Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja ze sterownikiem SIEMENS S7-200 cpu 212

29 Lis 2012 16:36 3171 6
  • Poziom 2  
    Witam
    Na początku napiszę że jestem zupełnym laikiem z PLC i chciałbym do wszystkiego dojść sam ale już na początku mam wielki problem
    Mam do zrobienia pracę dyplomową na sterowniku SIEMENS S7-200 cpu 212 nr katalogowy 6ES7 212-1BA01-0XB0 wersja oprogramowania jest w nim REL 01.00
    Wybór padł na niego ponieważ był za darmo (dostałem od kolegi). Dokupiłem jedynie 2 moduły rozszerzające EM 223 nr katalogowy 6ES7 223-1HF00-0XA0
    Wszystko pospinałem ze sobą i do komputera próbuję się podłączyć oryginalnym kablem siemensa USB/PPI Multi-Master Cable nr katalogowy 1p 6ES7 901-3DB30-0XA0
    Instalowałem różne oprogramowanie z serii STEP7 Micro/Win w WINDOWS XP Home i Professional i za każdym razem był bardzo podobny efekt a więc:
    Program STEP7 Micro/Win instaluje się. Następnie w konfiguracji programu udaje się ustawić kabel, za pomocą którego daje się zidentyfikować rodzaj sterownika, widać w konfiguracji 2 podpięte moduły rozszerzeń. Jako że sterownik był używany można szczytać z niego program, można za pomocą komputera włączyć i wyłączyć ten sterownik. Jednakże gdy chcę cokolwiek do niego wgrać wyskakuje mi komunikat w języku angielskim:
    The firmware version in the attached PLC does not support the operation. You must put the cable into Freeport/PPI mode to when communicating with older PLCs.
    Wygląda mi na to że ten mój sterownik nie będzie działał na tym kablu, tyle że to jakoś dziwnie się zachowuje. Jest rozpoznanie, odczyt ze sterownika, jest możliwość włączania i wyłączania tego sprzętu a wgrać nie mogę.
    Jeśli moja diagnoza jest prawidłowa prosiłbym o pomoc w doborze odpowiedniego kabla, a jeśli się mylę może to problem ze STEP7. Wiem że jest taka wersja oprogramowania do nauki która nie pozwala na wgrywanie softu do sterowników.
    Za jakąkolwiek pomoc będę bardzo wdzięczny
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Musisz użyć kabla RS232-PPI. Starsze sterowniki nie obsługują funkcji kabla USB.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 21  
    Tak, to taki kabel. Z tego co się orientuję to starsze wersje firmware CPU mają ten problem.

• Poziom 15  
    dafcik napisał:
    Mam do zrobienia pracę dyplomową na sterowniku SIEMENS S7-200 cpu 212 nr katalogowy 6ES7 212-1BA01-0XB0 wersja oprogramowania jest w nim REL 01.00
    Wybór padł na niego ponieważ był za darmo (dostałem od kolegi).

A nie lepiej zrobić to na bardziej aktualnym sterowniku. Np. następcy s7-200? czylu s7-1200. Po co brnąć w temat i tracić czas i pieniądze na coś co jest wycofywane ze sprzedaży? Taka najmniejsza 1200tka, wcale nie kosztuje wiele, a można nawet ją próbowąć wypożyczyć od Siemensa. Jeśli znasz jakąś firmę która współpracuje z Siemensem to nie powinno być problemu. Uwierz, że s7-200 i s7-1200 dzieli wielka przepaść. Jeśli więc Twoja praca dyplomowa to początek kariery zawodowej przemyśl to jeszcze.
  • Poziom 15  
    A jeśli autor postu pragnie być automatykiem w utrzymaniu ruchu? S7-200 jeszcze przez parenaście lat będą w takich maszynach, a trzeba znać oprogramowanie, umieć diagnozować lub modyfikować maszyny. Zamiast kupować oryginalny kabel Siemensa możesz zastosować zwykły konwerter RS485-RS232 (koszt 20pln) o ile masz fizyczny port szeregowy w kompie. W zakładzie korzystam z takiego właśnie i łącze się ze sterownikiem bez problemu.
  • Poziom 2  
    Jeśli o mnie chodzi to rzeczywiście chciałbym się nauczyć jak najwięcej o sterownikach. Tak jak pisałem w pierwszym poście wybór tego sterownika wyniknął z tego tylko powodu że był za darmo, bo jeśli miałbym już kupować to wybrał bym jakiegoś Fanuca bo 90% firmy w której pracuję jest zautomatyzowane na fanucach.
    Jeśli chodzi o ten zwykły konwerter z 485 na 232 czy rzeczywiście będzie współpracował z moim sterownikiem?? W moim laptopie nie mam RS ale w stacjonarnym już tak, więc do celów pracy dyplomowej w zupełności by wystarczył. Prosiłbym przedmówcę o podanie jakichkolwiek namiarów na taki konwerter, może tanim kosztem uda się zdobyć tego inżyniera
  • Poziom 15  
    Na PW wysłałem link ze znanego portalu aukcyjnego. Wystarczy tylko podpiąć pod A i B piny 3 i 8 z CPU. W razie pytań służę pomocą.