Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

55" - LCD czy Plazma?

29 Lis 2012 15:18 3573 17
  • Poziom 8  
    Witam. Zastanawiam się na rozwiązaniem problemu: co kupić? Plazmę P55VT50 czy LCD L55WT0, oba w wielkości 55", oba Panasonic. Wiem, że najważniejsza cechą jest obraz ale koszty eksploatacji są też w dzisiejszych czasach niebagatelne. Ostatnio czytałem w krótkim materiale z Audio Video Show w Warszawie, że ww. LCD jest niewiele gorszy od ww. plazmy. Przejrzałem również testy, do których linki znalazłem na tym forum. Warunki odbioru: salon 35m2, odległość do ekranu: 4,5m, słońce do południa. Jak na razie odbiór tv naziemnej - w przyszłości satelita, trochę filmów przez kino domowe. Oczekuję na sugestie i porady.
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiadam na pytania:
    1. max. 9 tys.
    2. 4-5 godz. (weekend ok. 8 godz.)
    3. Raczej stać (może zawiśnie w przyszłym roku)
    4. Oglądając TV siedzimy wyłącznie na wprost
    5. Obecnie ma plazmę Panasonic TH-42PA60E
    6. Ostatnie pytanie jest ciut niedookreślone ale myślę, że powinien mieć wifi, możliwość nagrywania na HDD lub penndrive, kilka hdmi.

Ogólnie, jestem przyzwyczajony do odbić na ekranie a plazmę kupiłem 6 lat temu dlatego, że wtedy na Pioneera nie było mnie stać a ta wydawała się najlepsza.
    Używam również kina domowego LG 966TZ (kupiłem bo zdobyło w tym roku nagrodę EISA). Większy TV nie wchodzi w rachubę ze względu na kasę i warunki lokalowe.
    Waham się najbardziej ze względu na koszty prądu: plazma to ok. 130-200W (w teście) a LCD 60-100W. Choć dotychczasowa plazma bierze wg. instrukcji średnio ponad 230W. :D
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc. Zostanę jednak przy Panasie, i raczej plazma. Najwyżej będę się mył po ciemku :wink: żeby trochę prądu zaoszczędzić.
  • Poziom 8  
    Sprzęt jedzie. Jak zainstaluję - dam znać. Tylko jak (czym) skalibrować? Myślę, że w początkowej fazie sam ustawię obraz wg. własnego odczucia, niech się trochę wygrzeje a potem spróbuję skalibrować.
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o kalibrację to sam jej nie dokonasz - potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt. Ustawienie obrazu według własnego odczucia jest dobrym wyborem. Jeśli chodzi o profesjonalną kalibrację, mogę Ci doradzić byś zajrzał tutaj:
    http://skalibrujtv.pl/
  • Poziom 8  
    Zapomniałem dodać, że stanęło na 50" ze względu na... Wiadomo. Nadal jedzie.
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Dojechała! Podłączyłem i cały czas się jej uczę. Były przejściowe problemy z sygnałem na DVB-T ale już minęły (słaba jakość sygnału ale raczej z winy Emitela). Jak poustawiam to dam znać ale już widzę, że gra lepiej niż poprzedniczka. Ładna i stylowa, niezły dźwięk, proste strojenie i ustawienia podstawowe. Z resztą - walczę. Odezwę się niebawem. Ale jedno już wiem - powinno być CO NAJMNIEJ 55" - ale kapusty nie starczyło.
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Ale idzie o to, że nie chciałem gorszej klasy...
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Kilka słów komentarza po 3 tyg. użytkowania. Obraz - brzytwa. Czarne jest czarne a nie szare. Dużo możliwości konfiguracyjnych ale tu trzeba się trochę znać żeby "podkręcić" barwy RGB, gamma itp. Kolory ustawiłem wg. mnie na naturalne, nie ma przebarwień, dropów itp. Praktycznie dla każdego źródła (dvd, blue ray, hdd usb) można ustawić konkretne parametry obrazu. Oglądając 3d wzrok się nie męczy tak bardzo. Tylko częściej trzeba wymieniać baterie w okularach. Ogólnie wybór trafiony na 5-.

Mam też jeden problem ale nie wiem do kogo się z tym zwrócić (może do Emitela): przy b. dobrej pogodzie, bezchmurnym niebie i lekkim mrozie bardzo słabnie jakość obrazu cyfrowego niektórych programów (TVP 2HD, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia i kilku innych). Odłączyłem odbiornik od dekodera DVB-T i korzystam z wewnętrznego, w telewizorze. Siła jest dobra ale jakość momentami spada nawet do 10% i nie da się oglądać. Trzeba np. przełączać się na "normalny" TVP 2. Przy normalnej pogodzie wszystko jest OK.
  • Poziom 1