Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie widzę buforowania dysku Western Digital Caviar 1TB

daro_1981 28 Nov 2012 21:51 1245 7
    daro_1981
    Level 9  
    Witam,

Mam pewien problem. Kupiłem nowy dysk Western Digital Caviar 1TB (WD10EZEX),
    postawiłem na nim system i następnie ściągnąłem program HD Tune, żeby jeszcze gruntownie sprawdzić ten dysk. Okazuje się, że wszystko jest ok, nie ma żadnych złych sektorów tylko nie pokazuje mi program buforowania dysku. Dlaczego? Powinno być 64. Wcześniej miałem podłączony dysk z buforem 32 i tak mi też pokazuje przy tym dysku program. Czy jest coś nie tak?

PS. Kupując dysk z buforem 64 byłem przekonany, że podniesie się wydajność dysku w systemie Windows 7, która wynosiła 5,9. Jednak teraz nadal tyle jest.
    11111olo
    Level 42  
    Chodzi o pamięć podręczną dysku?

Jeśli masz taki dysk jak podałeś to on ma 64MB cache.
    Link
    daro_1981
    Level 9  
    Tak, dlaczego w zakładce info w HD Tune jest przy buforowaniu: n/a
    11111olo
    Level 42  
    Bo program jest za stary i nie potrafi tego odczytać.
    daro_1981
    Level 9  
    Rozumiem, czyli nie mam się czym przejmować. Zainstalowałem również CrystalDiskInfo, ale tam również jest n/a. Czy nie powinien się poprawić torchę indeks wydajności, czy raczej przejście z 32 na 64 jest praktycznie bez różnicy i tą skalę może podnieść tylko dysk ssd?
    RoStER
    Level 30  
    Bez różnicy, i tak ssd może jedynie powiększyć.
    Robert B
    Level 43  
    Oczywiście. Te wielkości buforów to bardziej chwyt niż przełożenie na jakiegoś "atomowego" kopniaka dla dysku mechanicznego. W porównaniu z obecną wielkością plików, te 64MB to i tak i tak za mało.
    Jeszcze w epoce Win 9x miałem kontroler Tekram z własnym procesorem i 16MB własnego RAM. Ówczesne dyski miały bardzo małe bufory (rzędu kB), pliki były zdecydowanie mniejsze, więc wydajność dysków na takim kontrolerze była bardzo znaczna. W obecnej sytuacji, wielkość bufora ma marginalne znaczenie.
    daro_1981
    Level 9  
    Rozumiem, dzięki.