Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra pw810 - chrypka w prawym kanale. Dlaczego zepsuły się końcówki?

04 Lut 2005 16:28 2459 16
  • Poziom 22  
    Witam
    Powoli wymiekam z tym wzmacniaczem. Problem jest nast
    Z poczatku od czasu do czasu dało sie usłyszec minimala chrypke w prawym kanale. Lewy jest w pełni sprawny. Pozniej chrypka była juz na tyle duza ze nie dalo sie za bardzo sluchac muzy bo te znieksztalcenia sa wkurzajace. Wydawało mi sie to wina zle ustawionego pradu spoczynkowego ale to nie to. Wiec moze kondzie w przedwzmacniaczu..Po wymienie to samo. Chociaz zaszły pewnie zmiany (na gorsze). Po wymienie tych kondzi w preampie ni z tad ni z owad pojawilo sie nap stale na uszkodzonym kanale 24V na wyjsciu. Nie wiem co mu odbilo. Do tego zaczal troszke buczec transformator. Odłaczyłem przedwzmacniacz od koncowki sprawdzilem jeszcze raz nap na wyjsciu i wynosilo ok 130mV
    w drugim sprawmy kanale ok 50mV.
    Mysle sobie no nic podłacze spowrotem preampa tak tez zrobilem podlaczylem glosnik i muza grala chociaz po poglosnieniu znowu chrypka przez chwile i bach sporotem stale 24V na wyjsciu.

Doddam tylko ze przed wymiana kondzi w preampie odlaczylem go od koncowki, na sama koncowke podalem sygnal z cd i muza grala czysto, (dlatego sugerowalem sie ze to wina kondensatorow).

- koncowki jak i tranz sterujace byly wymienane chyba 2 krotnie o jakis odstepach czasowych. Trafo buczy tylko po podłaczeniu glosnika czyli jak jest opor

Teraz prawdopodobnie padniete sa koncowki ale dlkaczego tak sie stalo?
    Mam kilka szt bd do wymiany ale jak po wymianie nadal bedzie chrypka?
  • Specjalista AGD
    jak po wymianie elek pokazało ci się to stałe na wyjściu to pewnie coś źle wtedy zrobiłeś np, elko odwrotnie włożyłeś co do charczenia to często przerywały tam tranzystory mocy szczególnie jak były bd285i 6ale mierzenie ich nic nie dawało bo po dolutowaniu potrafiły się naprawić
  • Poziom 22  
    jeszcze az taka sierotą nie jestem zeby wlutowac kondzie na odwrót :). Co do napiecia stałego na wyjsciu to juz problem z głowy. Kawałek cyny z odsysacza przykleil sie i zwarł 2 sciezki w poblizu tranzystorów. No coz ale charczenie pozostało i nadal nie mam pomysłow co z tym badziewiem zrobic a koncowki zostały wymienione. Btw Sa 2 tranzystory bc 205,206 - bc177 mozliwe ze to ich wina? Puki co nie mam zamiennikow jutro zakupie ale jezeli mogłbys zerknac na schemat i mi poradzic...

P.S - bc177 jakies dobre zamienniki niskoszumne?

Dzieki
  • Poziom 14  
    Zamiast bc177 możesz zastosować bc560 lub bc557
    dysponujesz generatorem i oscyloskopem ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    niestety nie :(.
    Ide troche pogrzebac przy nim zobaczymy co z tego wyjdzie
  • Poziom 21  
    Hi!
    U mnie swego czasu w takim samym wzmacniaczu miałem podobny problem - buczenie i nawet "zatykanie" końcówki mocy, skutkiem czego "wypluło" mi membrany w głośnikach basowych. Okazało się, że uszkodzona była dioda zenera w zasilaczu przedwzmacniacza. A usterki szukałem chyba z 2 lata :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    wlasnie siedzialem nad nim 2h. Zacznam sie nosic z zamiarem zeby go normalnie zaniesc do serwisu bo po prostu sobie chyba z tym problemem nie poradze. Na 90% jest cos rabniete w koncowce. Znalazlem uwalony tranzystor zaraz za pot reg prad spoczynkowy wymienilem go ale teraz juz nie chrypie tylko po porstu pierdzi , dotykajac pot. od pradu spocz.
    Znieksztalcenia sa minimalnie mniejsze. Co do tranzwystorow to reszta jest sprawna.

I co tu kurcze zrobic z tym badziewiem?
  • Poziom 14  
    moze ci sie wzmacniacz po prostu wzbudza.... jak nimasz oscyloskopu to ciezko takie cos naprawic
  • Poziom 22  
    puki co wykrylem (chyba) ze rezystor emiterowy mial albo jakas przerwe albo nie wiem co bo jakos dziwnie skakala mu rezystancja. Po wymianie sa pewnie zmiany ale tez jest zle. Nie da sie w tym momencie ustawic pradu spocznykowego tak zeby dobrze gralo. Jak jest taki jak pownien byc to jest lekka chrypka jak pyrek biore na 3/4 to koncowki dostaja za duzy prad bo sie zaczynaja grzac i do tego pojawia sie lekki przydzwiek w glosniku .
  • Poziom 15  
    witam!!!
    tak czytam i przypomnialo mi sie ze mam problem z moja UNITRA fonica PW 9013 a mianowicie jak wzmacniacz jest "zimny" i cicho wlacze muzyke to prawy kanal nie gra wtedy musze podkrecic galke zeby dzwiek sie "odetkał".co moze byc tego przyczyna??
  • Poziom 24  
    Do Remnaj :spryskaj potencjometr siły głosu sprayem (kontakt spray) .
  • Poziom 30  
    Najszybciej to wylutować wszystkie tranzystory i sprawdzić ich wzmocnienie, sprawdzić wszystkie pozostałe elementy (zmierzyć, szczególnie kondensatory). Musi coś się znaleźć w końcówce. Stawiam na niestabilne tranzystory lub PRki.
    Niskoszumne pnp to np BC179, BC415.
  • Poziom 17  
    witam ja stawiam na tranzystory w koncowce tak samo mialem kiedys jak mialem identyczny sprzet po wymianie koncowych i driverow bylo ok pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam
    Odnośnie PW 9013, proponuję wymianę T106,107 (lub T206,207) - wzmacniacz różnicowy na wej. końcówki. Pomimo tego że na mierniku wyglądają na sprawne, to właśnie dziwniwe zachowują się przy zasileniu.
    Co do PW810 to podejrzewam analogiczną sytuację.
    Pozdr Yano
  • Poziom 12  
    Zgodzę się z kolegą Yano_X. Miałem podobny problem z PW8040. Zachowywał się tak, że pojawiały się dziwne szumy i czasem pojawiało się napięcie stałe na głośniku. Wymiana tranzystorów we wzmacniaczu różnicowym załatwiła sprawę.
  • Poziom 22  
    Widzę że nie ja jeden odkryłem sekret Foniki. Typowa usterka a może wpuścić w kanał (kilka lat jeden z takich wzm. trchę mnie przećwiczył). Od tamtego czasu spotkałem się z różnymi objawami usterki ale lekarstwo zawsze takie samo.

Pozdr Yano
  • Serwisant
    Prowadzilem serwis Foniki. W tym miejscu nie uzywaj polskich tranz. Ja stosuje BC 557 lub niskoszumne BC 560. Opory emiterowe 0,47 ohm zmieniaja wartosc (czasami). Jako sterujace koncowke uzywam BD 237(npn) i BD 238 (pnp).Ustaw prad spocz. jako spadek nap. na obu oporach emit.-ok. 15-20 mV.