Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asrock B75 Pro 3 - Brak dźwięku na płycie głównej, zwarcie ?

Demonisch 30 Lis 2012 07:59 1206 5
  • #1 30 Lis 2012 07:59
    Demonisch
    Poziom 2  

Witam, przedstawię mój problem i moje domysły co do jego powstania.
    Jakiś czas temu padła mi karta graficzna, wypinałem i podpinałem ją kilkakrotnie zawsze oczywiście na wyłączonym komputerze ale podpiętym do gniazdka i świeżo po wyłączeniu. Raz przez przypadek blaszką z grafiki dotknąłem elementów na płycie i pojawiły się małe iskry. Po tym zdarzeniu działałem na zintegrowanej karcie graficznej i zauważyłem brak dźwieku. Z racji, że mam podłączony TV pod komputer stwierdziłem, że poprzez komunikacje HDMI dźwięk idzie do TV a nie na panel z podpiętymi głośnikami. Kartę jednak zmieniłem i nie jestem podpięty pod zintegrowaną lecz dźwięk nie wrócił. Przeinstalowałem sterowniki nic nie pomogło. Podpięte głośniki nie są widoczne ani w BIOS ( wizualizacja jakie gniazda są zajęte ) ani w panelu w windows.
    Wydaje mi się, że mogło być to spowodowane przez wyżej wymienione zwarcie z tego względu, że w tym miejscu znajduje się układ scalony z logiem realtek. Jakieś sugestie ? Czy faktycznie mogło tak być jak napisałem ? I jak tak to czy mogę oddać płytę na gwarancje ? Co o tym sądzicie próbować oddać na gwarancję gdzie jest możliwość, że poczekam dwa tygodnie i dostane z powrotem moją uszkodzoną płytę czy zakupić jakąś tanią kartę dźwiękową PCI lub USB.
    Z góry dziękuje.

• #2 30 Lis 2012 08:55
    Dra98
    Poziom 40  

Demonisch napisał:
    Wydaje mi się, że mogło być to spowodowane przez wyżej wymienione zwarcie z tego względu, że w tym miejscu znajduje się układ scalony z logiem realtek. Jakieś sugestie ? Czy faktycznie mogło tak być jak napisałem ?

Przy demontażu elementów zestawu [ karty, RAM itd] należy wyłączyć listwę lub wyłącznik w zasilaczu gdyż płyta ATX jest cały czas pod napięciem.

Demonisch napisał:
    czy mogę oddać płytę na gwarancje ? Co o tym sądzicie próbować oddać na gwarancję gdzie jest możliwość, że poczekam dwa tygodnie i dostane z powrotem moją uszkodzoną płytę czy zakupić jakąś tanią kartę dźwiękową PCI lub USB.

Można spróbować, prawdopodobnie się uda jeśli nie ma śladów, jednak to wina użytkownika i różnie może być.
    Wszystko inne np USB działa? W razie potrzeby można dokupić kartę jeśli płyta nie będzie zwracana.

• #3 30 Lis 2012 09:15
    conan02

Poziom 29  

Realtek - to pewnie kodek wysypany. Jeśli nie ma konieczności super odbioru to proponuję dźwięk na USB, tanie i podstawowe funkcje są: wejście mikrofonowe i wyjście linia/słuchawki.

• #4 30 Lis 2012 09:18
    Demonisch
    Poziom 2  

Wiem, że trzeba wyłączać niestety pośpiech swoje robi.
    Tak wszystko inne działa, gdy podłącze komputer z TV poprzez zintegrowaną kartę graficzną dźwięk idzie poprzez HDMI do głośników tv. Jednak z nowa kartą graficzną już tego nie mam. ( HD 7870 )

• #5 30 Lis 2012 09:33
    krakarak
    Poziom 38  

conan02 napisał:
    Realtek - to pewnie kodek wysypany...

Iskry od zwarć się sypały a ty stanowczo twierdzisz "kodek".
    Moja rada - wyjmij płytę, zapakuj i ślij na gwarancję. Od braku komputera przez 2 tygodnie nikt nie umarł.
    Z zakupami innych kart zawsze zdążysz.

• #6 30 Lis 2012 09:48
    Demonisch
    Poziom 2  

Wysłuchałem rad wielu osób mniej lub więcej znających się na elektronice czy podzespołach i oddam płytę główną na gwarancje nie widać na niej żadnych śladów zwarcia więc jestem dobrej myśli. Przeczekam pewnie te dwa tygodnie ale odcięty zupełnie nie będę mam jeszcze lapka heh więc źle nie jest jedynie kiszka bo nowa karta graficzna i się nią nie naciesze. Zawsze zostaje tak jak ktoś wyżej podpowiedział karta muzyczna na USB. Dzięki.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo