Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MJoy16-pytania odnośnie PCB

29 Lis 2012 21:17 13356 70
  • Poziom 17  
    Witam!
    Może zadam głupie pytanie,ale proszę o wyrozumiałość-jestem laikiem w dziedzinie PCB.
    Otóż chciałbym się dowiedzieć,jak zrobić,aby usunąć czarne zadruki(plamy zaznaczone na foto). Nie chcę,żeby mi zostały te "płaty"miedzi(przepraszam za słownictwo).
    Drugie pytanie: Czy ta płytka jest dobrze zrobiona? Dzisiaj wydrukowałem sobie tak jak jest na zdj.(czyli gotową wersję do druku) i gdy odwróciłem kartkę, zobaczyłem sprzeczne dane z płytką w eagle'u.
    Może się myle,chcę się Was poradzić,aby potem ni zrobić złej płytki,która już po wytrawieniu na nic mi się nie przyda. MJoy16-pytania odnośnie PCB MJoy16-pytania odnośnie PCB
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    Mam całą dokumentację(ze strony archiwalnej mindaugas.com),tam są pliki w formacie .lay(otwieram sprint layout'em). Jest możliwość jakiejś przeróbki.
    A czy ta płytka jest poprawnie zrobiona? Ja nie robiłem jej,ale chcę się dokładnie wypytać.
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Nie da się nic więcej powiedzieć, skoro nie mamy schematu. Napisy do dobry wskaźnik czy płytkę drukujesz prawidłowo. Na tym obrazku masz warstwę dolną, więc na wydruku napisy powinny być w lustrzanym odbiciu. Po przeprasowaniu na laminat będą widoczne prawidłowo.

Nie usuwaj stref miedzi, bo widać, że doprowadzają one masę do różnych elementów - można by to co najwyżej zastąpić ścieżkami, ale po co? Szkoda roboty.
  • Poziom 17  
    Teraz dopiero zauważyłem połączenia do masy.
    Czy mogę najpierw zrobić sobie płytkę np. w panelu podłogowym(coś słyszałem,że ktoś robił na nim).
    Nigdy wcześniej nie trawiłem.
    I gdzie najtaniej kupować podzespoły,podstawkę pod atmegę?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Ok.
    Jutro pojadę do elektronika(mieszkam niedaleko,bo pod Zamościem) i kupię to co trzeba.
    Czym się różni Atmega 162-16PU od 16A-16PU?
    Czy robi to różnicę? Soft jest pod 16A-16PU.
    Jeśli podam sprzedawcy plik excel z listą wymaganych rzeczy,to czy on poda mi wyliczone podzespoły?
    Może pytanie nie w tym dziale,ale nie chcę tworzyć nowego tematu.
  • Pomocny post

Poziom 30  
    ATmega162 to zupełnie inny procesor niż ATmega16. Nie można ich stosować zamiennie. 162 ma inne wyprowadzenia nóżek, dwa UARTy i możliwość podłączenia zewnętrznego RAMu. Kup dokładnie taki procesor jak jest w projekcie. Jeżeli kupisz inny to możliwe, że będzie mieć inaczej rozmieszczone rejestry w pamięci i trzeba będzie ponownie skompilować program. ATmegę16A-PU dostaniesz bez problemu.

Wydrukuj listę elementów i idź z nią do sklepu.
  • Poziom 17  
    Kupiłem dzisiaj wszystkie elementy,atmegę 16A-16PU(tak jak w projekcie).
    Tylko mam troszkę mniejszy laminat(óżnica paru cm.) i gościu mi powiedział,że tyrzeba w eagle'u zmniejszyć rozmiar płytki ,a no sam wszystko rozmieści. Chodzi o to,że niektóre ścieżki są poza laminatem(elementy są jeszcze włączone w obwód laminatu,parę ścieżek nie) zaraz zrobię foto.
    Ten rozmiar laminatu był największy obecnie w sklepie,większe będą zamawiać za jakieś 2 tyg,a w drugim za tydzień. Jak to zrobić?(pomniejszyć odpowiednio płytkę)
    MJoy16-pytania odnośnie PCB

2,2 cm jest na szerokość,a 1,2 cm na długość(ile brakuje)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Christophorus napisał:
    Jeśli laminat jest mniejszy od płytki to prawdopodobnie nie nadaje się na wykonanie tej płytki. Tylko czy wydruk płytki jest w skali 1:1? Aby to sprawdzić przyłóż "atmegę" do wydruku w miejscu jej wlutowania i zobacz czy jej wyprowadzenia pokrywają się z otworkami pól lutowniczych na wydruku. W przeciwnym przypadku musisz wydrukować płytkę w skali 1:1 i porównać z wielkością laminatu. Nie możesz natomiast sobie skalować płytki do wielkości laminatu, bo potem większość elementów nie da się wlutować w płytkę, np. "atmegi", gdzie niewielkie odchyłki w skali płytki nie pozwolą na jej wlutowanie.

Miałeś rację,kolega źle wydrukował schemat. Przyłożyłem atmegę i okazało się,że ta na schemacie jest prawie 2 razy większa!
    Każdy kto w jakimkolwiek stopniu pomógł do tej pory dostaje gwiazdkę.
    Jutro wydrukuje na papierze kredowym schemat 1:1.
    Czy ze sprint-layout'a mogę wydrukować bezpośrednio schemat?
    w Eagle'u nie mogę się połapać co i jak.
    Druk ma być czarno-biały na najwyższej jakości?

Proszę o nie zamykanie tematu,ponieważ możliwe,że jeszcze będzie potrzebna pomoc przy płytce(chodzi głównie o pcb tj. wiercenie trawienie itp).

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Mam teraz mały lub duży problem-kupiłem wszystkie elementy. Były one w osobnych
    opakowaniach. Wczoraj przyjechał mały kuzyn i zrobił bałagan w pokoju. Pomieszał też wszystkie podzespoły.
    Teraz mam trzy rezystory lub dławiki o tych samych rezystancjach ok 1.4 .
    Jak rozpoznać dławik? Ma on wartość 10uH.
  • Pomocny post

Poziom 30  
    majtas85 napisał:
    Jak rozpoznać dławik? Ma on wartość 10uH.

Najprawdopodobniej cewkę masz w obudowie podobnej do rezystora, z tym że jest ona trochę krótsza i grubsza. Paski kolorów idą pewnie tak: brązowy, czarny, czarny, srebrny. Jeżeli zmierzysz to omomierzem to powinien wskazać bardzo niewielką rezystancję.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Sprint layuot mam w wersji 5.0
    Jaką grubość powinna mieć ta cewka(dławik)? Bo mam takie same trzy(podobne do rezystorów) i z tego jeden to właśnie ten dławik.
    Sprawdzałem na multimetrze(fukcja omomierza) i pokazał ok. 1,4 Ω na skali 200Ω u mnie najmniejszej (1,3-1,4)
    układ pasków na każdym: brązowy czarny czarny srebrny jeden z nich ma trochę grubszy pasek brązu.

a plik płytki jest w formacie .lay
  • Poziom 17  
    Czyli ten element z grubszym brązowym paskiem to dławik, a reszta to zwykłe rezystory?
    Dobrze rozumiem?
    Z wydrukiem poradzę sobie.
  • Poziom 17  
    To ok,jutro muszę jeszcze dokupić dwa ceramiki 15pF i zabieram się za składanie.
    Jutro podam więcej informacji. Proszę o nie zamykanie tematu.
    A jeszcze takie małe pytanie: Czym pokryć płytkę,aby się nie utleniła(miedź w sensie).
    Jutro będę w sklepie i mogę dokupić coś jeszcze. Słyszałem coś o roztworze denaturatu z kalafonią.
    Jaka to musi być kalafonia, w pudełku czy w butelce?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tak. Rozpuszczasz kalafonie w denaturacie lub izopropanolu i rozprowadzasz po płytce.
    Inne sposoby zabezpieczania PCB:
    - pokrycie ścieżek cyną (kąpiel w specjalnym roztworze lub nałożenie jej lutownicą)
    - malowanie termoutrwaldzalną farbą do szkła lub specjalną farbą do robienia soldermaski dostępną na allegro
  • Poziom 17  
    Zwykła kalafonia wystarczy?
  • Poziom 25  
    Tak wystarczy.
    Choć powyższe sposoby są trochę bardziej profesjonalne.
    Możesz także po wlutowaniu elementów pokryć ścieżki lakierem do paznokci (kolorowym) wtedy PCB będzie ładniej wyglądać.
  • Poziom 17  
    Jutro zrobię pcb,jeśli tylko się wyrobię czasowo.
    Dzięki za pomoc.
    Tematu na razie nie zamykam.
    Potem po udanej próbie odpalenia wrzucę do działu DIY zdjęcia i relację z budowy.
  • Poziom 32  
    Nie wiem co kombinujesz parę parę dni temu robiłem ten projekt i chyba jako jedyny w sieci opisuje jak go wykonać dodatkowo płytki które możesz poprać z mojej strony są w formacie eagla co więcej płytkę zrobiłem uruchomiłem i opisałem jak należy wszystko poustawia oraz gdzie są standardowe 32 przyciski rozpoznawane przez windows bez dodatkowego oprogramowania

Masz u mnie wszystkie pliki płytkę dwustronna oraz dokładni opis uruchomienia

http://www.blue17.elektroda.eu/projekty/1502

Projekt działa i ma się dobrze :)
  • Poziom 17  
    Ja też zrobiłem swoją płytkę pcb. Właśnie suszy się po nałożeniu kalafonii rozpuszczonej w spirytusie.
    Jak na pierwszy raz wyszła bardzo dobrze.
  • Poziom 32  
    Gdybyś miał problem z fusami zapraszam na stronę :) bo mój działa znakomicie
  • Poziom 17  
    Dzięki,możliwe,że będzie potrzebna.
    Każdemu dziękuję za pomoc.
    Jak już to proszę o przeniesienie tematu do działu o ogólnej tematyce elektronicznej,bo płytkę już mam prawie gotową(tylko parę otworów)
    Proszę o nieusuwanie.
  • Poziom 17  
    Mam jeden dylemat: Płytkę już skończyłem lutować, oprócz dwóch diod Zenera. Gdzieś je położyłem i zapomniałem gdzie(tak,mam krótką pamięć).
    Mam pytanie: Czy bez nich mogę uruchomić układ?
    Jeśli nie, to zacznę ich szukać.
  • Poziom 32  
    Lepiej je zamontuj bo może Ci nie wykryć kontrolera
  • Poziom 17  
    Jest teraz problem:
    dolutowałem diody,zrobiłem programator i nic.
    Ne wykrywa w pony progu połączenia, jest test failed przy wyborze opcji programatora.
    Co jest źle?
    Czy GND też musi być przylutowane ?
    Bo ja mam tylko piny odpowiedzialne za RST,MOSI itp pomijając GND.
  • Poziom 32  
    Podpinasz kabel usb i bierzesz z stamtąd zasilanie

sygnały MISO MOSI SCK i RST oraz GND podpinasz do złącza po lewej stronie procesora