Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prądnica wolnoobrotowa. Jak działa?

bartbatolinski 30 Nov 2012 15:24 6177 6
 • #1
  bartbatolinski
  Level 2  
  Witam serdecznie. Potrzebuje informacji na temat prądnicy wolnoobrotowej. Mam nadzieje, że uda mi się zobrazować o co mi chodzi na podstawie tego przykładu:
  Ktoś na forum podał link do strony http://www.ginlong.com/wind-turbine-pmg-pma-permanent-magnet-generator-alternator.htm Firma oferuje prądnice o nominalnej mocy wyjściowej od 500W do 30kW. W opisie dla mocy podana jest m.in. prędkość obrotowa i moment rozruchowy (w NM). Przykładowo wybieram sobie prądnice o mocy 5kW, która potrzebuje 200 obrotów a moment rozruchowy wynosi 3,5NM. Podłączam do niej kabel z gniazdkami. Do gniazdek podłączam 2 czajniki (po 2000W) i 10 zwykłych żarówek po 100W. Zakładam, że dając jej te 200 obrotów na minutę te urządzenia będą mogły pracować z pełną mocą.
  Czy to tak działa?
  Co muszę zrobić, żeby wyobrazić sobie siłę jaką trzeba wytwarzać, żeby prądnica otrzymywała pożądane obroty? Jak przełożyć niutonometry użyte do obrotu na jakąś bardziej zrozumiałą jednostkę?


  Jeśli moje pytania kogoś irytują proszę o wyrozumiałość gdyż jest to mój pierwszy post na forum. Nie jestem elektrykiem i nie posiadam wiedzy w tym zakresie. Staram się ją zgłębiać ale jakoś opornie mi to przychodzi. Postanowiłem więc skorzystać z elektrody. Bardzo chce pozyskać jak największą wiedzę na ten temat i będę wdzięczny za każdą informacje w tej dziedzinie.
 • Helpful post
  #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Sugeruje małą powtórkę z fizyki (szkoła średnia, a może nawet jeszcze podstawowa, zwłaszcza w zakresie rachunków).
  Jak się liczy moc ?
  Elektryczna - to iloczyn Volty x Ampery.
  Mechaniczna, to siła x prędkość.
  Dla ruchu obrotowego to iloczyn momentu (w niutonometrach) x prędkość obrotowa (w radianach na sekundę).
  Porównaj, czy moc mechaniczna jest równa lub większa (bo sprawność <100%) od mocy elektrycznej. Jeśli rachunek się nie zgadza, to sprawdź, czy twój kalkulator jest OK, lub czy "producent" prądnic nie sprzedaje LIPY.
 • Helpful post
  #3
  Robewit
  Level 26  
  bartbatolinski wrote:
  Przykładowo wybieram sobie prądnice o mocy 5kW, która potrzebuje 200 obrotów a moment rozruchowy wynosi 3,5NM. Podłączam do niej kabel z gniazdkami. Do gniazdek podłączam 2 czajniki (po 2000W) i 10 zwykłych żarówek po 100W. Zakładam, że dając jej te 200 obrotów na minutę te urządzenia będą mogły pracować z pełną mocą.
  Czy to tak działa?

  Skrótem mówiąc jest tak jak napisałeś, ale do uzyskania tej mocy musisz podać na wał moment obrotowy ponad 260 Nm. Moment rozruchowy to siła jaką trzeba przyłożyć żeby obrócić wałem nieobciążonej prądnicy. Dla zobrazowania 260Nm to jest około 26 kilogramowy odważnik na ramieniu o długości 1m. Takim momentem dysponuje silnik średniej klasy samochodu osobowego.
 • #4
  marian7k
  Level 14  
  Jeżeli można,zapytam w tym wątku jako że chodzi o podstawy EW.
  Zrobiłem prądnicę w 36 żłobkach trójfazową czyli po 6 cewek na fazę drutem podwójnie emaljowanym o średnicy 1,3mm.Teraz pytam jakim bezpiecznym natężeniem w pracy ciągłej i chwilowej mogę obciążyć tą prądnicę zimą a jakim latem przy podłączeniu w gwiazdę a jakim w trójkąt?Prądnica z silnika o obudowie stojana żeliwnej.
  Proszę o wyrozumiałość jak założyciel tematu.
 • #5
  Kwazor
  Level 32  
  1,3mm w gwiazde to 45A przy bardzo dobrym wymuszonym chłodzeniu...(nawiew bezposredni na uzwojenia)
  W trójkącie nie wiem ale gdzieś 60A by było...

  Tyle ze u ciebie nie ma dobrego chłodzenia więc musiał byś zrobić sobie stanowisko pobiercze i zobaczyć jak generator się grzeje.

  Tyle że wiatr nie jest stały wiec jesli powiedzmy ciagle np pradnica daje 12A to chwilowe przeciązenie jej do 16-18A nie jest groźne..
 • #6
  bartbatolinski
  Level 2  
  Witam.
  Uzyskuje 60 obr/min i moment 125 Nm. Jakie przełożenie/przekładnię i jaką prądnicę zastosować, żeby uzyskać jak najlepsze efekty? Jaką moc i napięcie można uzyskać z podanych wartości?