Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zacząć zabawe z elektronika ??

smakorek 28 Lis 2012 22:04 1674 9
  • #1 28 Lis 2012 22:04
    smakorek
    Poziom 9  

Witam chciałem się zapytać jak zacząć zabawę z elektroniką ? Otóż posiadam jakieś podstawy ponieważ chodzę do szkoły elektrycznej pod profilu elektronik, obecnie jestem na 2 roku i już chciałbym coś robić, tylko nie wiem jak się za to zabrać. I tu zwracam się z prośbą żeby ktoś mnie nakierował co wartałoby żebym zrobił. Wiem, że to nie jest proste ale jestem ambitny i chciałbym do końca 2klasy zrobić coś podobnego do https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2409224.html

0 9
  • #3 29 Lis 2012 09:53
    owocowy89
    Poziom 20  

Tam w załączniku praktycznie masz już wszystko. Czego musiałbyś się nauczyć? Rozumiem, że znasz podstawowe elementy i wiesz jak je łączyć- Chodzi mi tu o polaryzację, by nie podłączyć czegoś odwrotnie. Jeśli chodzi o ten konkretny projekt, to musiałbyś nauczyć się trawić płytki. metoda żelazkowa itd- poczytaj o tym w sieci. No i przydałoby się zgłębić trochę w programowanie mikrokontrolerów. Ten projekt wymaga zaprogramowania atmegi. Albo przez rezystory z portu LPT, albo zrób programator STK200- To może być Twój pierwszy projekt:) jest baaaardzo prosty. Oczywiście to wszystko jeśli masz port LPT w komputerze. Jeśli nie masz takowego, to wypadałoby kupić programator USBASP, bo tego sam nie zrobisz nie mając portu LPT, gdyż konieczne jest go zaprogramowanie. Poza tym poczytaj przyklejone wątki w tym dziale. W razie pytań służę pomocą.

0
  • #4 29 Lis 2012 11:53
    2108893
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Gru 2012 11:43
    smakorek
    Poziom 9  

a poleci ktoś jakiś prosty układ z prockiem w miarę ciekawy żebym miał satysfakcje ze go zmontowałem.

0
  • #6 01 Gru 2012 11:47
    mi14chal
    Poziom 28  

Po pierwsze jaki to ma być procek? Po drugie to że zmontujesz to nic da, trzeba jeszcze procesor zaprogramować, żeby to działało. A na internecie masz dużo przykładów schematów z uC.

0
  • #7 01 Gru 2012 11:50
    smakorek
    Poziom 9  

tzn. oto mi chodzi żebym się nauczył programować, a uC to nie wiem :)

0
  • #8 01 Gru 2012 12:18
    2108893
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Gru 2012 12:32
    jacolp
    Poziom 13  

Jakiś rok temu miałem taki sam problem jak Ty. Jednak ja nie miałem podstaw, i nie chodziłem do szkoły elektronicznej. Zacząłem od kupna ksiązki w empiku "elektronika dla bystrzaków" bardzo fajna. Teoria razem z praktyką. Przerobiłem całą książkę. Zbudowałem kilka prostych projektów. Teraz robię już troszkę ciekawsze projekty, wytrawiam płytki, (na internecie jest dużo poradników). Polecam program (ja nauczyłem się programu eagle z firmy cadsoft(free)) i wytrawiasz płyteczkę metodą termotransferu. Tutoriale też znajdziesz na internecie. Tutaj przykładowy link: http://www.forbot.pl/forum/topics20/kurs-cadsoft-eagle-czesc-1-schematy-vt6210.htm

Zacząłem się interesować właśnie atmelami i programowaniem. Z tego co wiem to programowanie mikrokontrolerów i programowanie komputerowe się różni ale nie dużo. Teraz uczę się programować. Podstawy już mam. Polecam książkę symfonia C++. Później możesz się zabierać za atmele. Pozdrawiam.

0
  • #10 01 Gru 2012 12:38
    2108893
    Użytkownik usunął konto