Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze

28 Lis 2012 21:37 2064 5
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich posiadam wzmacniacz Genesis Four Channel 4 upaliły mi się dwie diody prostownicze aż do zwęglenia znam ich parametry ale nie wiem w którym kierunku je wlutować, wlutowałem je na próbę i wydaje mi się że jedna z nich może być zle wlutowana potrzebuje zdjęcia wewnątrz takiego wzmacniacza lub schematu lub porady wklejam fotkę płytki dla pomocy
  wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze

  jak co to wkleję fotkę drugiej strony płytki.
 • Computer Controls
 • Poziom 35  
  Ten kondensator przy tych diodach jest jakiś niewyraźny.


  Bo? Wygląda na uszkodzony? Źle nacięty kołpak? Ślady po wytłoczeniu?
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Tym razem tylko wpis.
  (dj-MatyAS)
 • Computer Controls
 • Poziom 39  
  Te diody pełnią rolę zabezpieczenia przed odwrotnym podłaczeniem biegunów zasil.. Katoda ma być do + zasilania. Możesz sprawdzić miernikiem przejście. W odwrotnym przypadku diody przewodzą robiąć zwarcie, czego skutki widzimy na zdjęciach, ale dzięki temu sprzęt chyba przeżył...
 • Poziom 33  
  A to nie jest przypadkiem tak, że układ dwóch równoległych diod jest wpięty w szereg od instalacji elektrycznej do układu wzmacniacza? Wyglądają na ok. 10A, więc dwie ok. 20 amperów powinny przepuścić bez szwanku. Tylko wtedy spadek na nich napięcia to ok. 0,7V.
  Trochę dziwne by było powodować zwarcie przy odwrotnym podłączeniu, choć i takie rozwiązanie się stosuje. Sugeruję sprawdzić dokąd idą pola lutownicze od diod. Jak do obu biegunów zasilania, to będzie tak jak pisał andrzej lukaszewicz. Jeżeli anody łączą się z zaciskiem + wzmacniacza, a katody do wewnętrznych wyprowadzeń zasilania to będą wtedy w szereg.
  Jakbyś miał jedną z nich odwrotnie niż na zdjęciu, to diody spełniałyby rolę jedynie odcinania napięcia w obie strony poniżej 0,7V, zresztą niezbyt skuteczną...
 • Poziom 39  
  Sposób ze zwarciem diodami po odwrotnym podłączeniu to częste zabezpieczenie w CAR Audio, jednak we wzmacniaczu jest duży bezpiecznik a diody mają różne charakterystyki przez jedną popłynie większy prąd przez drugą mniejszy i dlatego postanowiło nie wytrzymać . W radiach pół biedy, bezpieczniki są 10A i instalacja stosunkowo cienka więc wszystko działa jak ogranicznik prądu, instalacja wzmacniacza wali całym prądem akumulatora... po diodach bo wiadomo że wszystko jest z góry projektowane na duży prąd.

  Teraz panowie tak na logikę, gdyby to było zwykłe połączenie szeregowe to prąd który spowodował by takie spalenie gdzieś musiał popłynąć (przez pierwotną stronę przetwornicy) czyli spalone będzie/było by coś jeszcze.
 • Poziom 10  
  Diody widoczne na zdjęciu to zamienniki oryginalne były 1A a wstawiłem 3A bo tylko takie udało mi się dostać w sklepie. Wstawiam fotkę płytki z opisem napiec jakie występują na diodach może to pomoże ustalić czy je dobrze wlutowałem.
  Nadmienię że jeśli odlutuje jedną nóżkę diody to pojawia się tam napięcie około 25V .
  wzmacniacz Genesis Four Chann - upalone diody prostownicze