Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prawo-lewo silnikiem 3-fazowym

29 Lis 2012 23:09 3843 1
  • Poziom 8  
    Witam, czytam, szukam coś w temacie, znajduję, ale mnie interesuje coś bardziej automatycznego.
    Obecnie sterowanie silnika 3-fazowego (1 do 5kw) = 3 przyciski 2 styczniki. Krańcówka działa sprawnie z tym, że zastosowanie silnika to skręcarka, więc max 360 stopni i stop prawo-lewo naciskam.
    Interesuje mnie bardziej rozbudowane sterowanie na LICZNIKU. Tak, abym zapisał wartość X na katce i później wiedział, żeby ustawić maszynę na robienie czegoś. Ma być X.
    Widziałem, czytałem, oglądałem sterownik PLC, czujnik indukcyjny, może Atmega?
    Ogólnie licznik nie wiem czy 1 czy 2, żeby prawo-lewo osobno ustawiać wartości. Czy można na 1, ale z 4 programy, żeby prawo-lewo-prawo-lewo, taki cykl plus zerowanie.
    Sumując silnik w podobnej maszynce.

Sterowanie prawo-lewo silnikiem 3-fazowym

Czekam na porady, schematy, pomysły.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 30  
    Kolego jeżeli chcesz sterować prawo lewo odnośnie ustalonym kątem obrotu to najlepiej jeżeli będziesz miał:
    silnik + falownik +enkoder + najprostszy sterownik PLC (NIe przekaźnik programowalny). + jakiś mały panel operatorski.

Jeżeli chcesz starować bez falownika to i tak musisz mieć czujnik kąta obrotu (instalowany na wale silnika) PLC + jakiś mały tani panel operatorski. Ale wtedy będziesz musiał wziąć poprawkę na bezwładność napędu i luzy.