Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewody zasilające i sterownicze.

01 Gru 2012 14:30 3915 13
  • Poziom 36  
    Mam pytanie do doświadczonych instalatorów. Jakiego rodzaju przewody stosujecie w zasilaniu i sterowaniu bram ? Jakie przewody byście polecili, powiedzmy, że cena ma drugorzędne znaczenie ?
  • AdexAdex
  • Moderator sekcji Technicznej
    Naprawdę uważasz, że to odpowiedni dział?
  • Poziom 36  
    Sam nie wiem, myślałem, że skoro są tu profesjonaliści, to i odpowiedź dostanę profesjonalną. Bo jak tak patrzę po różnych realizacjach w terenie, to profesjonalistów nie ma. Zasilanie i sterowanie bramy na YDY 3 x 1,5 mm2 lub podobnych to wszędzie normalka.
  • AdexAdex
    andrefff napisał:
    Sam nie wiem, myślałem, że skoro są tu profesjonaliści, to i odpowiedź dostanę profesjonalną. Bo jak tak patrzę po różnych realizacjach w terenie, to profesjonalistów nie ma. Zasilanie i sterowanie bramy na YDY 3 x 1,5 mm2 lub podobnych to wszędzie normalka.

Bo profesjonaliści od bram nie są profesjonalistami od okablowania. Niestety!
    W bieżącym numerze czasopisma "Budujemy dom" też jest porada dla budujących, żeby walnęli przewód do bramy i to nawet w rurce!
    http://forum.budujemydom.pl/Czy-teksty-zamies...papierowej-wersji-sa-weryfikowane-t20089.html

Większej głupoty już dawno nie widziałem.
  • Poziom 36  
    No cóż, ignorantów mających dosyć rozwinięte poczucie własnej wiedzy i nieomylności, w naszym kraju nigdy nie brakowało.
  • Poziom 12  
    W danych katalogowych napędów bram różnych firm
    kabel zasilający do 20m 3x1,5mm2 typ YKY,
    kabel do lampy ostrzegawczej 2x1mm2
    kable sterownicze najlepiej zastosować telefoniczne-żelowe

• Poziom 19  
    Ja zawsze puszczam zasilanie przewodem ziemnym i nóż mi się otwiera jak klient mi doradza, żeby to chociaż w rurkę włożyć.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    W danych katalogowych napędów bram różnych firm
    kabel zasilający do 20m 3x1,5mm2 typ YKY,
    kabel do lampy ostrzegawczej 2x1mm2
    kable sterownicze najlepiej zastosować telefoniczne-żelowe

W napędzie FAAC C720 producent zaleca do lampek 1,5 mm2 a do napędu aż 2,5 mm2 (mimo że to mniejszy motorek biorący max 170 W).
    Z drugiej strony z normy wynika że biorąc pod uwagę jedynie poprawne robocze obciążenie (czyli de facto jedyny parametr brany pod uwagę to nagrzewanie się kabla) to kabel jednofazowy 3x1,5 mm2 położony swobodnie na (w) ziemi przeniesie aż 12 A przy 230 V (więc mocy biernej ok 2,7 kVA, czyli czynnej -zależnej od charakteru obciążenia i in.- w okolicach 2 kW) - 10 krotny nadmiar.
    Ale jest jeszcze konieczność wytrzymania przez kabel przepięć/przeciążeń awaryjnych (coby zadziałał wyłącznik nadprądowy/bezpiecznik a nie spalił kabel) i chyba tylko dla tego są zalecane tak duże przekroje.
  • Poziom 19  
    Przekrój przewodów zasilających bramy dobiera się tak samo jak wszystkie inne przewody elektryczne. Czyli:
    1) wytrzymałość mechaniczna - minimalnie dopuszcza się 1,5mm2
    2) obciążalność długotrwałą (dla napędów bramowych 1,5mm to aż nadto)
    3) spadek napięcia (dla napędu o mocy 500W, do długości ok 150m wystarczy przewód 1,5mm2)
    4) warunki zwarciowe,
    5) samoczynne wyłączenie dla celów ochrony przeciwporażeniowej.
    I tu jest pies pogrzebany bo w razie zwarcia L do obudowy napędu musi pewnie zadziałać zabezpieczenie i na obudowie nie może pojawić się napięcie wyższe niż dopuszczalne chwilowo. Można przyjąć że w normalnych warunkach (w miarę sensowna instalacja elektryczna zasilająca budynek) przewód 1,5mm o długości kulkudziesięciu metrów i zabezpieczenie typu B16 spełniają warunek.

Upraszczając, zasilanie do bramy z napędem 1faz ciągniemy przewodem 3x2,5YDYżo, no chyba że mamy bliziutko (kilkanaście metrów) do rozdzielnicy głównej - to wtedy możemy pokusić się o 1,5mm2.

Jeśli nie zachowamy podstawowych zasad doboru przewodów, instalacja będzie działać ALE NIE BĘDZIE BEZPIECZNA DLA UŻYTKOWNIKA.

Jeśli chodzi o obwody sterowania to norma przewiduje 0,5mm2 i taki przekrój najlepiej stosować. Przewód OMY 3x0,5 jest tani i bardzo dobrze się go podłącza.
    Jak jest więcej żył sterujących można pokusić się o porządnego Olflexa 110 z LappKabla, parę złotych kosztuje ale praca z nim to czysta przyjemność.

Co do układania przewodu w rurze to koledzy oburzający się na kładzenie przewodu w rurze są w błędzie. Przewody ziemne ułożone w miejscach narażonych powinny być właściwie zabezpieczone mechanicznie - najpopularniejsza jest rura Peschla. W przypadku bram prowadzenie wszystkich przewodów w rurze ma jeszcze tą zaletę, że w przyszłości będzie jakaś nadzieja dołożenia brakującego przewodu sterującego bez rozkopywania całej drogi... o ile ktoś pomyśli i zostawi "pilota" oczywiście.
    szczupx napisał:
    Przekrój przewodów zasilających bramy dobiera się tak samo jak wszystkie inne przewody elektryczne. Czyli:
    1) wytrzymałość mechaniczna - minimalnie dopuszcza się 1,5mm2
    2) obciążalność długotrwałą (dla napędów bramowych 1,5mm to aż nadto)
    3) spadek napięcia (dla napędu o mocy 500W, do długości ok 150m wystarczy przewód 1,5mm2)
    4) warunki zwarciowe,
    5) samoczynne wyłączenie dla celów ochrony przeciwporażeniowej.
    I tu jest pies pogrzebany bo w razie zwarcia L do obudowy napędu musi pewnie zadziałać zabezpieczenie i na obudowie nie może pojawić się napięcie wyższe niż dopuszczalne chwilowo. Można przyjąć że w normalnych warunkach (w miarę sensowna instalacja elektryczna zasilająca budynek) przewód 1,5mm o długości kulkudziesięciu metrów i zabezpieczenie typu B16 spełniają warunek.

B16 ??? Nie wiesz po co? A może obliczysz impedancję pętli zwarcia dla 150 m obwodu z przewodami 1,5 mm2?

szczupx napisał:

Upraszczając, zasilanie do bramy z napędem 1faz ciągniemy przewodem 3x2,5YDYżo, no chyba że mamy bliziutko (kilkanaście metrów) do rozdzielnicy głównej - to wtedy możemy pokusić się o 1,5mm2.

Od kiedy przewody układamy w ziemi? Porada bardzo niebezpieczna.

Jeśli nie zachowamy podstawowych zasad doboru przewodów, instalacja będzie działać ALE NIE BĘDZIE BEZPIECZNA DLA UŻYTKOWNIKA.

Słusznie. Szkoda, że sam tej zasady nie stosujesz.

Jeśli chodzi o obwody sterowania to norma przewiduje 0,5mm2 i taki przekrój najlepiej stosować. Przewód OMY 3x0,5 jest tani i bardzo dobrze się go podłącza.
    Jak jest więcej żył sterujących można pokusić się o porządnego Olflexa 110 z LappKabla, parę złotych kosztuje ale praca z nim to czysta przyjemność.

Co do układania przewodu w rurze to koledzy oburzający się na kładzenie przewodu w rurze są w błędzie.

Tak? A gdzie tak pisze?

Przewody ziemne ułożone w miejscach narażonych powinny być właściwie zabezpieczone mechanicznie - najpopularniejsza jest rura Peschla.

W niektórych miejscach powinny być w rurze. Ale w żadnym wypadku w wężu Peschla!!!

W przypadku bram prowadzenie wszystkich przewodów w rurze ma jeszcze tą zaletę, że w przyszłości będzie jakaś nadzieja dołożenia brakującego przewodu sterującego bez rozkopywania całej drogi... o ile ktoś pomyśli i zostawi "pilota" oczywiście.

Fantastyka i fatamorgana. Kolego, nie masz pojęcia o kładzeniu przewodów, a właściwie kabli, bo TYLKO kable układa się w ziemi.
    Jedynie ze względu na to, że dzisiaj jest Wigilia, nie dostajesz ostrzeżenia za niebezpieczną poradę.
  • Poziom 19  
    retrofood napisał:
    szczupx napisał:

Można przyjąć że w normalnych warunkach (w miarę sensowna instalacja elektryczna zasilająca budynek) przewód 1,5mm o długości kulkudziesięciu metrów i zabezpieczenie typu B16 spełniają warunek.

B16 ??? Nie wiesz po co? A może obliczysz impedancję pętli zwarcia dla 150 m obwodu z przewodami 1,5 mm2?

Może najpierw kolega doczyta do końca a potem zacznie krytykować?

szczupx napisał:

I ponownie proszę Kolegę o uwazne czytanie. Ja tu nic nie widzę o układaniu przewodów w ziemi.

Cytat:

Co do układania przewodu w rurze to koledzy oburzający się na kładzenie przewodu w rurze są w błędzie.

Tak? A gdzie tak pisze?

W niektórych miejscach powinny być w rurze.

No to kolego zdecyduj się czy powinny być w rurze czy nie?

Cytat:
    Ale w żadnym wypadku w wężu Peschla!!!

Rura Arrota. Mea culpa.

Cytat:

Fantastyka i fatamorgana. Kolego, nie masz pojęcia o kładzeniu przewodów, a właściwie kabli, bo TYLKO kable układa się w ziemi.
    Jedynie ze względu na to, że dzisiaj jest Wigilia, nie dostajesz ostrzeżenia za niebezpieczną poradę.

Dziękuję serdecznie!
    szczupx napisał:
    retrofood napisał:
    szczupx napisał:

Można przyjąć że w normalnych warunkach (w miarę sensowna instalacja elektryczna zasilająca budynek) przewód 1,5mm o długości kulkudziesięciu metrów i zabezpieczenie typu B16 spełniają warunek.

Może najpierw kolega doczyta do końca a potem zacznie krytykować?

Przeczytałem. Ponawiam pytanie. Po co B16A?

szczupx napisał:

I ponownie proszę Kolegę o uwazne czytanie. Ja tu nic nie widzę o układaniu przewodów w ziemi.

Jasne, bo wg Ciebie YDYżo jest dobrany prawidłowo. Napisałem już, że za to należy się ostrzeżenie.

Cytat:

Tak? A gdzie tak pisze?

W niektórych miejscach powinny być w rurze.

No to kolego zdecyduj się czy powinny być w rurze czy nie?

Ty Ty się dowiedz jakie i które miejsca powinny być zabezpieczane rurą.

Cytat:
    Ale w żadnym wypadku w wężu Peschla!!!

Rura Arrota. Mea culpa.
  • Poziom 19  
    retrofood napisał:
    Przeczytałem. Ponawiam pytanie. Po co B16A?

Spełnia warunki obliczeniowe? TAK
    Jest w każdym sklepie "za rogiem" TAK
    Więc dlaczego miałby być nieodpowiedni?

Cytat:
    Jasne, bo wg Ciebie YDYżo jest dobrany prawidłowo. Napisałem już, że za to należy się ostrzeżenie.

Jeśli YDYżo jest nieprawidłowym przewodem to domyślam się że mówisz o prowadzeniu w ziemi. Tylko skąd zakładasz że zasilanie ma być koniecznie prowadzone pod ziemią?

Cytat:

Ty Ty się dowiedz jakie i które miejsca powinny być zabezpieczane rurą.

wg "N-SEP-E-004 (2003)Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa." powinny być zabezpieczone w miejscach narażonych, w tym pod drogami i przejazdami. A praktycznie to jeszcze nie widziałem żeby na poważnej budowie ktoś bawił się w oszczędzanie paru metrów arrota.
    Przenoszę temat do bardziej odpowiedniego działu.