Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa średniej wielkości kolumn pod Yamaha R3

adamm666 29 Lis 2012 13:33 1407 4
  • #1 29 Lis 2012 13:33
    adamm666
    Poziom 11  

Witam
    Jakiś czas już przygotowuję się do wymiany starych kolumn opartych na polskich głośnikach.
    Mam wzmacniacz Yamaha r3, przeszukując allegro znalazłem ciekawy głośnik.
    Mianowicie monacor sph165, i tu moje pytanie czy jest ten głośnik coś wart, i dlaczego bardzo podobny parametrami monacor sph-165 kep jest częściej stosowany i opisywany jako świetny głośnik.
    Poszukuje rozwiązania głownie do słuchania muzyki w domu i do oglądania filmów, chciałbym zrobić kolumny które by dobrze odwzorowały niskie tony, nie mogłem doczytać jak nisko można zestroić kolumnę z tym głośnikiem.
    czy ktoś robił już kolumny na tych głośnikach, chciałbym mniej więcej poznać kosztorys (zwrotnice i głośniki wysoko-tonowe) resztę elementów do budowy mam na stanie.
    Jeżeli ktoś miałby ciekawsza propozycję odnośnie głośnika to interesowało by mnie to
    Pozdrawiam

• #2 29 Lis 2012 14:08
    398216
    Usunięty  
  • #3 30 Lis 2012 08:56
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Mianowicie monacor sph165, i tu moje pytanie czy jest ten głośnik coś wart, i dlaczego bardzo podobny parametrami monacor sph-165 kep jest częściej stosowany i opisywany jako świetny głośnik.

Do tego jest sporo droższy. No cóż inne materiały i inne "bajery" np korektor robią swoje :P. Przekłada się to pewnie na brzmienie przetwornika. Bajery nie zawsze przekadają się na brzmienie ale w przypadku kepa akurat tak :P.
    Oczywiście to nie znaczy, że zwykła 165 jest zła i nie byłbyś z niej zadowolony ale też nie jest tania i w tej cenie można wyrwać np lepszego stxa z serii awx tak 18 jak i 15. Wiesz to nie jest tak, że jestem fanbojem stxa ale za 150 pln dostajesz nowoczesny przetwornik z alu i węglową membraną ze wszystkimi bajerami typu pierścienie faradaya w napędzie itp - zobacz ile takie bajery kosztują u renomowanych firm. Ot choćby kep jest tej klasy przetwornikiem tyle, że na tańszym kewlarze a nie węglu a prawie 2x droższy.
    Ten Monacor nie jest zły ale projektów do skopiowania na nim nie zawiele a sam zrobisz pomiary jak coś? Zobacz ile jest gotowych połaczeń tych awx'ów z najróżniejszymi kopułkami. Do koloru do wyboru :). Od siebie polecam seasa 27tbfc/g. W zasadzie jest to kopułka, która w cenie do 2 stówek wg mnie nie ma sobie równych. Do tego naprawdę nisko pozala przyciąć zestaw 2 drożny i ładnie odfiltrować to czego w midbasie nie chcemy słyszeć.
    Także przemyśl sprawę tego monacora bo to dobry przetwornik i z rzetelnie wykonanego zestawu na nim napewno będziesz zadowolony ale wg mnie mógłbyś mieć w tej cenie jeszcze troszkę lepszy przy którym mniej się namęczysz bo gotowców do kopiowania od groma.
    Co do strojenia tego monacora jak i pozostałych midbasów 15-18 cm to zrób sobie obudowę troszkę większą tak żeby do 36 hz stroić na początek i po wygrzaniu midbasa testuj ze strojeniami od 36hz w górę zminiejszając obudowę poprzez wypełnianie jej czymkolwiek - ja robiłem to nawet książkami :D a jak znalazłem docelowy rozmiar i strojenie to wtedy wypełnienie piaskiem i po sprawie. Zmniejszyć zawsze możesz poprzez jakieś wypełnienie ale zwiększyć już nie :P a z reguły jak robisz wysmukłe podłogówki na jednym midbasie to żeby miały fajne proporcje to pojemności i tak masz nadmiar. [/quote]

• #4 30 Lis 2012 20:11
    adamm666
    Poziom 11  

dj-MatyAS
    tak gdyby było koło 40hz było by dobrze.
    głośniki będą w pokoju 4x3 wiec nie musza być wielkiej mocy ale raczej zależało by mi na jakości dźwięku.

Arkadyo
    twoja propozyacja jest całkiem dobra jeśli myslimy o tym samym znalazłem głośnik nieco wiekszy bo 20 cm http://allegro.pl.html
    Nie jestem audiofilem ale chciałbym zrobić ładnie grający zestaw stereo, myślę że pod tym wzmacniaczem coś da się osiągnąć.
    Tak jak piszesz szukałem projektu żeby "skopiować" z tym monacorem ale nic nie było.
    Jeśli ten stx miałby grać równie dobrze jak monacor to byłbym skłonny zaoszczędzić i zrobić nieco wieksze kolumny.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    (dj-MatyAS)

• #5 25 Cze 2013 20:17
    adamm666
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    Zbudowałem kolumny opierając się o projekt z pewnej strony.
    Oparte są na głośnikach: STX GDN-18-140-8-AWX. i Seas 27TBFC/G. i zwrotnicach projektu autora.
    Kolumny zbudowałem na tyle na ile się dało w moich warunkach wedle schematu, z efektów odsłuchowych jestem zadowolony.
    Zdjęcia załączę gdy będę miał chwilkę.
    Lecz zmieniłem system odsłuchowy (na razie używając tylko stereo) kupiłem wzmacniacz na yamaha rx-v800,
    kupiłem kartę z wyjściem optycznym: Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 USB i planuję zbudować kino domowe.
    Potrzebuje teraz zbudować 3 kolumny: 2 do odsłuchu surround z tyłu i jedną jako głośnik centralny do systemu 5.1.
    Chciałbym poznać wasze propozycje głośników (bardzo chętnie z gamy STX ) do zbudowania takich małych kolumn.
    Wykraczam już nieco poza temat postu, ale mam nadzieję że ktoś bedzie mi w stanie jeszcze doradzić.
    Pozdrawiam Adam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME