Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena DVB-T - Trudna Lokalizacja Jaką Wybrać

Miras18 29 Lis 2012 10:34 3573 9
  • #1 29 Lis 2012 10:34
    Miras18
    Poziom 13  

Witam!
    Potrzebuję dobrej antenty DVB-T
    Lokalizacja jest kiepska
    35km od Nadajnika
    I Teren położony jest nisko i przeszkadzają drzewa i pagórki

Obecnie jest tam zwykła antena siatkowa która ledwo odbiera TVP1 i to i tak śnieży obraz ale da się oglądać o TVP2 Polsat czy TVN nie ma mowy oglądania

Teraz moje pytanie jaką antenę polecacie aby był normalny odbiór programów DVB-T

• #2 29 Lis 2012 11:20
    sunlux

Poziom 20  

Witam,
    w utrudnionych warunkach, daleko od nadajnika, świetnie sprawdza się antena oznaczana jako DX-91 lub czasem ATX-91. Jest to 91 elementowa antena o długości 2,3 metra. Zysk na poziomie 16dB - ogólnie najmocniejszy wśród anten bez wzmacniacza - cena około 60zł.

O 2-3 dB słabszy zysk maja anteny oznaczane jako TRIDIGIT, długość około 1 metra, troszkę droższe w okolicach 80zł.

Jeśli warunki będą bardzo złe (za lasem, wzniesieniem) bo odległość 35km to wcale nie jest dużo, warto spróbować zastosować wzmacniacz do puszki anteny zamiast symetryzatora.

Dobre ustawienie kierunku to podstawa, choć obie anteny są mocno kierunkowe to obrót o 5 stopni powoduje spadek zysku tylko o 2-3 dB.

• #3 29 Lis 2012 12:49
    Adi01
    Poziom 18  

Małe sprostowanie - zysk 16dB (dBi) to nie jest "najmocniejsza antena".
    Fracarro Sigma 6HD - zysk 17dB (dBi)
    Fracarro Sigma 9HD - zysk 18,5dB (dBi)
    Maximum UHF200 - zysk 18dB (dBi)
    Znalazło by się jeszcze kilka podobnych. Jedną z ich zalet są o połowę mniejsze gabaryty niż wspomniana ATX (większa wytrzymałość mechaniczna, mniej podatne na wiatr).
    Miras18, podaj więcej szczegółów - lokalizacja odbiornika, z jakiego nadajnika masz sygnał itp. DVB-T działa lepiej przy mocnej antenie pasywnej niż przy słabszej/tańszej ze wzmacniaczem. Mam prawie taką samą odległość do najbliższego nadajnika i nieciekawy profil terenu a DVB-T działa bez wzmacniacza.
    Jeśli zmieniasz antenę to obowiązkowo zamontuj dobry kabel (do zastosowań zewnętrznych, w sklepach często "wciskają kit").

dodano
    Masz sporo górek, najlepiej wygląda profil terenu na nadajnik Solina Góra Jawor. Masz tam Mux 1 (k.60) i 2 (k.32) po 20kW a odległość 75km (realne na instalacji pasywnej). Celowałbym w Sigmę 9HD + czarny Triset 113.

• #4 29 Lis 2012 15:59
    elektryk_siedlce
    Użytkownik obserwowany

Miras18 napisał:
    Obecnie jest tam zwykła antena siatkowa która ledwo odbiera TVP1 i to i tak śnieży obraz ale da się oglądać o TVP2 Polsat czy TVN nie ma mowy oglądania

Ja mam 40km od nadajnika i też trudny teren i bez wzmacniacza (tylko symetryzator)odbieram wszystkie kanały DVB-T.Sprawdź swoją instalację antenową.Może jest gdzieś zwarcie w puszce antenowej.
    Miras18 napisał:
    Teraz moje pytanie jaką antenę polecacie aby był normalny odbiór programów DVB-T

Osobiście polecam antenę,która będzie ci służyć dobrze na przyszłość czyli ATX 91.
    Ma bardzo duży zysk i wysoką kierunkowość.

• #5 29 Lis 2012 18:46
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

sunlux napisał:
    Jest to 91 elementowa antena o długości 2,3 metra.

Małe sprostowanie w ilościach elementów.

W antenach typu Yagi ilość elementów jest podawana jako ilość Reflektorów + Wibrator + Direktorów. Ilość tych elementów jak i różne odległości pomiędzy nimi, prowadzi do ogólnego zysku energetycznego takiej anteny w kierunku promieniowania.

Nie możemy zatem napisać, że ATX-91 ma 91 elementów a tylko powiedzieć, że ATX-91 ma (chyba) 23 elementy.
    Natomiast antena ta ma 91 elementów mechanicznych do składania (śruby, rury, nakrętki no i również elementy czynne anteny jak Dir. , Wib. i Ref.)

Cytat:
    Dobre ustawienie kierunku to podstawa, choć obie anteny są mocno kierunkowe ... .

Pozwolę sobie również polecić tą antenę. :spoko:

Pozdrawiam.

• #6 29 Lis 2012 20:08
    Miras18
    Poziom 13  

miejscowość to Rączyna a nadajnik Przemyśl Tatarska Góra

• #7 29 Lis 2012 20:42
    _cheetah_
    Poziom 37  

Masz rzeczywiście położenie nie do pozazdroszczenia, właściwie to chyba dla obu mux-ów poza zasięgiem, póki co.

Oficjalny zasięg mux-1
    Oficjalny zasięg mux-2

Ale, może coś jednak dolatuje bezpośrednio czy z odbić/ugięć. Kręć anteną i sprawdzaj odbiór w 360° wszystkich potencjalnych nadajników. Nadajniki

Wygląda, że bardzo dobry ATX z jeszcze lepszym wzmacniaczem by się przydał. Ewentualnie wspomniana Sigma.

Wzmacniacz: przykładowo Terra AB-011. Ale zacznij od anteny pasywnej.

• #8 06 Gru 2012 11:45
    sunlux

Poziom 20  

Jeśli wierzyć w parametry techniczne antena z największym zyskiem pasywnym jaką znalazłem to:
    ATX107 20dBi.
    Nie mogę znaleźć wykresy zysku dla tej anteny ale podejrzewam na podstawie ATX91, że tak wysokie wzmocnienie dotyczy częstotliwości z zakresu 700-800MHz.

Kosztuje w detalu 85zł więc przeszło połowę niż wspomniana Fracarro Sigma 9HD o zysku 18,5dB (dBi).

Prawda jest taka, że podawane parametry większości tych drogich anten nie maja pokrycia w rzeczywistym zysku - 2 lata temu wykonałem test anten Televes DAT i średnio podawany zysk w parametrach był zawyżony o 3dB niż wynika wykonanych pomiarów - wtedy pomiary wykonywałem miernikiem MIXPOL MDM-1000, teraz używam już Neona+.

Na wiosnę wykonam testy anten ATX107, Fracarro Sigma 6HD oraz Fracarro Sigma 9HD w stosunku do ATX91 i planuję podzielić się wynikami na forum.

Adi01 napisał:
    Małe sprostowanie - zysk 16dB (dBi) to nie jest "najmocniejsza antena".
    Fracarro Sigma 6HD - zysk 17dB (dBi)
    Fracarro Sigma 9HD - zysk 18,5dB (dBi)
    Maximum UHF200 - zysk 18dB (dBi)
    Znalazło by się jeszcze kilka podobnych. Jedną z ich zalet są o połowę mniejsze gabaryty niż wspomniana ATX (większa wytrzymałość mechaniczna, mniej podatne na wiatr).
    Miras18, podaj więcej szczegółów - lokalizacja odbiornika, z jakiego nadajnika masz sygnał itp. DVB-T działa lepiej przy mocnej antenie pasywnej niż przy słabszej/tańszej ze wzmacniaczem. Mam prawie taką samą odległość do najbliższego nadajnika i nieciekawy profil terenu a DVB-T działa bez wzmacniacza.
    Jeśli zmieniasz antenę to obowiązkowo zamontuj dobry kabel (do zastosowań zewnętrznych, w sklepach często "wciskają kit").

dodano
    Masz sporo górek, najlepiej wygląda profil terenu na nadajnik Solina Góra Jawor. Masz tam Mux 1 (k.60) i 2 (k.32) po 20kW a odległość 75km (realne na instalacji pasywnej). Celowałbym w Sigmę 9HD + czarny Triset 113.

• #9 06 Gru 2012 15:15
    wiwixxx
    Poziom 10  

Powiem tak w Przeworsku łapie z 3 nadajników (SG,TG,Leżajsk(którego nie ma na mapkach _cheetah_) najmocniejszy sygnał jest właśnie z Leżajska więc z tego nadajnika próbował bym odbierać zobacz jak wygladają analogi na 41 43 i 58k przy antenie skierowanej na północ

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME