Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Armada 110 - Debian nie uruchamia się.

01 Gru 2012 10:32 3543 14
  • Poziom 22  
    Procesor Celeron 700MHz
    Pamięć RAM 256MB
    Karta graficzna Trident Video Accelerator CyberBlade-i1, pamięć karty 8MB, dosyć "mocna", potrafi wyświetlić obraz 16-bitowy w rozdzielczości 1600x1200.
    Zgodnie z sugestiami na forum zainstalowałem bez problemów lekką dystrybucję(a możne nie?) Debian 6 z XFCE+LXDE. Zainstalowałem - System Podstawowy ze Środowiskiem Graficznym oraz Laptopem - na partycji D zaś na C mam działający zupełnie sprawnie XP.
    Grub zainstalowany ale uruchamianie Debiana kończy się na następującym etapie:

Po chwili ekran robi się czarny, nawet brak podświetlenia. Konieczny sprzętowy restart. Czyżby ten sprzęt nie spełniał wymagań Debiana? Prawie goły XP naprawdę ładnie chodzi.

Spróbowałem uruchomić startującego u mnie na wielu komputerach Linux Live Slax 6 i taki ekran:

Kilkakrotne wciskanie Ctr+Alt+NumPlus (taka podpowiedź, niewidoczna na zdjęciu) nic nie daje. NumPlus mogę uzyskać jedynie poprzez Fn ale może klawiatura nie w pełni załadowana?

Co tu można jeszcze zrobić?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    informatyczek napisał:
    Czy próbowałeś uruchomić jakąkolwiek dystrybucję w trybie live, np: ubuntu?

Próbowałem Linux Live Slax. a także Open Suse Live i Ubuntu 11.04. Żadna instalacja live nie uruchamia się. Czarny ekran na pewnym etapie instalacji i szlaban. Przypomnę, że XP Prof instaluje się i działa bez zastrzeżeń.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    informatyczek napisał:
    Czy zaktualizowałeś bios do najnowszej wersji?

Bios uaktualniłem do najnowszego jaki znalazłem tj. 0F08. Dodam, mam dwie bez mała identyczne Armady i na dwóch jest tak samo.

Spróbowałem dodatkowo odpalić GParted Live i nic z tego, dalej pod koniec instalacji czarny ekran i komputer zamiera.
  • Poziom 22  
    linuks napisał:
    Czy debian startuje w trybie single-user ?

Od nowa zainstalowałem na czystym dysku, na osobnych partycjach XP i Debiana. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale instalując Debiana założyłem tylko konto root, nie zakładałem konta innego użytkownika. Z Gruba XP uruchamia się, Debian nie.

Jest postęp. Udało mi się po wielu próbach odpalić GParted Live i Linux Live Slax. GParted Live uruchomiłem w opcji "Safe grapic settings, vga=normal" - w opisie opcji pisze "Disable console frame buffer support". Pod koniec instalacji muszę wybrać "Run Forcevideo to config X manually, wybrać rozdzielczość 1024x768 (innych na razie nie próbowałem) a na pytanie "jaki sterownik dla twojej karty VGA" wybrałem "vesa", dalej kolor 24 bit i odpala.

Slax Live odpalił automatycznie po wyborze "Slax Graphic Vesa Mode".

Widać z tego, że jest to kwestia chyba nierozczytania, niespasowania karty graficznej. Karta potrafi wyświetlić 1600x1200 w 16 bitach. Nie widzę, abym przy uruchamianiu Debiana i co ważniejsze chyba jego instalowaniu miał do wyboru tryb Vesa. Jak się do tego trybu dobrać?

PartedMagic uruchomiłem i to w opcji "Live with default settings". Miałem na płycie (Linux kernel 3.5.3 pmagic) i nie wiem czy to jest ta co w linku. Nie mogę tej z linku wypróbować, bo mi z tych eksperymentów płyt CD zabrakło.
  • Spec od komputerów
    Przy instalacji debiana załóż konto użytkownika tylko. To jest problem sterowników do karty graficznej bo sprzęt jest trochę leciwy.
    Spróbuj uruchomić debiana w vesa. CD nie jest potrzebna . Można pena z iso zrobić.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2327650.html
    Zalogowanie w trybie textowym jest konieczne do instalacji sterowników. Można wejść do debiana przez chroot z live i instalować sterowniki.
    Partedmagic uruchamia się w trybie graficznym ? .Wersja dowolna. Nie ma potrzeby ściągać nowej wersji pmagic.

Można dodawać parametry dla jądra przy starcie klawisz E.

Lub wystartować z partedmagic. Zamontować partycję z debianem i wyedytować plik /boot/grub/grub.cfg . Parametry podajemy na końcu linii linux.
    Pozdrawiam.
    W debianie gnome2 zużywa niewiele więcej zasobów niż lxde a jest bardziej dopracowane. Rozważ czy nie warto klasycznego debiana zainstalować.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    linuks napisał:

Partedmagic uruchamia się w trybie graficznym ?

linuks napisał:

Przy instalacji debiana załóż konto użytkownika tylko.Spróbuj uruchomić debiana w vesa.

A jak Debiana z vesa uruchomić? Nie dopatrzyłem się takiej opcji. Popatrzę jeszcze raz.

linuks napisał:

CD nie jest potrzebna . Można pena z iso zrobić.

Niestety ale to jeszcze te czasy kiedy z USB nie uruchamiało się. Nie ma w Biosie opcji Boot z USB. Działające floppy ciut za małe na cokolwiek.

Zainstaluję raz jeszcze Debiana, bez root tym razem.

Dalszą część porad muszę przez muskuły przepuścić :) Niestety nie jest mi obca obawa przed tekstowymi zabawami z Linuxem.

Naszła mnie taka myśl. Skoro PartedMagic poradził sobie z kartą graficzną znaczy dobrał pasujący sterownik. Gdzie on jest zapisany? Może skopiować go spod Live do odpowiedniego katalogu zainstalowanego już Debiana? Ma to szanse powodzenia?
  • Spec od komputerów
    Sterowniki do urządzeń są w jądrze. Doinstalujesz na debianie też sterowniki. Jak nie będzie linuksowych to windowsowe można zainstalować przez ndiswrapper. Graficzny inerfejs do niego to ndisgtk. Partedmagic ma dużo nowsze jądro 3.5 a debian 2.6.
  • Poziom 22  
    Zainstalowałem Debiana z Gnome mając nadzieję na pozytywny efekt. Nic z tego.

Podczas uruchamiania wpisując tryb vesa jako "vga=118h" otrzymałem info, że vga=118h is depreceated. Mode 118 isn`t recognized. Use set gfxpayload=WIDTHxHEIGHT[xDEPTH] before linux command instead. Wpisuję gfxpayload=1024x768[x24] (próbowałem też gfxpayload=800x600[32]).
    Spod Linuxa Live wyedytowałem plik /boot/grub/grub.cfg i na stałe zmieniłem wpis ale dalej Debian zatrzymuje się na ekranie:

linuks napisał:
    Sterowniki do urządzeń są w jądrze. Doinstalujesz na debianie też sterowniki. Jak nie będzie linuksowych to windowsowe można zainstalować przez ndiswrapper.

Spróbowałbym tej metody ale jak sądzę muszę to zrobić spod uruchomionego Debiana?
  • Spec od komputerów
    Parametry VGA. Ustaw mniej wymagającą rozdzielczość na początek.
    vga=791 - 1024x768x64k
    vga=790 - 1024x768x32k
    vga=773 - 1024x768x256
    vga=788 - 800x600x64k
    vga=787 - 800x600x32k
    vga=771 - 800x600x256
    vga=785 - 640x480x64k
    vga=784 - 640x480x32k
    vga=769 - 640x480x256
    Z fotek wynika ,że wiesza się przed uruchomieniem x-sów. Można wejść do debiana z live chrootując i instalować sterowniki w trybie tekstowym. Próbowałeś instalować tylko system podstawowy bez środowiska graficznego ?
  • Poziom 22  
    Póki co połowiczny sukces. Debian uruchomił się pod vga=790 oraz vga=787. Szkopuł w tym, że pulpit nie zajmuje całego ekranu, rozdzielczość to jedynie 800x600 i nie można jej zwiększyć, nie ma takiej opcji. Rozumiem, ze to kwestia sterownika, który trzeba by teraz spod Debiana zainstalować. Ale jak?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    To obejdzie się bez chrootowania :)
    Zainstaluj ndiskgtk.
    Możesz instalować z wiersza poleceń jako administrator apt-get install ndisgtk lub graficznie w synaptic oczywiście po zaistalowaniu synaptic.
    Sterowniki windowsa należy rozpakować unzip -a sterownik.EXE a potem zainstalować ndiswrapper -i DRIVER/sterownik.inf lub uruchomić ndiskgtk to uruchomi się graficzny kreator instalacji.
    To powyżej w przypadku gdyby nie było sterowników linuksowych dla tej karty graficznej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    linuks napisał:

Zainstaluj ndiskgtk.

Uporządkuję informacje; mam dwie Armady, na jednej modem-karta Ethernet na drugiej zainstalowałem zamiast niej kartę MiniPci WiFi. Obie działają pod XP, obie łączą z netem pod PartedMagic - bez odczyniania żadnych egzorcyzmów - i żadnej nie potrafię skonfigurować pod Debianem, w nim nie ma nawet czegoś takiego jak Manager sieci (a jest taki w PartedMagic).
    Zainstalowałem ndiskgtk i ndiswrapper ręcznie ale jest to droga przez mękę, pakiet zależy od pakietu który należy doinstalować a żeby zainstalować kolejny należy zainstalować jeszcze jeden itd. Żeby pakiet zainstalować trzeba go odnaleźć, pobrać... Próbowałem synaptic zainstalować ale się poddałem wyszukiwanie ręczne wielu plików....
    Priorytetem jest teraz nie karta graficzna a dostęp do sieci, wtedy instalacja bedzie łatwiejsza. Karta WiFi to Broadcom 4318, mam plik sterownika b43-all-fw.tar_.gz. W terminalu w katalogu z tym plikiem piszę tar zxvf b43-all-fw.tar_.gz i po rozpakowaniu otrzymuję dwa foldery b43 i b43legacy. Żadne ./configure, make, make install nie działają.
    Jak to ugryźć?

Dodane:
    Odpuściłem sobie Debiana, zainstalowałem Knoppix 7. Zainstalował się bez żadnego czarowania, wykrył grafikę, karty sieciowe. Zużycie ram przy przegladaniu neta - Iceweasel - to jedynie 136MB z 384 dostepnych tak więc rezerwy są. Użycie procesora to 20-30%. Bardzo przyzwoicie lapek chodzi.
    Dziękuję za pomoc.