Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

djspeedii 29 Lis 2012 11:21 10005 14
  • #1 29 Lis 2012 11:21
    djspeedii
    Poziom 8  

Witam jest to mój pierwszy post tak ze proszę o wyrozumiałość.

Przedstawiam wam schematy instalacji elektrycznej , zarówno poprowadzenia oświetlenia jak i rozprowadzenia kontaktów. Prosił bym o opinie na temat poprowadzonej instalacji. Jest to moja pierwsza instalacja, a jak wiadomo im człowiek więcej robi tym więcej widział wie i może coś podpowiedzieć, czy ten kontakt tam czy ten puścić osobnym przewodem.
    Dodam może że będzie to instalacja w moim domu tak że rozprowadziłem ją według mojego uznania ale wszelkie sugestie i zmiany mile widziane.
    Opinia na temat rozprowadzenia instalcji Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

Ps. Prosił bym także o radę czy zamieścić szafę rozdzielczą tak jak na załączonych obrazkach czy może przenieść na drugą stronę do garażu ?

0 14
  • #2 29 Lis 2012 12:27
    andrefff
    Poziom 36  

Może tak być, a rozdzielnicę przenieś do garażu, praktyczniejsze rozwiązanie.

0
  • #3 29 Lis 2012 17:39
    BILGO
    Poziom 38  

W instalacji oświetleniowej, jeden obwód wg mnie jest za bardzo "obciążony"... (17 punktów oświetleniowych). (w razie problemów pół domu zgaśnie... :) )
    Zrób np tak:
    Salon, Kuchnia, Klatka schodowa aby każe z tych pomieszczeń było na osobnym obwodzie...

0
  • #4 29 Lis 2012 20:28
    12pawel
    Poziom 33  

Gniazda zewnętrzne dałbym na osobnym obwodzie, nie łączyłbym ich z wewnętrznymi. Podobnie przemyśl obwody w kuchni, żeby nie było tak że zmywarka i czajnik elektryczny jedzie na jednym obwodzie.

0
  • #5 29 Lis 2012 21:16
    15kVmaciej
    Poziom 35  

andrefff napisał:
    Może tak być, a rozdzielnicę przenieś do garażu, praktyczniejsze rozwiązanie.

Albo weź ją do kotłowni :) razem z pralką, będziesz miał wtedy łazienkę a nie pieprznik. I dołóż jeden przewód pod zlew, będzie jak znalazł, gdy zdecydujesz się na młynek do odpadków organicznych.
    ..Albo zostaw tę rozdzielnicę w tej wnęce, chyba nawet tam pasuje.. :)

0
  • #6 29 Lis 2012 21:25
    andrefff
    Poziom 36  

Mylić się, jest rzeczą ludzką ludzką, a jeżeli masz coś do powiedzenia autorowi wątku, to napisz. A do mnie, proszę na PW.

0
  • #7 29 Lis 2012 21:47
    15kVmaciej
    Poziom 35  

andrefff napisał:
    jeżeli masz coś do powiedzenia autorowi wątku, to napisz

No przecież napisałem, co mógłby zmienić..
    Przyzwyczajony jestem do innych schematów, z międzynarodowym standardem symboli stosowanych w elektryce, oraz z adresem obwodów.
    Ale poza tym łączniki światła w łazience wystawiłbym na zewnątrz i wykonałbym całą instalację bez tych głupich puszek podsufitowych.
    Ale w zasadzie, to może być jak jest.. :)

0
  • #8 30 Lis 2012 08:42
    djspeedii
    Poziom 8  

Więc tak poprawiłem trochę schematy oświetlenia dałem osobno kabel na kuchnie z którego też jak widać idzie połączenie z jednym oświetleniem z salonu.
    Osobno reszta salonu i kolejny przewód korytarz z schodami i schowkiem.

Przewody w kuchni zmienione każda para gniazd na osobnym przewodzie
    Dodany osobny przewód na gniazda zew. i S w kotłowni

Co to rozdzielni czy nie sądzicie jeśli będzie w garażu a do garażu muszę się dostać wychodząc na zewnątrz że będzie to trochę kłopotliwe.
    Czy rozdzielnie jeśli by została tak jak jest może być zabudowana, docelowo miała by tam być jakaś szafka na kurtki. Podejrzewam że nie jest to za dobre rozwiązane ale czekam na opinie

Opinia na temat rozprowadzenia instalcji Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

Co do puszek podsufitowych pewnie tyle ile ludzi tyle opinii, ale czy nie będzie łatwiej kiedyś w przyszłości dopiąć kolejny przewód do puszki i z stamtąd prowadzić go dalej ? Czy w zaciskach WAG nie utleniają się końcówki tak samo jak w złączkach w puszkach ( w puszkach też w sumie mogę zastosować WAG ? )
    Ile miejsca zostaje w puszkach głębokich jeśli w nich bym łączył przewody złączkami WAG ? ( czy nie jest tam za ciasno ? )

0
  • #9 30 Lis 2012 09:26
    12pawel
    Poziom 33  

Nie wiem dlaczego czepiliście się miejsca tej rozdzielnicy. Wg mnie pasuje dobrze. Mało jest obwodów więc i rozdzielnica będzie mała i estetyczna. Co do puszek pod sufitem to też osobiście bym z nich zrezygnował. W głębszych puszkach instalacyjnych jak się dobrze łączy to wejdzie praktycznie wszystko i osprzęt także bez problemu. Łączyłem kiedyś 2 schodowe i 2 krzyżowe w jednej puszce bo tak ktoś pościągał i wszystko ładnie weszło, a przewodów było chyba 6. Złączki wago mają to do siebie że sprężyście się zaciskają więc są lepsze od tych skręcanych. Wszędzie stosuj wago i będzie dobrze. Co do dorzucenia przewodu później to zarówno w instalacji bezpuszkowej jak i puszkowej trzeba "ryć" w ścianach więc tym bym się nie przejmował. Zużyjesz kilka procent więcej przewodu ale nie będziesz miał w pokoju pod sufitem po 3 puszki. Zrobisz jednak jak zechcesz.
    Przemyśl dokładnie aranżacje wnętrz bo widzę np że nad okapem nie masz gniazda a powinno być tak by później ukryło się w kominie i nie szpeciło ściany. W pokojach też widzę że gniazda rozmieszczone wg tzw schematu, i żeby nie było tak że zestaw 4 gniazd wyjdzie Ci za łóżkiem, a do telewizora czy biurka z komputerem będziesz ciągnął przedłużacz. Pomyśl też nad gniazdem na suficie w garażu tam gdzie masz punkt oświetlenia. Jeśli będziesz chciał mieć elektrycznie otwieraną bramę garażową to będzie jak znalazł. Dorzuć na pewno dzwonek i pomyśl nad łącznikami schodowymi w korytarzu bo będziesz się musiał cofać by wyłączać światło przy wejściu

0
  • #10 30 Lis 2012 11:45
    djspeedii
    Poziom 8  

Dorzucony dzwonek i włączniki schodowe.
    Dołożyłem gniazdo w garażu nad sufitem
    Dołożone gniazdo w kuchni na okap tylko nie za bardzo wiem gdzie te gniazdo umieścić tak żeby go nie było widać ?

0
  • #11 30 Lis 2012 11:50
    andrefff
    Poziom 36  

To zależy jaki okap, ja u siebie mam centymetr nad szafkami i z dołu nic nie widać. W oś otworu wentylacyjnego nie polecam, czasami trzeba odłączyć wyciąg i pojawia się problem. Pomyśl jeszcze o zasilaniu instalacji tv i alarmowej.

0
  • #12 30 Lis 2012 11:51
    12pawel
    Poziom 33  

djspeedii napisał:
    Dołożone gniazdo w kuchni na okap tylko nie za bardzo wiem gdzie te gniazdo umieścić tak żeby go nie było widać ?

Gniazdo te jest z reguły na wysokości ok 2.2m Jak montujesz okap to ma on jakiś komin rurę odprowadzającą i za tym właśnie kominem chowa się gniazdo zasilające okap.

0
  • #13 30 Lis 2012 23:45
    kondensator
    Poziom 36  

1. Do oświetlenia przewód 5x1.5mm2. Dlaczego - nie raz pisałem, nie tylko na tym forum (o innych sprawach też).
    2. Przewody w ziemi nie "w peszlu" ale w ziemi układane i przykrywane wg zasad (poszukaj) i typu ziemnego : YKY (3x2.5, 5x4 i inne - zależy do czego, oświetlenie 5x1.5mm2)
    3. Poszukaj i poczytaj pod hasłami: Charoy, sieć masy budynku/posesji, LEMP, LPS, EMC.
    4. Prostokątne kanały kablowe między piętrami i pomieszczeniami (albo chociaż przepusty przez ściany/stropy), tymczasowo zamaskowane - nigdy za mało, dokumentować na planach i fotografiach
    5. O instalacjach antenowych co wcześniej pisałem - jak zechcesz to znajdziesz.
    6. Instalacje wydzielone na urządzenia z własnego zasilania (także zasilające na niskie napięcia) oraz inne (AV, CCTV, LAN, radiokomunikacyjne - możesz zrobić później jeżeli nie oszczędzisz na -> 4.
    7. Gniazd zawsze za mało, polecam (w pomieszczeniach suchych) poczwórne z własną mało głęboką puszką PT41 (i bez "odwracacza faz"). Przy montażu nie wolno się spieszyć, ale warto je stosować (w przeciwieństwie do wersji potrójnej "do zwykłej puszki"). Warto mieć też dodatkowo gniazda w pomieszczeniach wysoko (np. sprzęt RTV na szafie).
    To oczywiście nie wszystko, ale może coś pomoże.

1
  • #14 28 Mar 2014 10:32
    djspeedii
    Poziom 8  

Instalacja rozprowadzona . Wszystko działa.

0
  • #15 28 Mar 2014 13:17
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

djspeedii napisał:
    Instalacja rozprowadzona . Wszystko działa.

Szkoda, że kolega nie napisał o tym, co i jak wykonał. Może przydałoby się innym.

0