Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami- nietypowe

29 Nov 2012 10:49 4425 3
  • Level 9  
    Witam!
    Chciałbym poradzić się kogoś bardziej doświadczonego w układach automatyki.
    Wykonałem u siebie w domu instalacje sterowania roletami w oknach :
    przy każdym oknie mam przycisk z mechaniczną pamięcią góra dół z której skrętka UTP5k leci do rozdzielni i wchodzi na cewkę przekaźnika ( 12VDC ). Przekaźników mam tyle ile okien ( 17) x 2 ( góra dół ). Przekażnik zwiera i okno albo się otwiera albo się zamyka. Teraz natomiast zachciało mi się podłączenia rolet do systemu BMS który mam w domu ( deltacontrols) no i mam problem z wykonaniu tego tak aby nie było konieczne dokupywanie 34 wejść/wyjśc ( 10 tyś pln! ) i mógłbym sterować wybrana grupa rolet, na przykład wszystkie, parter, piętro, północ południe etc.
    Chodzi o to że musiałbym jakoś odseparować wejścia i wyjścia by można było sterowąć wybranymi wyjściami. Gdy wykonam podłączenie do sterowanie wszystkimi i zmostkuje na przekaźnikach to później załączenie jednej powoduje załączenie wszystkich :) Mam nadzieje że jasno opisałem sytuacje.
    Sterownik na wejściu umożliwia podanie napięcia 0-10 VDC DC na wejście i wyjście. Dziękuję z góry za pomoc.
  • Level 10  
    wykorzystaj jedno wyjście BMS i podaj z niego sygnał aktywny na przekaźniki przez diody prostownicze, tak aby w przypadku sterowania jedna roleta napiecie z cewki nie moglo sie cofnac do "mostka".
  • Level 9  
    Dziękuję za pomoc.

A mógłbym prosić o bardziej szczegółowe opisanie - bo na samej elektronice się nie znam tak bardzo.

Ciągle nie mogę wyobracic sobie tego odseparowania - którym miejscu ma być

Jeśli dobrze rozumiem to muszę wstawić tyle diód ile chce uzuskać funkcji dla danej rolety plus tyle ile mam rolet ( x 2 ) w szeregu z wyjsciem BMS ?
  • Level 10  
    Do kazdej cewki przekaźnika podłącz katodę diody prostowniczej. Anody wszystkich diod połacz ze sobą i podaj na nie + z jednego kanały sterownika.

Jesli zadzialasz sterownikiem, na jego wyjsciu pojawi sie +, ktory poplynie przez diody do cewek przekaźników uruchamiajac wszystkie. Natomiast jesli zadzialasz recznie na 1 wybrany przekaźnik, jak dotychczas, to napiecie zasilające go nie cofnie sie przez diode na sasiednie.

Dioda prostownicza to nic innego jak "zawor jednokierunkowy" (tak zeby sobie zobrazować jej działanie ;) )

Gdzie dioda ma katode po tej stronie po ktorej jest namalowany pasek.

dioda moze byc np 1n4002 albo cos podobnego (wiekszego znaczenia to nie ma) ;)