Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebne podłączenie zasilanie do bramki?

eiliat 28 Lis 2012 18:20 2331 23
  • #1 28 Lis 2012 18:20
    eiliat
    Poziom 15  

Witam,

Mam pytanie odnośnie gotowego schematu i podłączenia bramek w nim.
    Dokładniej chodzi o niego:
    Link

Jak widać, piny 5 (VCC) i 3 (GND) w przypadku 74V1G126 są nie podłączone. To znaczy, że zasilanie tych bramek jest niepotrzebne? Jeśli nie to po co w ogóle one jest?

Proszę zamieścić obrazek zgodnie z opisem:
    Link
    And!

0 23
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2012 19:09
    Press
    Poziom 23  

Ależ oczywiście, że jest potrzebne. Bramki rysowane w taki sposób (jako pojedyncze, a nie jako cały scalak) zazwyczaj piny zasilania maja ukryte i przypisane do GND I VCC, dzięki temu w programie do projektowania PCB łączą się automatycznie do odpowiednich szyn zasilających. Sprawdź, czy jak przejdziesz do edytora PCB, to czy widać odpowiednie połączenia.

0
  • Pomocny post
    #3 28 Lis 2012 19:24
    BILGO
    Poziom 38  

Press napisał:
    Bramki rysowane w taki sposób (jako pojedyncze, a nie jako cały scalak) zazwyczaj piny zasilania maja ukryte i przypisane do GND I VCC

To są trzy oddzielne "scalaki" :D

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lis 2012 19:32
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jak widać, piny 5 (VCC) i 3 (GND) w przypadku 74V1G126 są nie podłączone. To znaczy, że zasilanie tych bramek jest niepotrzebne? Jeśli nie to po co w ogóle one jest?

Błąd logiczny, nie widać widać że jest, to nie to samo co widać że nie ma :).

Ten układ jest dowodem, na to że ukrywania pinów zasilania, potrafi przynieść więcej szkód, niż korzyści. Bufory '126 służą tutaj do translacji poziomów logicznych, więc to do którego zasilania je podłączymy, ma kluczowe znaczenie dla pełnionej przez nie funkcji.

Przypuszczenie że ukryte piny są podłączone do VCC i GND wydaje się bardzo prawdopodobne, ale wystarczy rzut oka na dokumentacje BTM-222 żeby wiedzieć że takie wróżenie z fusów prowadzi wprost do uszkodzenia BTM-222. (jeśli Vcc będzie 5V)

0
  • Pomocny post
    #5 28 Lis 2012 20:32
    Press
    Poziom 23  

BILGO napisał:
    Press napisał:
    Bramki rysowane w taki sposób (jako pojedyncze, a nie jako cały scalak) zazwyczaj piny zasilania maja ukryte i przypisane do GND I VCC

To są trzy oddzielne "scalaki" :D

Słusznie, dzięki za uściślenie.
    Co nei zmienia faktu, że piny zasilania są :)

0
  • #6 28 Lis 2012 20:43
    eiliat
    Poziom 15  

jarek_lnx napisał:

Przypuszczenie że ukryte piny są podłączone do VCC i GND wydaje się bardzo prawdopodobne, ale wystarczy rzut oka na dokumentacje BTM-222 żeby wiedzieć że takie wróżenie z fusów prowadzi wprost do uszkodzenia BTM-222. (jeśli Vcc będzie 5V)

A co jeśli cały układ jest zasilany 3.3V? Wtedy nic mi się nie uszkodzi podłączając te zasilanie.

Problem polega na tym, że nie mam zbyt wielkiej wiedzy o bramkach a to po prostu muszę zrobić więc muszę mieć pewność jak podłączyć :-)

0
  • Pomocny post
    #7 28 Lis 2012 21:32
    ljmp
    Poziom 14  

Jeśli cały układ jest zasilany z 3V3 to stosowanie tych bramek nie ma sensu. U2 i U4 są zasilane z 3V3, natomiast U3 z VCC. Nie bardzo rozumiem co to jest za selektor zasilania oraz jak on działa (przynajmniej ze schematu). Pamiętaj, że BTM-222 zasilasz z 3V3, podanie zasilania 5V = uśmiercenie BTM-222, aczkolwiek przy zasilaniu BTM-222 z 3V3 podanie 5V z procka na RXD nie uszkodzi BTM'a, jedynie co to popłyną duże prądy ograniczone wydajnością portu. Odnośnie samego BTM-222 to nie kłopocz się podłączaniem RTS oraz CTS bo one nie pełnią żadnej funkcji, nie pamiętam jak piny PIO ale to gdzieś szeroko było opisane na forum.

0
  • Pomocny post
    #8 28 Lis 2012 21:46
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Jeśli zasilasz z 3,3V to bramki nie pełnią żadnej funkcji, chyba w wyniku uszkodzenia/zwarcia/błędu na wejściach modułu pojawi się znacznie wyższe napięcie (np 12V), wtedy jest szansa że bramki zabezpieczą przed uszkodzeniem BTM'a, mogą się przy tym uszkodzić, ale są tanie.

0
  • #9 28 Lis 2012 21:51
    eiliat
    Poziom 15  

Z założenia VCC na schemacie ma dwie różne wartości - tam przy stabilizatorze 5V a przy selektorze 3.3V - tak mi się wydaje, co o tym sądzicie?

W tym schemacie na bramkach i tak VCC wynosi 3.3V zasilania tylko te bramki pomogą mi w komunikacji z uC zasilanym +5V, tak?

0
  • Pomocny post
    #10 28 Lis 2012 22:06
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Selektor przy zasilaniu 3,3V podaje VCC bezpośredni na BTM, przy zasilaniu 5V podaje zasilanie BTM pochodzi z pomocniczego stabilizatora 3,3V, bramki mają wejścia "5V tolerant" więc zasilone z 3,3V zapewniają kompatybilność z wyjściami 5V

0
  • #11 29 Lis 2012 00:12
    eiliat
    Poziom 15  

Czyli nawet jak teraz chcę zastosować 3.3V, uniwersalniej jest zrobić taką płytkę z bramki na wszelki wypadek gdy w przyszłości miałbym podłączyć pod +5V?

0
  • #12 29 Lis 2012 00:16
    ljmp
    Poziom 14  

Jeżeli chcesz zasilać wyższym napięciem to tak. Pamiętaj tylko którą bramkę jakim napięciem zasilasz. Oprócz tego pamiętaj też, że w szczytach wydajności (mam na myśli wysoką prędkość) BTM-222 pobiera nawet 100mA i to też musisz przewidzieć dobierając stabilizator.

0
  • #13 29 Lis 2012 07:55
    eiliat
    Poziom 15  

No wszystkie bramki będą zasilane napięciem 3.3V, no tak? Bo patrząc na schemat jak podłączone 3.3V to na bramkach na pewno będę miał 3.3V bo niby skąd ma mi się wziąć 5V? A jak podłącze +5V to i tak będę miał 3.3V bo wszystko przejdzie najpierw przez stabilizator. Dobrze myślę?

0
  • #14 29 Lis 2012 08:34
    ljmp
    Poziom 14  

Nie do końca. Układy U2 i U4 muszą na wyjściach generować napięcia w zakresie zasilania BTM-222, a wejścia muszą akceptować poziomy włącznie do zasilania procka, zatem U2 i U4 muszą być zasilane z 3V3. U3 natomiast ma na wyjściu generować napięcia w zakresie zasilania procka, a wejścia muszą przyjmować poziomy z zakresu do 3V3 zatem U3 musi być zasilany z zasilania procka.

Dodano po 10 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa. Układ U3 musi mieć obniżone napięcie progowe dla stanu "1" bo ten co masz to "1" widzi, gdy napięcie ma wartość 0,7 * VCC, co przy zasilaniu 5V da minimum 3V5 żeby zobaczył "1". Przy zasilaniu BTM-222 z 3V3 BTM będzie generował 3V3 na wyjściu, gdy będzie stan "1", zatem U3 nie będzie tego "widział" bo potrzebuje 3V5. Proponuję zastosować układy z serii LV, np. 74LVC1G17, jest to bufor, który na wejściach akceptuje już 2V5 jako "1" przy zasilaniu 5V i wejścia tolerują napięcia aż do 5V5, dodatkowo jest wyposażony w przerzutnik schmitta, co jest często użyteczne dla nieco wolniej narastających sygnałów.

0
  • #15 30 Lis 2012 19:45
    eiliat
    Poziom 15  

A teraz mam pytanie odnośnie innego schematu. Jest to gotowy KIT ale zastanawia mnie podłączenie pinu RESET. Według schematu jest on ewidentnie podłączony pod procesor. Czy nie jest to błędem jeśli uC będzie na +5V?

0
  • Pomocny post
    #16 30 Lis 2012 19:53
    ljmp
    Poziom 14  

Właściwie to z tego schematu nie wynika, żeby RST, RTS i CTS miały być podłączone do procka. Być może RST ma być przyciskiem załączany, ale nie jestem pewien. W każdym razie bezpośrednio do procka nie może być. Właściwie nie rozumiem po co w ogóle, gdziekolwiek ma być podłączony? Do czego Ci ten reset?

0
  • #17 30 Lis 2012 20:33
    eiliat
    Poziom 15  

No w sumie nie wiem, zostawić go w powietrzu?

0
  • Pomocny post
    #18 01 Gru 2012 01:25
    ljmp
    Poziom 14  

Ja nigdy nie podłączałem. Nie było mi to potrzebne i wątpię, żebyś to to potrzebował. Zostaw w powietrzu tak samo jak RTS i CTS.

0
  • #19 03 Gru 2012 18:13
    eiliat
    Poziom 15  

eiliat napisał:

A odnośnie tego schematu - zasilanie jakie muszę podać na 74HC14 to napięcie przed stabilizacją czy po stabilizacji 3.3V?

0
  • #20 03 Gru 2012 18:22
    ljmp
    Poziom 14  

74HC14 się nie nadaje do konwersji 5V->3V3 bo w momencie podania 5V go upalisz, poza tym wątpię żeby przekonwertował 3V3->5V ze względu na progi napięć rzędu 0,7VCC. Niemniej według tego schematu wygląda na to, że na bramki U2A i U2B podajesz 5V żeby zamienić 3V3->5 a na U2D i U2E podajesz 3V3 żeby zamienić 5V->3V3 problem polega na tym, że cały scalak ma tylko jedno zasilanie i nie da się tego wykonać. Proponuje zastosować bramki takie jak pisałem wyżej.

Dodano po 1 [minuty]:

Mój błąd, małe sprostowanie, scalaka zasilasz z 5V bo na wyjściu U2E masz dzielnik rezystancyjny który zbije napięcie do 3V3. Niemniej nie licz na duże prędkości w tym wykonaniu.

0
  • #21 08 Gru 2012 23:21
    eiliat
    Poziom 15  

A czy takie rozwiązanie jest dobre?

Podejrzewam, że jak podłącze pod mikrokontroler +5V to będzie OK bo pod taki układ zostało to stworzone.

A co jeśli podłącze pod 3.3V? Tam gdzie jest wyjście UART_TX i napięcie +5V w tym przypadku podłączam 3.3V?

0
  • #22 09 Gru 2012 16:59
    ljmp
    Poziom 14  

Wszystko będzie O.K. bo po to są tranzystory z podciąganiem żeby uzyskać taki poziom napięcia jaki ma być. R6 i R7 podciągasz do 3V3 zamiast do 5V i musisz się pozbyć U2 bo przy zasilaniu 3V3 już nie będzie potrzebny.

0
  • #23 10 Gru 2012 14:44
    eiliat
    Poziom 15  

A nie może tam zostać? Bo chcę zrobić uniwersalnie, że podciągnięcie a raczej zmiana napięcie odbywała by się tam za pomocą zworki. Koniecznie muszę go usunąć?

0
  • #24 12 Gru 2012 19:34
    ljmp
    Poziom 14  

Jak będziesz przełączał zworką to pewnie, że może zostać. Ja myślałem, że chcesz zrobić zasilanie tylko 3,3V.

0