Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze

mseat 28 Lis 2012 21:37 1683 5
  • #1 28 Lis 2012 21:37
    mseat
    Poziom 10  

Witam wszystkich posiadam wzmacniacz Genesis Four Channel 4 upaliły mi się dwie diody prostownicze aż do zwęglenia znam ich parametry ale nie wiem w którym kierunku je wlutować, wlutowałem je na próbę i wydaje mi się że jedna z nich może być zle wlutowana potrzebuje zdjęcia wewnątrz takiego wzmacniacza lub schematu lub porady wklejam fotkę płytki dla pomocy
    wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze

jak co to wkleję fotkę drugiej strony płytki.

• #2 28 Lis 2012 23:45
    kizek
    Poziom 35  

Ten kondensator przy tych diodach jest jakiś niewyraźny.

Bo? Wygląda na uszkodzony? Źle nacięty kołpak? Ślady po wytłoczeniu?
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Tym razem tylko wpis.
    (dj-MatyAS)

• #3 29 Lis 2012 00:13
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Te diody pełnią rolę zabezpieczenia przed odwrotnym podłaczeniem biegunów zasil.. Katoda ma być do + zasilania. Możesz sprawdzić miernikiem przejście. W odwrotnym przypadku diody przewodzą robiąć zwarcie, czego skutki widzimy na zdjęciach, ale dzięki temu sprzęt chyba przeżył...

• #4 29 Lis 2012 00:34
    PZ IX
    Poziom 32  

A to nie jest przypadkiem tak, że układ dwóch równoległych diod jest wpięty w szereg od instalacji elektrycznej do układu wzmacniacza? Wyglądają na ok. 10A, więc dwie ok. 20 amperów powinny przepuścić bez szwanku. Tylko wtedy spadek na nich napięcia to ok. 0,7V.
    Trochę dziwne by było powodować zwarcie przy odwrotnym podłączeniu, choć i takie rozwiązanie się stosuje. Sugeruję sprawdzić dokąd idą pola lutownicze od diod. Jak do obu biegunów zasilania, to będzie tak jak pisał andrzej lukaszewicz. Jeżeli anody łączą się z zaciskiem + wzmacniacza, a katody do wewnętrznych wyprowadzeń zasilania to będą wtedy w szereg.
    Jakbyś miał jedną z nich odwrotnie niż na zdjęciu, to diody spełniałyby rolę jedynie odcinania napięcia w obie strony poniżej 0,7V, zresztą niezbyt skuteczną...

• #5 29 Lis 2012 09:27
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Sposób ze zwarciem diodami po odwrotnym podłączeniu to częste zabezpieczenie w CAR Audio, jednak we wzmacniaczu jest duży bezpiecznik a diody mają różne charakterystyki przez jedną popłynie większy prąd przez drugą mniejszy i dlatego postanowiło nie wytrzymać . W radiach pół biedy, bezpieczniki są 10A i instalacja stosunkowo cienka więc wszystko działa jak ogranicznik prądu, instalacja wzmacniacza wali całym prądem akumulatora... po diodach bo wiadomo że wszystko jest z góry projektowane na duży prąd.

Teraz panowie tak na logikę, gdyby to było zwykłe połączenie szeregowe to prąd który spowodował by takie spalenie gdzieś musiał popłynąć (przez pierwotną stronę przetwornicy) czyli spalone będzie/było by coś jeszcze.

• #6 29 Lis 2012 22:19
    mseat
    Poziom 10  

Diody widoczne na zdjęciu to zamienniki oryginalne były 1A a wstawiłem 3A bo tylko takie udało mi się dostać w sklepie. Wstawiam fotkę płytki z opisem napiec jakie występują na diodach może to pomoże ustalić czy je dobrze wlutowałem.
    Nadmienię że jeśli odlutuje jedną nóżkę diody to pojawia się tam napięcie około 25V .
    wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME