Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prawidłowe podłączenie grzejnika jako bufora dla układu cwu

Dolce 29 Lis 2012 21:41 1773 0
    Dolce
    Poziom 22  
    Witam.
    Mam prośbę o pomoc. Wykonałem układ tak jak na rysunku. Woda podgrzewana jest w kominkowym wymienniku ciepła (spirala z rurki miedzianej nawinięta na rurze dymowej zwykłego wkładu żeliwnego, nie jest to kominek z płaszczem wodnym). Woda z kominkowego wymiennika ciepła jest transportowana rurkami o średnicy fi=18mm do oddalonego o ok. 8m dwukołnierzowego zasobnika cwu. Na zasilaniu kołnierza, tuż przy zasobniku jest zamontowana pompka cyrkulacyjna załączana sterownikiem, jeśli temperatura wody na wyjściu z kominkowego wymiennika ciepła przekroczy 60 stopni. Układ działa dobrze, mam ciepłą wodę jednak pojawił się pewien problem. Mianowicie, jeśli woda w zasobniku jest już nagrzana (70 stopni) a mocniej podpalę w kominku, by mieć ciepło w domu, następuje zagotowanie się wody w wymienniku ciepła i zostaje ona "wyrzucana" do naczynia wzbiorczego. Niezbyt fajna rzecz. Niestety nie mam miejsca na dodatkowy bufor. W związku z tym chcę podłączyć równolegle niewykorzystany grzejnik o wystarczającej mocy, który przeją by nadmiar gorącej wody. Jednakże, by niepotrzebnie nie studzić wody w momencie podgrzewania zasobnika cwu, pomyślałem by gorąca woda była przekierowana do grzejnika dopiero, gdy nie będzie mógł jej już odebrać zasobnik. Załóżmy, że po przekroczeniu 60 stopni na wyjściu kominkowego wymiennika ciepła załączana była by zarówno pompka cyrkulacyjna jak również otwierany był by sterowany elektromagnesem zawór grzejnikowy.
    Mam jednak pewną wątpliwość, proszę popatrzeć na załączony schemat. Gałązka z grzejnikiem jest otoczona zieloną ramką. Grzejnik mógł bym podłączyć tak jak jest zaznaczony na rysunku, czyli praktycznie tuż n wyjściu kominkowego wymiennika ciepłej wody. Natomiast pompka cyrkulacyjna jest ulokowana na zasilaniu tuż przy zasobniku ciepłej wody, za naczyniem wzbiorczym.
    Czy w związku z tym, po przekroczeniu temperatury wody 60 stopni na wyjściu wymiennika, załączeniu sterownikiem pompki cyrkulacyjnej oraz otwarciu się zaworu grzejnika, przez grzejnik będzie krążyła woda ?
    Grzejnik jest oddalony od rurek biegnących od wymiennika do zasobnika o ok. 4m, taka była by więc długość rurek, którymi był by podłączony. Rurki były by poprowadzone w podłodze a ich wznios (jeśli to istotne w przypadku układu otwartego) mógł by wynieść na długości tych 4m ok. 15cm (mam podłogę z płyt OSB na wysokich legarach).
    Poproszę o pomoc, będę wdzięczny.
    Pozdrawiam.
    prawidłowe podłączenie grzejnika jako bufora dla układu cwu