Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel\Open Office\Office - Lista wyboru X zawężająca listę wyboru Y

__FRIX__ 29 Lis 2012 21:51 4257 8
  • #1 29 Lis 2012 21:51
    __FRIX__
    Poziom 14  

Witam
    mam pytanie, czy jest możliwe zrobienie w Excelu (od 2007 w górę, bądź Open Office - sobie przekształcę w razie co) takiej formuły (?) -
    chcę zrobić sobie coś takiego:

mam listę wyboru dla pola: "SPEDYTOR" - dla nazwy przewoźnika i pod nią listę wyboru nazwisk dla pola KIEROWCA, aby nie wpisywać ręcznie - alfabetycznie posortowane wybieram sobie z listy, tak zrobiłem sobie wczoraj.
    Chciałbym zrobić to tak, że gdy w polu SPEDYTOR wybiorę sobie przewoźnika X, to w liście wyboru nazwiska kierowcy wyświetlą mi sie TYLKO kierowcy od tego jednego przewoźnika, a nie tak jak dotychczas - wszyscy kierowcy. Pani która się tym zajmowała do wczoraj zawsze wklepywała wszystko ręcznie, od razu gdy zobaczyłem, że to działa na takiej zasadzie porobiłem sobie listy wyboru - pytanie jak je ulepszyć w sposób powyższy, by zaoszczędzić cenny czas.

Dziękuję za odezwy i pozdrawiam.

0 8
  • #2 29 Lis 2012 22:20
    marek003
    Poziom 40  

Nie ma problemu, tylko po czym excel ma poznać że do danego spedytora należą dani kierowcy?
    Załącz przykładowy plik będzie prościej doradzać (ponieważ to 2007 wzwyż spakuj ZIPEM LUB RAREM)

0
  • #3 30 Lis 2012 04:12
    __FRIX__
    Poziom 14  

marek003 napisał:
    Nie ma problemu, tylko po czym excel ma poznać że do danego spedytora należą dani kierowcy?

No załóżmy, że podzieliłbym tą listę WSZYSTKICH kierowców na mniejsze - każda kierowcy od innego spedytora.
    Nazwijmy je lista1 i lista2.
    lista1 - lista kierowców od SPEDYTORA1
    lista2 - lista kierowców od SPEDYTORA2
    Teraz np. gdy w polu spedytor z listy rozwijanej wybiorę SPEDYTOR1 to w polu z rozwijaną listą kierowców wyświetlą mi się kierowcy z przypisanej doń listy - np. lista1
    analogicznie jeśli wybiorę SPEDYTOR2 to w polu z listą kierowców wyświetli mi się już inna lista do wyboru - np lista2.
    Jaśniej chyba się nie da tego wyjaśnić, najlepiej jak ktoś mi wyjaśni jak takie coś zrobić w OpenOffice'ie, bo taki mam na służbowym laptopie i nie chciałbym się bawić w "piractwo".

Plik dodam po pracy, przyniosę na pendrivie i będziemy działać.

0
  • #5 30 Lis 2012 22:21
    __FRIX__
    Poziom 14  

marek003 napisał:
    W excelu można to zrobić tak jak w załączniku w OO się nie znam

Dokładnie o to mi chodziło, możesz mi napisać jak zrobić w Excelu takie zależne od siebie pola? załączyłbym mój szablon, ale jest to *.ods, dlatego będę musiał zrobić ten szablon w Excelu - identyczny, jednak ten z OO

ewentualnie - pliki OO można edytować w Excelu i później swobodnie na nich działać w Open Office - należy do MS Office dograć ten plugin "Sun ODF Plugin" od Javy.
    jeśli chcesz się pobawić i przy okazji mi pomóc, napisz to wrzucę ten szablon i plugin.]Link[/url]

0
  • Pomocny post
    #6 30 Lis 2012 22:59
    marek003
    Poziom 40  

Przecież masz wzór. Czego nie rozumiesz?
    czy mój plik nie działą w OO?
    Spakuj swój plik ods zipem i załącz (pluginy mam).

0
  • #7 01 Gru 2012 21:57
    __FRIX__
    Poziom 14  

Wyczyściłem nasz wzór WZ i wpisałem w listy zależności, które chciałbym uzyskać.
    Jeśli Ci się uda, analogicznie wykonam sobie wzór PZ.

opis:

BUDOWA: Nazwa budowy z listy zwykłej
    MATERIAŁ: Nazwa materiału z listy zwykłej
    SPEDYTOR: Nazwa firmy spedycyjnej z listy zwykłej
    NUMER REJESTRACYJNY: Zależność - jeśli w polu Spedytor znajduje się SPEDYTOR1 to można wybrać tylko numer z listy numerów rejestracyjnych samochodów SPEDYTORA1
    KIEROWCA:Zależność analogiczna do powyższej - jeśli w polu SPEDYTOR znajduje się SPEDYTOR1 to można wybrać tylko nazwisko z listy nazwisk kierowców SPEDYTORA1

Plik w formacie *.ODS [OpenOffice 3.3]

0
  • Pomocny post
    #8 02 Gru 2012 15:39
    marek003
    Poziom 40  

Jak mówie nie za bardzo się znam na opcjach w OO

Zrobiłem na poprawności danych (nie wiem gdzie OO ma pola combo)

Przy zmianie spedytora zmieniają się listy podpięte pod komórkę kierwocy i nr ale nie zmienia się automatycznye wybrany wcześniej kierowca i numer.
    Trzeba rozwinąć i wybrać odpowiedniego.

0
  • #9 03 Gru 2012 14:47
    __FRIX__
    Poziom 14  

Idealnie! dziękuję Panu bardzo, dokładnie o to chodziło. Już sobie edytowałem pola i mam piękny pół-automatyczny wzór - DZIĘKUJĘ! jestem bardzo wdzięczny, zaoszczędzi mi Pan wiele pracy. Pozdrawiam.

0