Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AirSoftGun - zasilanie z jednej baterii, na podstawie przepływu prądu z innej

30 Lis 2012 12:42 1719 14
  • Poziom 12  
    Witam,

Postaram się wpierw wyjaśnić o co chodzi.
    Posiadam replikę M249. Replika jest zasilana z baterii 11.1V, podłączonej do silnika repliki, na podstawie styku przy spuście.
    Replika zasilana jest kulkami z magazynka pudełkowego, który ma własną baterię 3,7V oraz własny silniczek (domyślnie zasilany 3V).

Chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której naciśnięcie spustu, spowoduje uruchomienie magazynka.

Proszę o wyrozumiałość, w elektronice jestem raczkujący. Mam również nadzieję, że nie pomyliłem działu.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:
    Równolegle do silnika repliki podłączasz cewkę przekaźnika, styki przekaźnika w obwód silnika magazynka i gotowe.

Tylko jaki przekaźnik?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jakiś mały wymiarami, z cewką na 12V albo 10V powinien działać.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    KAT_666 napisał:

Prawdopodobnie o wiele za duży, ale ujdzie.

KAT_666 napisał:
    Obwód jest poprawny?

Poprawny, z zastrzeżeniem faktu iż nie oznaczyłeś styków przekaźnika a tam gdzie piszesz "obwód repliki" masz namyślistyki silnika.
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:
    KAT_666 napisał:

Prawdopodobnie o wiele za duży, ale ujdzie.

KAT_666 napisał:
    Obwód jest poprawny?

Poprawny, z zastrzeżeniem faktu iż nie oznaczyłeś styków przekaźnika a tam gdzie piszesz "obwód repliki" masz namyślistyki silnika.

Styków przekaźnika nie oznaczyłem, bo nie wiem jaki przekaźnik :) Wytłumacz mi proszę, o co chodzi z tymi oznaczeniami na przekaźniku. 12V i 30/40A oznacza jego maksymalne napięcie i prąd?

Napisałem "Obwód repliki", gdyż nie wiem jeszcze w którym miejscu wepnę się w ten obwód. Problem jest taki, że przy stykach silnika jest bardzo mało miejsca i dwa kable na styk mogą się nie zmieścić :/
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    12V to napięcie zasilania cewki [czyli przy jakim napięciu przekaźnik przełącza styki]. 30/40A to maksymalne obciążenie styków dla prądu stałego/zmiennego.
    Tobie wystarczy przekaźnik z jedną parą styków [SPST].
  • Poziom 12  
    To wygląda na to, że faktycznie bardziej pasowałby przekaźnik 9V. Za to bateria ma następujące parametry: OBCIĄŻALNOŚĆ PRĄDOWA: 20C (60 A) W SPOSÓB CIĄGŁY; 30C (90 A) CHWILOWO

Pomożecie z wyborem przekaźnika?
  • Poziom 28  
    Musisz podać, jaki prąd pobiera silnik aby dobrać przekaźnik z odpowiednimi stykami.
  • Poziom 12  
    sebek3 napisał:
    Musisz podać, jaki prąd pobiera silnik aby dobrać przekaźnik z odpowiednimi stykami.

Z tym już gorzej. Jak się dobiorę do silnika (obojętnie czy repliki czy magazynka) tracę gwarancję. Jakieś inne pomysły?

Edit:
    Z tego co wiem, są to wartości poniżej 20A.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    KAT_666 napisał:
    Z tym już gorzej. Jak się dobiorę do silnika (obojętnie czy repliki czy magazynka) tracę gwarancję. Jakieś inne pomysły?

Slinika magazynka. I tak się musisz tam wpiąć przecinając przewód, więc albo przeróbki albo gwarancja.

KAT_666 napisał:
    Z tego co wiem, są to wartości poniżej 20A.

Magazynek zapewne ma silniczek pobierający o wiele mniejszy prąd.

KAT_666 napisał:

Napisałem "Obwód repliki", gdyż nie wiem jeszcze w którym miejscu wepnę się w ten obwód. Problem jest taki, że przy stykach silnika jest bardzo mało miejsca i dwa kable na styk mogą się nie zmieścić :/

Końce tych dwu przewodów znajdziesz też w innych punktach - jednego przy baterii, drugiego przy "cynglu".
  • Poziom 38  
    KAT_666 napisał:
    Jakieś inne pomysły?

Możesz zmierzyć np amperomierzem lub multimetrem ile prądu pobiera silnik.... 20A to trochę dużo mi się wydaje....
  • Poziom 12  
    Obciążalność styków ?:)

Edit:

Poniżej 20A to silnik repliki, natomiast ten od magazynka ma na pewno mniej.