Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner RADMOR 5412 - Spalone bezpieczniki BZ504 i BZ503

Haj_dek 30 Lis 2012 19:33 2862 16
  • #1 30 Lis 2012 19:33
    Haj_dek
    Poziom 9  

Witam proszę o pomoc w naprawie amplitunera RADMOR 5412.
    Mianowicie chodzi o naprawę płytki B5 (jeszcze jej nie wymontowałem) na której spaliły mi się bezpieczniki BZ504 i BZ503. Płytka B6 prawego kanału jest chyba sprawna (sprawdzałem na lewym kanale i grało dobrze).
    Chciał bym dowiedzieć czy wymiana T510 i T511 oraz jeśli konieczne również T505 i T506 wystarczy czy również mogły by być jakieś inne uszkodzenia ?

Poprzedni posiadacz już wymieniał na pewno T510 (BD911) i T511 (BD139) ponieważ są zamienniki a T505 i T506 również wyglądają na wymieniane ale tylko na prawym kanale lewy wygląda na nieruszany.
    Czytałem ze po wymianie na te zamienniki powinno się wyregulować prąd spoczynkowy ale nie zbyt wiem jak i którymi potencjometrami ponieważ te znajdujące se na płytce wyglądają na nieruszane i w takiej samej pozycji co na kanale lewym.

Amplituner RADMOR 5412 - Spalone bezpieczniki BZ504 i BZ503

Proszę o jakiekolwiek sugestie w sprawie naprawy co najlepiej powinienem zrobić.

0 16
  • Pomocny post
    #2 30 Lis 2012 20:08
    13adam13
    Poziom 29  

Najprawdopodobniej tranzystory w końcówce mocy się spaliły, nie wiadomo czy coś jeszcze, tranzystory te na radiatorze.
    Możesz je sprawdzić czy nie mają zwarć między baz emiter itd. jeśli masz miernik.
    Prawdopodobnie zwarłeś gdzieś jeden kanał przez przypadek, może gdzieś w głośnikach.
    Teraz powinieneś mieć zwarcie na kondensatorze tym największym. :D

Tranzystory BD... powinny być dobre są mocniejsze.
    Tylko się nie pomyl jeden jest NPN, a drugi PNP.
    Możliwe ,żę gdzieś się rezystory spaliły. :D

0
  • #3 30 Lis 2012 20:46
    Haj_dek
    Poziom 9  

Faktycznie podłączyłem głośnik 4ohm (tylko żeby sprawdzić czy działa) i trochę zbytnio pogłośniłem ... Trochę głupie pytanie ale czy żeby sprawdzić tranzystory w taki sposób wlutować je ?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lis 2012 20:49
    13adam13
    Poziom 29  

Nie musisz tylko sprawdź czy na różnych kombinacjach nóżek nie ma zwarć,
    np.prawa-środek, lewa-środek, lewa-prawa. :D
    PS Napisz jak sprawdzisz. :D

0
  • Pomocny post
    #5 30 Lis 2012 20:49
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Tranzystory sprawdzasz miernikiem na zakresie diodowym, w przypadku NPN masz + na bazie i przewodzi do kolektora i emitera przykładając tam GND miernika, w PNP masz plus na kolektorze i emiterze a GND na masie i tak ma być spadek napięcia ok 0,6V w innych kombinacjach brak przejść w przypadku miernika z buzzerem jeżeli zapiszczy to tranzystor uszkodzony.

0
  • #6 30 Lis 2012 21:14
    Haj_dek
    Poziom 9  

W przypadku BD 650 i BD 649 są zwarcia czyli wymienić te dwa i zobaczyć co będzie się działo czy jeszcze szukać najprawdopodobniejszych uszkodzeń ?

0
  • Pomocny post
    #7 30 Lis 2012 21:29
    13adam13
    Poziom 29  

To raczej było pewne, że są zwarte, tak dla pewności sprawdzałeś. No to będziesz musiał wymienić tranzystory.
    Potem jeszcze posprawdzaj rezystory, diody czy poprawnie działają tylko w końcówce.
    No i obejrzyj kondensatory czy nie wybulone. :D

0
  • #8 30 Lis 2012 22:01
    Haj_dek
    Poziom 9  

W poniedziałek kupie i wymienię te dwa tranzystory i zobaczymy co się będzie działo.
    Mam nadzieje ze nic nic więcej się nie spali xD

0
  • #9 30 Lis 2012 23:41
    BILGO
    Poziom 38  

Sprawdzając tranzystory w układzie, multimetr będzie cuda pokazywał....
    Sprawdź tranzystory jak je wylutujesz z układu.

0
  • #10 01 Gru 2012 10:13
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

BILGO napisał:
    Sprawdzając tranzystory w układzie, multimetr będzie cuda pokazywał....
    Sprawdź tranzystory jak je wylutujesz z układu.

Sprawdzając tranzystory w układzie te co maja przebite złącza i tak pokażą przebicie, choć w przypadkach gdzie tranzystor ma połączone bazę z emiterem rezystorem i małej wartości może sprawdzający odnieść wrażenie jego uszkodzenia w przypadku sprawności jego, lub gdy tranzystor nie ma przejścia w żadną stronę a zabezpieczony jest diodą, można odnieść odwrotne wrażenie. Dlatego zależy je zawsze sprawdzać wylutowane, choć czasami nawet wylutowane wydają się być sprawne to jeszcze mogą mieć uszkodzenie.

Należy sprawdzić nie tylko BD ale dla pewności jeszcze wszystkie tranzystory sterujące w uszkodzonym kanale,zostawienie uszkodzonego nawet jednego może pociągnąć za sobą uszkodzenie sprawnych.

0
  • #11 01 Gru 2012 12:44
    Haj_dek
    Poziom 9  

Wymieniłem te dwa tranzystory BD650 i BD649 i na razie wszystko gra ale wskaźnik poziomu mocy wyjściowej pokazuje troszkę mniej dla kanału prawego (naprawianego) da się to jakoś wyregulować ? Czy może to jest czymś spowodowane?

0
  • #12 01 Gru 2012 13:32
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Haj_dek napisał:
    Wymieniłem te dwa tranzystory BD650 i BD649 i na razie wszystko gra

Prąd spoczynkowy wyregulowany?

Haj_dek napisał:
    ale wskaźnik poziomu mocy wyjściowej pokazuje troszkę mniej dla kanału prawego (naprawianego) da się to jakoś wyregulować ? Czy może to jest czymś spowodowane?

Po pierwsze ustalić czy tylko wskaźnik inaczej pokazuje czy też jest rzeczywiście różnica we wzmocnieniu - najprościej to ustalić wpinając głośnik między gorące zaciski wyjść kanałów L i P.

0
  • #13 01 Gru 2012 21:49
    Haj_dek
    Poziom 9  

Prąd spoczynkowy nie był regulowany ponieważ nie doszedłem jeszcze jak to zrobić... a co masz na myśli gorące zaciski ? wpiąć pomiędzy ?

A i jeszcze zauważyłem ze przy włączaniu pierwsza dioda wskaźnika poziomu mocy kanału prawego świeci się przez 1-2s. w przeciwieństwie do pierwszej diody wskaźnika poziomu mocy kanału lewego która jedynie mrugnie.

0
  • Pomocny post
    #14 01 Gru 2012 22:03
    jdubowski

Haj_dek napisał:
    Prąd spoczynkowy nie był regulowany ponieważ nie doszedłem jeszcze jak to zrobić...

Schemat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2424820.html

R502, R509 regulujesz dla osiągnięcia wymaganego spadku napięcia na rezystorach emiterowych tranzystorów mocy.

Haj_dek napisał:
    a co masz na myśli gorące zaciski ?

"Gorące" czyli nie połączone z masą.

0
  • #15 01 Gru 2012 22:20
    Haj_dek
    Poziom 9  

Dzięki za link ze schematem ale na razie muszę dojść co jak i gdzie zmierzyć żeby wyregulować lub co gdzie dokładnie podłączyć żeby sprawdzić XD

Doszedłem do tego ze mam ustawić po 50mA podłączając amperomierz w tych miejscach ?? Wyjmując bezpiecznik. Amplituner RADMOR 5412 - Spalone bezpieczniki BZ504 i BZ503

a i czy mam sprawdzic napięcia 0,02V, 1,15V, i 36V ? Jak tak to Gdzie dać + a gdzie - miernika ?....

0
  • #16 02 Gru 2012 08:28
    jdubowski

Haj_dek napisał:
    Doszedłem do tego ze mam ustawić po 50mA podłączając amperomierz w tych miejscach ??

Można, ale jest to metoda niezalecana.
    Prościej pomierzyć spadek napięcia na rezystorach 0,68 oma w emiterach tranzystorów mocy.

BTW - T506 na schemacie ma zamienione kolektor i emiter.

0
  • #17 02 Gru 2012 10:09
    Haj_dek
    Poziom 9  

Cytat:
    Prościej pomierzyć spadek napięcia na rezystorach 0,68 oma w emiterach tranzystorów mocy.

No zapewne tak...ale mógł byś mi jakoś łopatologicznie napisać jak to wymierzyć ?

0
  Szukaj w 5mln produktów