Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

djspeedii 29 Nov 2012 11:21 11148 14
Optex
 • #1
  djspeedii
  Level 10  
  Witam jest to mój pierwszy post tak ze proszę o wyrozumiałość.

  Przedstawiam wam schematy instalacji elektrycznej , zarówno poprowadzenia oświetlenia jak i rozprowadzenia kontaktów. Prosił bym o opinie na temat poprowadzonej instalacji. Jest to moja pierwsza instalacja, a jak wiadomo im człowiek więcej robi tym więcej widział wie i może coś podpowiedzieć, czy ten kontakt tam czy ten puścić osobnym przewodem.
  Dodam może że będzie to instalacja w moim domu tak że rozprowadziłem ją według mojego uznania ale wszelkie sugestie i zmiany mile widziane.
  Opinia na temat rozprowadzenia instalcji Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

  Ps. Prosił bym także o radę czy zamieścić szafę rozdzielczą tak jak na załączonych obrazkach czy może przenieść na drugą stronę do garażu ?
 • Optex
 • #2
  andrefff
  Level 36  
  Może tak być, a rozdzielnicę przenieś do garażu, praktyczniejsze rozwiązanie.
 • Optex
 • #3
  BILGO
  Level 38  
  W instalacji oświetleniowej, jeden obwód wg mnie jest za bardzo "obciążony"... (17 punktów oświetleniowych). (w razie problemów pół domu zgaśnie... :) )
  Zrób np tak:
  Salon, Kuchnia, Klatka schodowa aby każe z tych pomieszczeń było na osobnym obwodzie...
 • #4
  12pawel
  Level 33  
  Gniazda zewnętrzne dałbym na osobnym obwodzie, nie łączyłbym ich z wewnętrznymi. Podobnie przemyśl obwody w kuchni, żeby nie było tak że zmywarka i czajnik elektryczny jedzie na jednym obwodzie.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #6
  andrefff
  Level 36  
  Mylić się, jest rzeczą ludzką ludzką, a jeżeli masz coś do powiedzenia autorowi wątku, to napisz. A do mnie, proszę na PW.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  djspeedii
  Level 10  
  Więc tak poprawiłem trochę schematy oświetlenia dałem osobno kabel na kuchnie z którego też jak widać idzie połączenie z jednym oświetleniem z salonu.
  Osobno reszta salonu i kolejny przewód korytarz z schodami i schowkiem.

  Przewody w kuchni zmienione każda para gniazd na osobnym przewodzie
  Dodany osobny przewód na gniazda zew. i S w kotłowni

  Co to rozdzielni czy nie sądzicie jeśli będzie w garażu a do garażu muszę się dostać wychodząc na zewnątrz że będzie to trochę kłopotliwe.
  Czy rozdzielnie jeśli by została tak jak jest może być zabudowana, docelowo miała by tam być jakaś szafka na kurtki. Podejrzewam że nie jest to za dobre rozwiązane ale czekam na opinie

  Opinia na temat rozprowadzenia instalcji Opinia na temat rozprowadzenia instalcji

  Co do puszek podsufitowych pewnie tyle ile ludzi tyle opinii, ale czy nie będzie łatwiej kiedyś w przyszłości dopiąć kolejny przewód do puszki i z stamtąd prowadzić go dalej ? Czy w zaciskach WAG nie utleniają się końcówki tak samo jak w złączkach w puszkach ( w puszkach też w sumie mogę zastosować WAG ? )
  Ile miejsca zostaje w puszkach głębokich jeśli w nich bym łączył przewody złączkami WAG ? ( czy nie jest tam za ciasno ? )
 • #9
  12pawel
  Level 33  
  Nie wiem dlaczego czepiliście się miejsca tej rozdzielnicy. Wg mnie pasuje dobrze. Mało jest obwodów więc i rozdzielnica będzie mała i estetyczna. Co do puszek pod sufitem to też osobiście bym z nich zrezygnował. W głębszych puszkach instalacyjnych jak się dobrze łączy to wejdzie praktycznie wszystko i osprzęt także bez problemu. Łączyłem kiedyś 2 schodowe i 2 krzyżowe w jednej puszce bo tak ktoś pościągał i wszystko ładnie weszło, a przewodów było chyba 6. Złączki wago mają to do siebie że sprężyście się zaciskają więc są lepsze od tych skręcanych. Wszędzie stosuj wago i będzie dobrze. Co do dorzucenia przewodu później to zarówno w instalacji bezpuszkowej jak i puszkowej trzeba "ryć" w ścianach więc tym bym się nie przejmował. Zużyjesz kilka procent więcej przewodu ale nie będziesz miał w pokoju pod sufitem po 3 puszki. Zrobisz jednak jak zechcesz.
  Przemyśl dokładnie aranżacje wnętrz bo widzę np że nad okapem nie masz gniazda a powinno być tak by później ukryło się w kominie i nie szpeciło ściany. W pokojach też widzę że gniazda rozmieszczone wg tzw schematu, i żeby nie było tak że zestaw 4 gniazd wyjdzie Ci za łóżkiem, a do telewizora czy biurka z komputerem będziesz ciągnął przedłużacz. Pomyśl też nad gniazdem na suficie w garażu tam gdzie masz punkt oświetlenia. Jeśli będziesz chciał mieć elektrycznie otwieraną bramę garażową to będzie jak znalazł. Dorzuć na pewno dzwonek i pomyśl nad łącznikami schodowymi w korytarzu bo będziesz się musiał cofać by wyłączać światło przy wejściu
 • #10
  djspeedii
  Level 10  
  Dorzucony dzwonek i włączniki schodowe.
  Dołożyłem gniazdo w garażu nad sufitem
  Dołożone gniazdo w kuchni na okap tylko nie za bardzo wiem gdzie te gniazdo umieścić tak żeby go nie było widać ?
  Opinia na temat rozprowadzenia instalcji Opinia na temat rozprowadzenia instalcji
 • #11
  andrefff
  Level 36  
  To zależy jaki okap, ja u siebie mam centymetr nad szafkami i z dołu nic nie widać. W oś otworu wentylacyjnego nie polecam, czasami trzeba odłączyć wyciąg i pojawia się problem. Pomyśl jeszcze o zasilaniu instalacji tv i alarmowej.
 • #12
  12pawel
  Level 33  
  djspeedii wrote:
  Dołożone gniazdo w kuchni na okap tylko nie za bardzo wiem gdzie te gniazdo umieścić tak żeby go nie było widać ?

  Gniazdo te jest z reguły na wysokości ok 2.2m Jak montujesz okap to ma on jakiś komin rurę odprowadzającą i za tym właśnie kominem chowa się gniazdo zasilające okap.
 • #13
  kondensator
  Level 36  
  1. Do oświetlenia przewód 5x1.5mm2. Dlaczego - nie raz pisałem, nie tylko na tym forum (o innych sprawach też).
  2. Przewody w ziemi nie "w peszlu" ale w ziemi układane i przykrywane wg zasad (poszukaj) i typu ziemnego : YKY (3x2.5, 5x4 i inne - zależy do czego, oświetlenie 5x1.5mm2)
  3. Poszukaj i poczytaj pod hasłami: Charoy, sieć masy budynku/posesji, LEMP, LPS, EMC.
  4. Prostokątne kanały kablowe między piętrami i pomieszczeniami (albo chociaż przepusty przez ściany/stropy), tymczasowo zamaskowane - nigdy za mało, dokumentować na planach i fotografiach
  5. O instalacjach antenowych co wcześniej pisałem - jak zechcesz to znajdziesz.
  6. Instalacje wydzielone na urządzenia z własnego zasilania (także zasilające na niskie napięcia) oraz inne (AV, CCTV, LAN, radiokomunikacyjne - możesz zrobić później jeżeli nie oszczędzisz na -> 4.
  7. Gniazd zawsze za mało, polecam (w pomieszczeniach suchych) poczwórne z własną mało głęboką puszką PT41 (i bez "odwracacza faz"). Przy montażu nie wolno się spieszyć, ale warto je stosować (w przeciwieństwie do wersji potrójnej "do zwykłej puszki"). Warto mieć też dodatkowo gniazda w pomieszczeniach wysoko (np. sprzęt RTV na szafie).
  To oczywiście nie wszystko, ale może coś pomoże.
 • #14
  djspeedii
  Level 10  
  Instalacja rozprowadzona . Wszystko działa.