Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flash BIOS'u kart graficznych ATI/AMD

szymon7x7x7 01 Gru 2012 13:56 25401 0
    szymon7x7x7
    Poziom 18  
    Witam, przedstawiam wam krótką instrukcję flashu BIOS-u karty graficznej ATI/AMD za pomocą pendrive.

Wszystko co będzie nam potrzebne do zmiany biosu to oczywiście pendrive oraz programy : AtiFlash Link, HP USB Disk Storage Format Tool Link i pliki Ms-Dos Link.
    Przebieg całej procedury pokażę na przykładzie Radeona HD4850.

Na początku zaczynamy od pobrania wszystkich potrzebnych programów i plików. Następnie musimy przygotować naszego pendrive'a, do tego celu użyjemy program HpUsbDisk.

Po uruchomieniu programu pojawi nam się takie okienko :

W polu "Device" wybieramy naszego pendrive'a, "File system" zostawiamy tak jak jest, a w "Format options" zaznaczamy "Quick Format" i "Create a DOS startup disk" gdzie wybieramy folder z uprzednio wypakowanymi plikami Ms-Dos.
    Powinno wyglądać to tak :

Następnie klikamy start, po czym pojawi nam się okienko z ostrzeżeniem o tym że stracimy wszystkie pliki znajdujące się na pendrive, i z pytaniem czy na pewno chcemy kontynuować, oczywiście klikamy Tak. Teraz dla pewności sprawdzimy zawartość naszego pendrive'a, w tym celu musimy zmienić opcje folderów tak jak na obrazku :
    Po tym zabiegu zawartość naszego pendrive'a powinna wyglądać tak :
    Następnie wrzucamy na naszego pena program flashujący(Atiflash) oraz BIOS który chcemy wgrać do naszej karty graficznej. Zawartość pena powinna wyglądać tak :
    No i przyszedł czas na flashowanie :D

Uruchamiamy ponownie komputer, gdy pojawi nam się ekran BIOS'u musimy wejść w "BOOT MENU", w przypadku mojego BIOS'u muszę klikać F12 :
    Po wejściu w BOOT MENU wybieramy pendrive'a(USB-HDD) :
    Uruchomi nam się MS-DOS :
    Wpisujemy komendę atiflash -i :
    Interesuje nas numer w kolumnie "adapter" zazwyczaj jest to 0.
    Teraz wpisujemy komendę atiflash -p <numer z kolumny "adapter"> <nazwa BIOS'u>
    Czyli w moim przypadku atiflash -p 0 BIOS2.ROM
    Po wpisaniu komendy i pomyślnym wgraniu BIOS'u powinno wyglądać to tak :
    Na koniec restartujemy komputer kombinacją klawiszy alt+ctrl+delete i gotowe :D
    Mam nadzieje że moja instrukcja komuś się przyda, standardowo zaznaczam że nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenie sprzętu ;)
    W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości proszę do mnie pisać. Pozdrawiam