to najlepiej poprawić wszystkie nie jest ich tam dużo .
  Pozdrawiam
 • #42
  leos66
  Poziom 11  
  Kolega sw224 ma oczywiście rację. Na J4 powinno być 12V ale bez systematycznego sprawdzenia od początku będzie trudno zgadywać gdzie jest problem. Jak możesz to mierz po kolei i pisz.
 • #43
  Bokasz1
  Poziom 9  
  Te uwagi były uzasadnione. Napięcie za transformatorem to oczywiście ~12V . Za mostkiem było ~1,2V (i tu był błąd - mostek był obrócony). Po wymianie mostka (do powtórnego użycia już się nie nadawał) wszystko gra.

  Mam inny problem - mianowicie na schemacie z kontaktronami - na wyprowadzeniu PD7 jest podłączony rezystor, ale nie podano nominału podejrzewam 4,7kom, lecz nie jestem pewny, czy ktoś może to wyjaśnić?

  Jeszcze jedno pytanie

  - czy celowo nie podłączono PB2, wiem że jest niepotrzebny w tym schemacie -
  - a więc pytanie raczej teoretyczne pomimo to - zadaję go głównie dla poszerzenia wiedzy
 • #44
  leos66
  Poziom 11  
  Jeśli chodzi o wartość rezystora to istotnie, tak jak wszystkie podciągające 5V, powinien mieć 4,7kom.
  Wyprowadzenie PB2 można oczywiście samemu dowolnie wykorzystać, jednak w tym schemacie i oprogramowaniu jest wolne (w sofcie podpciągnięte na 5V).

  Pozdrawiam!
 • #45
  sw224
  Poziom 11  
  Witam czy są może jakieś postępy w modyfikacji oprogramowania .

  Pozdrawiam.
 • #46
  marcinjóźwiak
  Poziom 11  
  witam!
  Jeżeli chodzi o przeróbkę oprogramowania to ja trochę wprowadziłem pewne zmiany kosmetyczne tzn. z chwilą zadziałania przeciążenia nie wyłączał się transformator ( u mnie podłączona jest lampa która miga podczas otwierania i zamykania i po prostu cały czas migała) oraz bariera optyczna działała zarówno przy otwieraniu jak i zamykaniu więc zmieniłem żeby działało tylko przy zamykaniu poza tym wszystko zostawiłem bez zmian bramę zamykają siłowniki PowerJack i jak na razie (2 miesiące) wszystko działa.
 • #47
  sw224
  Poziom 11  
  Witam ja też podobne zmiany wprowadziłem tylko jeden problem którego nie udało mi się rozwiązać po wyłączeniu awaryjnym jeżeli jeden siłownik dojdzie do krańcówki a drugi nie wystartuje to trzeba ręcznie po rozpięciu krańcówek wystartować drugi siłownik poza tym brama u mnie chodzi pół roku na siłownikach z wkrętarek .
  Pozdrawiam.
 • #48
  Zbyszek_64
  Poziom 21  
  Mam zamiar zbudować ten system na siłownikach PowerJack.
  Jak kolegom spisuje się to rozwiązanie na dzień dzisiejszy ? Może jakieś sugestie.
  Dodaję wzory płytek gdyby ktoś potrzebował.
 • #49
  sw224
  Poziom 11  
  Witam ostatnio mam dziwny problem brama czasami sama się otwiera i trudno dojść czy to wina centralki czy zdalnego czy może Koledzy spotkali się z takim problemem ?
  Pozdrawiam.

  Problem rozwiązany winny był moduł zdalnego sterowania .
  Pozdrawiam.
 • #50
  __daniel__
  Poziom 10  
  Witam,
  mam mały problem ze sterownikiem.
  Siłowniki Super Power Jack, transformator zasilający siłowniki z odzysku.
  Problem polega na tym, że przy zamykaniu lub otwieraniu bramy następuje przerwa w działaniu. zacząłem badać o co chodzi. Zmodyfikowałem program dodając funkcję, która zapala diodę gdy spadek napięcia na rezystorze jest większy od napięcia na potencjometrze wieloobrotowym i gasi diodę gry napięcie jest mniejsze. Włączyłem sterowanie. Siłowniki na stole bez obciążenia. Dioda mruga. zapala się na 1sek. i gaśnie i tak w kółko do momentu aż siłownik nie załączy krańcówki.
 • #51
  leos66
  Poziom 11  
  Cześć kolego daniel!
  Zacznij może od włączenia szeregowo w obwód siłownika amperomierza (najlepiej analogowy) i zobacz czy nie skacze ci prąd na siłowniku. Może to byś związane z np: mechanicznymi oporami występującymi cyklicznie wraz z obrotem śruby napędowej.
  U mnie prąd z powodu delikatnego skrzywienia śruby pływał początkowo o 1,5A.
  Pomogło prostowanie śruby.
  Dalej można sprawdzić czy sam zasilacz podłączony do innego podobnego obciążenia jest stabilny, chociaż to raczej mało prawdopodobne ale sprawdzić trzeba.
  Pisz co zrobiłeś.
 • #52
  leos66
  Poziom 11  
  Witam!

  Ciekawy jestem jak tam się mają wasze sterowniki, mój program doczekał się wersji 1.6 i ciągle coś znajduję (oczywiście jak mam czas i najdzie mnie wena). Poszedłem też trochę na skróty dla komfortu, gdyby nie było mnie w domu a z bramą działo się coś dziwnego. Mianowicie wyprowadziłem przycisk zwierający nóżkę "reset" do masy.
  Pomoże też tymczasowo na dolegliwość, o której pisał kolega sw224 gdy jedno skrzydło jest otwarte a drugie zamknięte i brama nie chce wyjść z tego stanu. Polecam, zaoszczędzi wam to wielu telefonów od sfrustrowanej żony.
 • #53
  mz615
  Poziom 12  
  Nie jestem autorytetem w tej branży ale zauważyłem że autor AVT 5341 nie zastosował filtru na nóżkę nr. 20 AVCC. AREF nr.21 nie zastosował kond. 100 nF. Próbuję stworzyć nową płytkę. Może warto to wyprostować?
 • #54
  __daniel__
  Poziom 10  
  leos66 napisał:
  Cześć kolego daniel!
  Zacznij może od włączenia szeregowo w obwód siłownika amperomierza (najlepiej analogowy) i zobacz czy nie skacze ci prąd na siłowniku. Może to byś związane z np: mechanicznymi oporami występującymi cyklicznie wraz z obrotem śruby napędowej.
  U mnie prąd z powodu delikatnego skrzywienia śruby pływał początkowo o 1,5A.
  Pomogło prostowanie śruby.
  Dalej można sprawdzić czy sam zasilacz podłączony do innego podobnego obciążenia jest stabilny, chociaż to raczej mało prawdopodobne ale sprawdzić trzeba.
  Pisz co zrobiłeś.

  Witam.
  Pomogło dodanie kilku kondensatorów na zasilanie siłowników. Brama pracuje ponad rok z jedną awarią, spaliła się cewka przekaźnika. Są też małe problemy zimą gdy siłowniki zamarzną ale ogólnie ok