Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

5-calowy ekran Full HD standardem dla smartphone w 2013 roku?

pseven 28 Nov 2012 17:36 6312 23
 • 5-calowy ekran Full HD standardem dla smartphone w 2013 roku?Z analizy przeprowadzonej na zamówienie Barclays Capital wynika, że ekran o przekątnej pięciu cali i rozdzielczości odpowiadającej standardowi Full HD w 2013 roku stanie standardem dla wyższej klasy telefonów typu smartphone. Wiadomość ta może wydać się zaskoczeniem zważywszy na to, że pierwszy telefon wyposażony w ekran spełniający wymienione wyżej parametry – HTC Droid DNA (na zdjęciu) trafił do sprzedaży zaledwie tydzień temu (20 listopada 2012 roku). Z drugiej strony konkurencyjne produkty zapowiedziało już szereg firm, takich jak LG i Samsung. Ta druga podczas najbliższych targów CES, w styczniu 2013 roku zaprezentować ma ekran o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 1080p wykonany w technologii Super AMOLED. Ekran o rozdzielczości 300 pikseli na cal lub większej (w tym wypadku ok. 440) pozwala na renderowanie tekstu i zdjęć o jakości końcowej zbliżonej do tradycyjnego druku. Ponadto zgodność ze standardem Full HD umożliwia odtwarzanie materiałów video w natywnej rozdzielczości, bez skalowania.

  Źródło:
  http://www.phonearena.com/news/1080p-high-end-smartphones-will-be-the-norm-by-mid-2013_id37048

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8990 posts with rating 1992. Been with us since 2009 year.
 • #2
  Pocieszny
  Level 38  
  Tylko jak to zmieścić w kieszeni? ;)
 • #3
  przemkomac
  Level 12  
  Pewnie nieźle będą kosztować;-)
 • #4
  REVISOR
  Level 25  
  Na pewno będzie kosztować , potem będzie fullhd w 4calach może i w 3 z kawałkiem, w mniejszych nie ma sensu, 5 cali zmieści się w kieszeni ale akrobacje i schylenie się po szczęśliwy grosik na ulicy jest już mało komfortowy. Coś o tym wiem bo sam mam 5 calową "krówkę" i jej jedyny plus to że jest to dla mnie kompromis pomiędzy znośnym przeglądaniem stron www w drodze a mobilnością i wagą urządzenia. Oby wyświetlacze amoled były coraz większe i tańsze i z coraz większą rozdzielczością zawsze to pociąga za sobą obniżenie cen sprzętu starszego i tego z niższej półki.
 • #5
  rexina
  Level 17  
  Ale po co taka rozdzielczość ja się pytam? Wy serio widzicie piksele jak jest <200 px/inch?

  Dobra, w kieszeni to się mieści, ale nie mam zamiaru dopłacać do wyższej rozdzielczości którą i tak nie wykorzystuje większość aplikacji...

  poza tym, aplikacje na telefony (android) w większości są robione na małe (<4inch) ekrany, więc co to da...
 • #6
  marek-zarzycki
  Level 27  
  rexina wrote:
  Ale po co taka rozdzielczość ja się pytam?

  Wyraźniejsze reklamy?
 • #7
  Qujav
  Level 22  
  Po co taka rozdzielczość? Popatrz sobie na tablety 10" 1024x768 a na Retinę. Różnica aż bije po oczach.
 • #8
  rexina
  Level 17  
  Super, super. Apple. Ale wiesz, telefon to nie tablet, 10'' to nie 5''. używam netbuka 10'', 1280x600. Ale jakoś nie narzekam. więc nie rozumiem co ma mi dać full HD w telefonie, o ~4 razy mniejszej powierzchni ekranu...

  [EDIT]
  Btw. widziałem jak pięknie wygląda linux na mac'u z retiną. I też się pytam po co. 17'' 1280x1024 i jakoś nie mam problemów. Może mam za słabe oczy, ale jakoś okularów nie noszę i wątpię żeby to był ten problem...
 • #9
  szulat
  Level 23  
  rexina wrote:
  I też się pytam po co. 17'' 1280x1024 i jakoś nie mam problemów. Może mam za słabe oczy, ale jakoś okularów nie noszę i wątpię żeby to był ten problem...

  pewnie nie masz za słabych oczu ale się przyzwyczaiłeś ze ekran komputera jest pikselowaty i ci to nie przeszkadza.
  ale gdyby ci wpadła w ręce książka czy gazeta wydrukowana w takiej rozdzielczości dpi jak ma twój monitor to byś ją wyrzucił ze wstrętem!

  inna rzecz, że powyżej pewnej gęstości, może 300-400 dpi, dalsze zwiększanie ma już tylko jeden widzialny gołym okiem efekt - skrócenie czasu pracy na baterii :)
 • #10
  rexina
  Level 17  
  Do czytania książek/gazet służą czytniki ebooków, nie monitory LCD. I w nich akurat rozumiem, żeby miały większą rozdzielczość, ale używanie fullHD na 5'' to według mnie lekka przesada.

  A czas pracy na baterii to inna sprawa, i to nie tylko przez wyświetlacz, ale przecież żeby obsłużyć taki wyświetlacz to potrzeba mocy -> ciepło. A co za tym idzie czas pracy. Moja 5'' cegiełka trzyma 2 dni używania, a 7 dni nie używania. A gdy dołożymy jeszcze większy wyświetlacz i moc to już będzie codziennie ładowana. Jeszcze tylko brakuje żeby zrobili jak Apple (bateria nie do wymiany)...
 • #11
  speedy9
  Helpful for users
  Dla mnie ten trend jest trochę dziwny. Lepiej by popracowali nad akumulatorami i ogólną wydajnością. Bo ja nie mogę po prostu zrozumieć dlaczego moja Xperia z 1GHz procesorem i 0,5 GB RAM potrzebuje kilku sekund by otworzyć kontakty lub dialer. Domyślam się, że problem nie występuje w topowych smartfonach, ale niemniej taki sprzęt powinien wystarczać do sprawnego obsługiwania podstawowych funkcji.
 • #12
  revolt
  Level 34  
  speedy9 wrote:
  moja Xperia z 1GHz procesorem i 0,5 GB RAM potrzebuje kilku sekund by otworzyć kontakty lub dialer.

  No to jest wina jedynego słusznego systemu. Dlatego też po 1,5 roku powiedziałem good bye googlowi i przyjdzie chyba przesiąść się na starego symbiana, który od nowoczesnych systemów różni się tym, że działa.
 • #13
  Rinho
  Level 19  
  revolt wrote:
  speedy9 wrote:
  moja Xperia z 1GHz procesorem i 0,5 GB RAM potrzebuje kilku sekund by otworzyć kontakty lub dialer.

  No to jest wina jedynego słusznego systemu. Dlatego też po 1,5 roku powiedziałem good bye googlowi i przyjdzie chyba przesiąść się na starego symbiana, który od nowoczesnych systemów różni się tym, że działa.


  Bardziej bym się skłaniał ku winie leżącej w nakładkach producenta niż w samym systemie z tego powodu że w moim nexusie one nie mam czegoś takiego a nie używam jakiś custom romów, a specyfikacja bardzo podobna.

  Czy Full HD jest potrzebne w telefonie? Nie wiem, jak pobawiłem się ostatnio One X to jednak jego wyświetlacz wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Czytanie, czy przeglądanie neta było bardzo komfortowe jak dla mnie, tylko wielkość i delikatność trochę przeszkadzała.
 • #14
  Atreyu Makiavel
  Level 34  
  Co to za nagonka na Adnroida? Czyżby o tym był temat? Sugeruję przeczytać temat tego wątku tak ze trzy razy zanim się coś napisze.

  Moderated By pseven:

  Dziękuję. Wpisy moderowano.

 • #15
  krakarak
  Level 41  
  Te 5" to jedynie mały przystanek przed docelowym formatem ekranu SuperHighFullHD (SHFHD) o przekątnej 15" a wersji exkluziv 17" z projektorem hologramów.
  Wtedy nikt, nawet Stępień z 13 posterunku, nie zobaczy pikselizacji. Odwzorowanie będzie tak dokładne, że trzeba będzie niestety poprawiać nie doskonałą rzeczywistość.
  Baterie będą w postaci pręcików z U235 z automatycznym chłodzeniem w zależności od obciążenia aplikacjami 32-rdzeniowego procesora. Będą pozbawione jakiejkolwiek klawiatury - odczyt będzie następował bezpośrednio z oczu oraz analizując encefalogram mózgu.
  Lecz myślę, że nawet wtedy ludzkość nie powie ostatniego słowa...

  Moderated By pseven:

  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

 • #16
  Anonymous
  Anonymous  
 • #17
  Anonymous
  Anonymous  
 • #18
  speedy9
  Helpful for users
  A nie uważasz, że właśnie nad tym trzeba pracować, by zrobić małe, lekkie i pojemne akumulatory?
 • #19
  KJ
  Level 31  
  Małe lekkie i pojemne akumulatory/baterie w zasadzie już są - co jakiś czas słychać tu i ówdzie wzmianki o nowych rozwiązaniach w tej dziedzinie. Nie ma jednak małych lekkich pojemnych i TANICH akumulatorów. Innymi słowy opracowane technologie nie nadają się do masowej produkcji m/in z powodu wykorzystania w nich drogich pierwiastków. Cudem byłaby bateria izotopowa - wyobraźcie sobie telefon albo laptopa którego nie trzeba ładować przez 20lat a potem oddaje się do utylizacji i dostaje nowy ;) Problem ludzkości jest tylko taki że zaraz znajdzie się jakiś idiota który będzie chciał takie baterie przerobić na bombę. Jeśli chodzi o telefony to mi się to wszystko przestało podobać w momencie w którym zniknęła klawiatura numeryczna, w zasadzie od tego czasu nie potrafię sobie znaleźć odpowiadającego mi telefonu. Z dotykiem wytrzymałem 3 miesiące (Xperia neo V). Moim problemem nie był wolno działający system choć też było to momentami denerwujące ale cóż android już tak ma i nie spodziewałem się że będzie inaczej bo i czego się spodziewać po systemie pracującym z zasady na maszynie wirtualnej co jest wygodne tylko dla programistów. Problemem dla mnie jest ergonomia użytkowania dotykowych urządzeń jakie by one nie były, po prostu brak wyczuwalnych przycisków dyskwalifikuje urządzenie na dzień dobry. Uważam to po prostu za niewygodne rozwiązanie. HD w telefonie nie wiem po co. Miałem w rękach Galaxy S3 i faktycznie ekran o takiej rozdzielczości wygląda imponująco ... i w zasadzie tylko tyle bo z telefonu korzysta się tak samo niewygodnie jak z każdego innego dotykowca wiec nie wiem po co pchać się w jeszcze wyższe rozdzielczości. S3 jest już dużo za duży do normalnego użytkowania. Jeszcze większa przekątna sprawi że już w ogóle nie będzie się dało obsłużyć jedną ręką Przy S3 jest to już bardzo utrudnione zwłaszcza jak ktoś nie ma nadnaturalnie długich palców.
 • #20
  Anonymous
  Anonymous  
 • #21
  speedy9
  Helpful for users
  Quote:
  Jeszcze większa przekątna sprawi że już w ogóle nie będzie się dało obsłużyć jedną ręką Przy S3 jest to już bardzo utrudnione zwłaszcza jak ktoś nie ma nadnaturalnie długich palców.

  Bardzo celna uwaga. Ja mogę wygodnie obsłużyć co najwyżej 4", więc tym bardziej ten trend jest niezrozumiały.

  Napisano z dotykowca ;)
 • #22
  KJ
  Level 31  
  Jeśli chodzi o zmniejszenie poboru prądu to na dzień dobry może nie nowy półprzewodnik bo to bardziej odległa przyszłość acz kombinują z GaN, SiC, grafenem... może kiedyś. Ale puki co to OPTYMALIZACJA podejrzewam że możliwe jest co najmniej 4 krotne obniżenie zapotrzebowania na moc obliczeniową a tym samym zmniejszenie zużycia energii przez smartfony tą drogą. Jednak patrząc na to co się dzieje dochodzę do wniosku że pojęcie to jest w świecie programistów nie znane, co dobrze ilustruje poniższy obrazek :D
  5-calowy ekran Full HD standardem dla smartphone w 2013 roku?
 • #23
  basstec
  Level 34  
  Tu nie chodzi o to czy to potrzebne czy nie, 720p jest wystarczające w zupełności ale niestety to taka trochę zimna wojna, każdy straszy i pokazuje co może mieć i zrobić, mimo, że to bez sensu.
 • #24
  Maximoorg
  Level 21  
  Na co dzień używam dwóch telefonów - 4,3" i 4,7". Większy fajnie się prezentuje, miło przegląda się na nim internet, ale wygodniejszy w obsłudze jest zdecydowanie mniejszy, dlatego też wybrałem taki tel zamiast samsunga note. Co do rozdzielczości to mam qHD i jest dla mnie wystarczająca.