Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Extensa 5620Z - diody zasilania nie świecą, brak ładowania baterii

dalamarq 29 Lis 2012 22:37 2703 8
  • #1 29 Lis 2012 22:37
    dalamarq
    Poziom 7  

Witam,

Problem następujący: obudowa gniazda zasilania w laptopie została urwana poprzez szarpnięcie kablem. Komp oczywiście chodził do czasu wyładowania baterii (gniazdo wpadło do środka obudowy). Następnie to gniazdo zostało sklejone kropelką, od tego czasu nie działa komp, jest dosłownie "martwy". Nie działa power button, nie świecą się diody, bateria nie ładuje sie. Sprawdziłem zasilacz, jest sprawny, prąd dochodzi od gniazda zasilania laptopa do wtyki na płycie głównej. Tyle udało się ustalić. Sprzęt został rozłożony na czynniki pierwsze, przeczyszczony i zmontowany z powrotem, nie zauważyłem żadnych "przypaleń" na płycie, pamięć i plocek ok. Dlatego jestem przekonany ( po przeczytania xx tematów na forach), że musiało dojśc do jakiegoś spięcia na płycie). I teraz pytanie czy ktoś z Was jest w stanie doradzić/pomóc mi z tym problemem? A drugie czy ewentualnie jestem w stanie cos z tym sam zrobic? Jestem przekonany że serwisowanie będzie kosztować więcej niż ten laptop wart. Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam.

0 8
  • #2 29 Lis 2012 22:46
    opamp
    Użytkownik obserwowany

dalamarq napisał:
    Następnie to gniazdo zostało sklejone kropelką

Tekst miesiąca dosłownie :D
    A już myślałem że dwa biosy więcej ciągną prądu z baterii mi rozsadził, widać że rzadko zaglądam i muszę to odrobić :P

0
  • #3 29 Lis 2012 22:50
    dalamarq
    Poziom 7  

Hehe no tak w rzeczy samej :D Miałem na myśli plastik, w którym wtyka jest zamocowana...

0
  • #4 29 Lis 2012 23:17
    opamp
    Użytkownik obserwowany

A sprawdziłeś transil na początek?
    Polutowałeś bo bożemu?

0
  • #5 29 Lis 2012 23:31
    dalamarq
    Poziom 7  

Nie sprawdziłem bo nie wiem jak się za to zabrać i w dodatku nie mam czym...
    Nie było nic lutowane bo kabel od gniazda nie został urwany, sklejony został tylko plastikowy uchwyt, na którym to gniazdo jest osadzone. Poza tym, laptop spędził rok w pudełku na szafie, pomyślałem że może jednak warto coś z nim zrobić...

Znalazłem dwa elementy przytopione na płycie, Q7 i U15, nie wiem czy coś z tego będzie...

0
  • #6 30 Lis 2012 00:55
    miecho18
    Spec od komputerów

Cytat:
    Nie sprawdziłem bo nie wiem jak się za to zabrać i w dodatku nie mam czym...

W takim razie pozostaje tylko serwis. Nie wiem jak kolega zamierzał naprawić laptopa nie posiadając żadnego sprzętu (o wiedzy już nie wspominając).

0
  • #7 30 Lis 2012 08:13
    dalamarq
    Poziom 7  

miecho18 napisał:
    Cytat:

W takim razie pozostaje tylko serwis. Nie wiem jak kolega zamierzał naprawić laptopa nie posiadając żadnego sprzętu (o wiedzy już nie wspominając).

Mam lutownice i próbnik i przedewszystkim fachowców na tym forum :D Czy byłoby to opłacalne oddanie do serwisu? Ktoś tu pisał że koszt wymiany KDC jest w granicach 150zł, u mnie oprócz tych dwóch elementów nie wiadomo co jeszcze siadło. Bardzo bym prosił o sensowną odpowiedź.

0
  • #8 30 Lis 2012 08:52
    lisek
    Spec od monitorów

Przy takim opisie wyposażenia jak kol. napisałęś to bez wymiany płyty raczej się nie obejdzie.
    Jeśli (a napewno masz ) w swoim laptopie taką płytę
    mainboard) Acer Extensa 5620 COLUMBIA MB 06236-1T 48.4T 301.01 T

Link_tutaj ją możesz sobie obejrzeć

to skoro masz przypalone Q7 i U15 ,problem naprawy "staje się nieopłacalny" z braku dostępu do jednej z wymienionych cz. i ...nie wiadomo (BEZ POMIARÓW) co tam dalej za U15 się stało, czy nie było dalszego zniszczenia

Q7 to polowy w kluczu
    U15 to produkt f-my Intersil IS 6255HAZ, kontroluje "życie baterii"
    Highly Integrated Battery Charger with Automatic Power Source Selector for Notebook Computers - Intersil Corporation
    * jest do dostania na ebay w USA za 5$ + przesyłka (obudowa ssop28) , na main jest obudowa kwadratowa QSOP28 i z nią jest PROBLEM

Acer Extensa 5620Z - diody zasilania nie świecą, brak ładowania baterii

Ale mimo to życzę powodzenia.

Ciekawie
    http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/an12/an1296.pdf

Cytat:
    Komp oczywiście chodził do czasu wyładowania baterii (gniazdo wpadło do środka obudowy). Następnie to gniazdo zostało sklejone kropelką, od tego czasu nie działa komp, jest dosłownie "martwy". Nie działa power button, nie świecą się diody,

Podlącz nową /pozyczona baterię lub ... i sprawdz czy laptop zyje .
    jak jest ok. można się pobawić w reanimację (trzeba znależć tylko dawcę owych padniętych "organów"

0
  • #9 30 Lis 2012 10:01
    dalamarq
    Poziom 7  

Dzięki Lisek za opinię:) używana płyta kosztuje 150zł, mam okazje kupić uszkodzonego acera 5620z za 100zł - w ten sposób miałbym części, tylko nie wiadomo czy płyta sprawna :P Bardziej opłacało by się to drugie...

Co do płyty to jest dokładnie ta Columbia tyle że zamiast symbolu "T" mam "N" ale chyba to jest kompatybilne.

Dzisiaj wieczór będę miał inna baterie, zobaczymy czy to coś da, dzięki.

0