Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawieszanie się procesora Atmega2561.

rafmos 29 Lis 2012 16:57 708 3
  • #1 29 Lis 2012 16:57
    rafmos
    Poziom 13  

Procesor jak w tytule steruje stycznikiem za pomocą przekaźnika oraz wyświetlaczem. Zawieszenie następuje losowo podczas załączania stycznika oraz podczas zabawy z załączaniem zasilania procesora. Zawieszanie następuje w dwojaki sposób:
    1. Napisy na wyświetlaczu zatrzymują się. Możliwy jest reset ręczny (Zwarcie resetu do masy). Po wykonaniu resetu procesor wyświetla poprawnie napisy.
    2. Podświetlenie zaczyna migać na wyświetlaczu pojawiają się czarne kratki. Zwarcie resetu do masy powoduje tylko przygaszenie wyświetlacza po odłączeniu Resetu od masy miganie wyświetlacza i czarne kratki pozostają nadal. Reset układu możliwy jest tylko po odłączeniu zasilania na minimum 2s. Wtedy procesor przestaje wariować, startuje i zaczyna wyświetlać napisy poprawnie.
    Co już próbowałem:
    1. zablokowałem na wszystkich układach napięcie 5V kondensatorami 100nF.
    2. wymieniłem procesor - nic to nie pomogło:(
    3. zmieniłem kondensatorki przy kwarcu z 22pF na 12pF
    4. skróciłem program tak aby wyświetlał tylko początkowy napis.

0 3
  • Relpol
  • #2 29 Lis 2012 19:32
    mickpr
    Poziom 39  

A optoizolacja gdzie?
    Same kondensatory nie pomogą.
    Pokaż schemat, szczególnie zasilanie i część wykonawczą, ale najlepiej całość.
    Pokaż też ustawienia fusebitów (chodzi mi o BOD).

0
  • Relpol
  • #4 01 Gru 2012 09:33
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

1. Tak odległe piny zasilające jak 21 i 52, powinny posiadać własne kondensatory filtrujące 100nF. Ponieważ masz problem, to dodaj do nich po jednym 10uF.

2. W takich przypadkach jak Twój, przyczyny mogą być także po stronie PCB. Pokaż je.

3. Co robisz z nieużywanymi pinami?

4. Na schemacie nie ma podziału masy. Jeżeli jest jedna, to nie masz żadnej optoizolacji.

5. Sprawdź czy dioda przy przekaźniku jest sprawna. Zobacz oscyloskopem jakie są przebiegi na pinie nr 1 przekaźnika w momencie jego załączania. To samo dla zasilania mikrokontrolera.

Lektura: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zakocenia-w-pracy-mikrokontrolerow.html

0
  Szukaj w 5mln produktów